Od jakiegoś czasu w naszym domu panuje literkowa fascynacja. Wydaje mi się, że warto wykorzystać moment, gdy dzieci same zaczynają się czymś interesować. Dlatego od czasu, gdy Martyna zaczęła przejawiać zainteresowanie, najpierw cyframi, a potem literami, staram się wplatać w nasze codzienne zabawy zarówno cyfry jak i litery.
Zainteresowanie literami i cyframi, na dobre zaczęło się w czasie jednego ze spacerów, gdy jakoś nie wiadomo skąd przyszło mi do głowy, by czytać wspólnie numery domów, które mijamy. To świetny trening z rozpoznawania cyfr. Jakoś tak samoistnie przeszłyśmy na czytanie tablic rejestracyjnych. Okazało się, że to świetna zabawa, choć dla przedszkolaka wcale nie prosta! Uznałam, że trzeba iść za ciosem i robić kolejne kroki. Na pierwszy elementarz jeszcze trochę za wcześnie, ale książka o literach to zawsze dobry pomysł.
LITERKOWA KSIĄŻKA
Literkowa książka to grube tekturowe strony, dzięki czemu można ją czytać nawet z najmłodszymi dziećmi. Jeśli Wasze przedszkolaki mają młodsze rodzeństwo, to bez obaw o zniszczenie, można czytać ją wspólnie.
Każdej literce poświęcona jest jedna strona. Przy czym bardzo podoba mi się ich przejrzysty układ strony.
Na każdej stronie znajduje się duża włóczkowa litera, na której umieszczony jest obrazek na tą samą literę. Ponadto na każdej stronie dużymi literami napisane jest jaka to litera “To jest litera G”, co znajduje się na literze: “To gwiazdy” oraz pytanie lub zadanie: “Co jeszcze na literę G tu widzisz?”
Oprócz tego co kilka stron znajdziemy obrazek, na którym dzieci mają wskazać przedmioty na określone 4 litery i krótki wierszyk.
Bardzo polecamy na początek literkowej przygody!
Wierszyki: Alicja Krzanik
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 0-6
Cena: 35,90
Szlaczki
Mowa miała być o literkach, a my tu o szlaczkach 😉 Aby przygotować rękę do późniejszego pisania literek ćwiczymy bardzo dużo. Różnego rodzaju karty pracy ze szlaczkami pojawiają się u nas prawie każdego dnia. Na początek warto sięgnąć po obrazki z liniami do łączenia, by potem przejść do bardziej tradycyjnych szlaczków.
Tutaj bardzo polecam serie Ćwiczę, rysuję, piszę od wydawnictwa Zielona Sowa. Jest aż pięć części. Mnóstwo materiału do ćwiczeń w bardzo fajnej formie i przystępnej cenie.
Korzystamy też z kart pracy ze szlaczkami udostępnionymi w Internecie.
- Świetne materiały (jak z poniższego zdjęcia) znajdziecie na stronie Moje Dzieci Kreatywne;
- Duży wybór szlaczków o zróżnicowanym poziomie trudności znajdziecie na stronie Eduzabawy;
- Kolejne miejsce, gdzie znajdziecie szlaczki do pobrania to strona Bystre dziecko;
Kolorowania nigdy za dużo, ale w ramach urozmaicenia i włączenia kolejnego ćwiczenia które usprawnia pracę małej rączki, włączyłyśmy wyklejanie plasteliną. Rozcieranie plasteliny na kartce, tak by stworzyła cienką warstwę i “pokolorowała” ilustracje, to nie jest proste zadanie. Sami spróbujcie 😉 Wymaga to pewnej wprawy, siły i cierpliwości, ale świetnie ćwiczy małe paluszki.
Plastelinę można rozcierać nie tylko na kartce, ale równie fajnie wyjdzie jeśli w ten sposób ozdobicie słoik.
Co jeszcze robimy aby uczyć się liter w zabawie?
- Układamy proste wyrazy z magnetycznych literek. Na ten moment ograniczamy się do wyrazów 3 – 4 literowych;
- Korzystamy też z kart dostępnych na blogu PaniMonia.pl
- Podczas wieczornego czytania książki, czytamy z jakich liter składają się słowa. Próbujemy przeczytać wspólnie tytuł lub proste słowa z treści książki np dom, kot, nie, mama itp;
- Rozwiązujemy zadania np z serii Rysuje i zgaduje;
- W czasie spacerów piszemy patykiem / palcem na ziemi litery czy próbujemy swoich sił w układaniu liter z szyszek i kamyków.
Co jest najważniejsze podczas nauki literek i cyferek z przedszkolakiem?
Przede wszystkim nic na siłę. Warto proponować różne formy zabawy. Na tym etapie ma być to nauka przez zabawę, bez sztywnych ram. Mogą być to kilkuminutowe króciutkie ćwiczenia w czasie spaceru czy przy okazji wieczornego czytania. By zacząć przygodę z czytaniem i liczeniem nie są potrzebne żadne drogie zestawy czy konkretne metody.
Pozdrawiam, Ola
♥♥♥♥
∴ Będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem.
Za książkę Literkowa książka dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia.