Wrocław na weekend – co zobaczyć?
WROCŁAWSKI RYNEK
Nie można być we Wrocławiu i nie przejść się uliczkami starego miasta. W czasie majówki znaleźliśmy nawet plażę. Rynek przyciąga urokliwymi zabytkowymi kamienicami i niesamowitą atmosferą. Przy rynku znajduje się świetna gruzińska restauracja, gdzie można zjeść coś nowego, smacznego i w przyzwoitej cenie 😉 Polecamy!
WROCŁAWSKIE ZOO
Jednym z niemal obowiązkowych punktów jest Wrocławskie ZOO. Majówka i wszelkie długie weekendy nie jest jednak najszczęśliwszym momentem na wizytę. W kolejce do wejścia czekaliśmy 1,5h! Gdy zobaczyliśmy kolejkę do afrykanarium odpuściliśmy, bo chyba do zamknięcia byśmy się nie doczekali. Bilety najlepiej kupić przez internet! O czym doczytaliśmy niestety później. Ceny biletów i godziny otwarcia dostępne są na stronie zoo.wroclaw.pl/ Na wrocławskie ZOO trzeba lekką ręką przeznaczyć pół dnia, nawet bez wizyty w afrykarium.
PANORAMA RACŁAWICKA
Kolejny obowiązkowy punkt programu to PANORAMA RACŁAWICKA. Bilety również najlepiej kupić zawczasu przez internet (na określony seans). Czym w zasadzie jest Panorama Racławicka? To ogromne malowidło, stanowiące relikt XIX-wiecznej kultury masowej. Trzeba to zobaczyć raz w życiu!
Tuż obok Panoramy Racławickiej znajduje się punkt widokowy, skąd rozpościera się przepiękny widok. Można też usiąść na ławeczkach i w spokoju odpocząć
WROCŁAWSKIE KRASNALE
Spacer po ulicach miasta uprzyjemnia poszukiwanie krasnali, o których słyszał już chyba każdy. Grzechem byłoby jednak je pominąć, bo stały się one już symbolem Wrocławia. Na stronie http://krasnale.pl/mapa-poszukiwacza-krasnali znajdziecie mapę z zaznaczonymi krasnalami. Wyruszcie na ich poszukiwanie, a spacer na pewno nie będzie nudny!
WROCŁAW Z GÓRY – KORONA WROCŁAWIA
Wrocław to przepiękne miasto na które warto spojrzeć z góry. Będąc we Wrocławiu mieliśmy w planach zdobycie odznaki Korona Wrocławia. Aby zdobyć odznakę należy wdrapać się na 5 wież widokowych:
- Wieża Sky Tower (wys. 212 m, ul. Powstańców Śląskich); Na 49. piętro turystów wozi winda;
- Wieża archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (wys. 97 m, pl. Katedralny); Na platformę na 97-metrowej wieży można się dostać windą. Wieża jest czynna od czerwca do września;
- Wieża kościoła pw. św. Elżbiety (wys. 91 m, ul. św. Elżbiety); Wieża otwarta jest dla zwiedzających od kwietnia do października;
- Wieża kościoła pw. Marii Magdaleny tzw. “Mostek Pokutnic” (wys.45 m, ul. Szewska);
- Wieża Matematyczna na Uniwersytecie Wrocławskim (wys. 42 m, pl. Uniwersytecki); można z niej zobaczyć Wyspę Słodową oraz Stare Miasto.
Aby móc zdobyć odznakę trzeba zebrać pieczątki w specjalnej “Karcie zdobywcy Korony Wrocławia”, którą można kupić za 10zł w siedzibie TMW w “Kamieniczce Małgosia” przy ul. Odrzańskiej 39/40. Niestety w czasie naszej wizyty siedziba była zamknięta. Także mamy powód, by wrócić do Wrocławia! 😉
Mimo wszystko udało nam się wspiąć na dwie wieżę widokowe (archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela i kościoła garnizonowego). Z obu rozpościera się przepiękny widok na miasto.
Polecamy też spróbować lody naturalne, które niezwykle przypadły nam do gustu, zwłaszcza pistacjowe i sezamowe. Zasada ta co zwykle czyli im większa kolejka tym lepsze lody ;p Będąc we Wrocławiu nie można oczywiście zapomnieć o spacerze po Ostrowie Tumskim.
Co jeszcze warto zobaczyć będąc we Wrocławiu?
Hydropilis czyli jedna z najbardziej nowoczesnych interaktywnych ekspozycji w Polsce. Centrum wiedzy o wodzie. Wystawa ma charakter multimedialny i podzielona jest na dziewięć stref tematycznych (planeta wody, głębiny, ocean życia, strefa relaksu, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, miasto i woda). Mnóstwo wiedzy przekazanej w fajnej i atrakcyjnej formie zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych! Hala Stulecia czyli jedno z największych dzieł architektury XX wieku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne i sportowe, a także koncerty i konferencje.
Kolejkowo – największa makieta kolejowa w Polsce! Tu trzeba zajrzeć, czy z dzieckiem czy bez. Druga filia kolejkowo znajduje się w Gliwicach.Ogród Japońskito miejsce wyjątkowe, które powstało z podziwu dla japońskiej sztuki ogrodowej, a w jego tworzeniu brali udział specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Historia tego miejsca liczy już ponad 100 lat i sięga roku 1913, kiedy w Hali Stulecia odbywała się impreza na wyjątkową skalę – Wystawa Światowa. Przez ostatnie stulecie ogród przechodził liczne przemiany, jednak prawdziwie japońskiego charakteru nabrał dopiero po ostatnich renowacjach, pod koniec XX wieku. Dziś jest on kawałkiem żywej, orientalnej kultury w środku Europy, który pozwala docenić piękno. Ogród Botaniczny – nie ma się co rozpisywać, trzeba się po prostu wybrać na spacer ☺ Jeśli chcielibyście zwiedzać Wrocław alternatywnie, to zajrzyjcie na stronę wrocławskich murali i wybierzcie się na ich poszukiwanie. Jeśli chcecie zobaczyć kolorowe ryby, rajskie ogrody, psy, koty i dinozaury to zajrzyjcie na podwórko przy Roosevelta na Nadodrzu.
Mówiąc w skrócie polecamy Wrocław na weekend, a nawet na dłużej! Gwarantujemy, że nudzić się nie będziecie!
3 comments
I u siebie słyszeliśmy o tych słynnych, wrocławskich krasnalach 🙂 Zapraszamy do Jastrzębiej Góry! 🙂
To fakt KRASNALE są rewelacyjne i jest ich mnóstwo, także spacer po mieście pod hasłem poszukiwanie krasnali to niezła wycieczka na cały dzień 😉
Krasnale!! Rewelacja 😀