Na kr贸tkie wycieczki po okolicy je藕dzimy chyba od zawsze 馃槈 Jedyne co si臋 zmieni艂o to ich cz臋stotliwo艣膰. Teraz jest ich znacznie wi臋cej. W zasadzie je艣li:
- ze wzgl臋d贸w zawodowych nie musimy by膰 na miejscu
- jeste艣my zdrowi
to w ka偶dy weekend ruszamy na d艂u偶sz膮 b膮d藕 kr贸tsz膮 wycieczk臋. Czasem w臋drujemy po lesie tu偶 ko艂o domu, innym razem poznajemy Gda艅sk odwiedzaj膮c punkty widokowe, a jeszcze innym razem odkrywamy 艣cie偶ki przyrodnicze i edukacyjne. Pandemia nieco zmieni艂a te nasze wsp贸lne wycieczki. Wcze艣niej (zw艂aszcza w sezonie jesie艅 – zima) du偶o chodzili艣my po muzeach. Teraz za cel weekendowych wypraw wybieramy g艂贸wnie parki, rezerwaty, 艣cie偶ki edukacyjne i punkty widokowe. Poni偶ej przygotowa艂am kilka wskaz贸wek dotycz膮cych przygotowania do kr贸tkiej wycieczki i potrzebnych rzeczy bazuj膮c na naszych do艣wiadczeniach.
Mikrowyprawa – jak znale藕膰 miejsce na wycieczk臋?
Czasem wydaje nam si臋, 偶e fajne miejsca s膮 gdzie艣 daleko. Tymczasem przygoda czai si臋 tu偶 za rogiem. Wystarczy dobrze poszuka膰. Wi臋kszo艣膰 miejsc, znajduj臋 przeszukuj膮c map臋 google. Wpisuje has艂a typu: “rezerwat”, “le艣na 艣cie偶ka” i sprawdzam zdj臋cia, kt贸re s膮 dodane na google z tego miejsca. Warto zagl膮da膰 r贸wnie偶 na blogi, strony regionalnych informacji turystycznych etc. Bogatym 藕r贸d艂em inspiracji, mo偶e by膰 te偶 Instagram, na kt贸rym mo偶na znale藕膰 tw贸rc贸w, kt贸rzy pokazuj膮 ciekawe miejsca w danym rejonie.
Miejsca, kt贸re znajduj臋 i wydaj膮 mi si臋 ciekawe zapisuje na “Moje mapy google” i w elektronicznym notatniku. Dzi臋ki temu tworz臋 baz臋 pomys艂贸w na kolejne eskapady.
Jak zach臋ci膰 dziecko do w臋drowania?
Je艣li chcecie wyrusza膰 na wsp贸lne rodzinne mini wycieczki, pierwsze co musicie opanowa膰 to “wrzucenie na luz” i “elastyczno艣膰”. Dajcie dzieciom w czasie wsp贸lnych spacer贸w w艂asn膮 przestrze艅. Pozw贸lcie im si臋 ubrudzi膰, zatrzyma膰 przy ka艂u偶y i pogrzeba膰 w niej patykiem. Zamiast m贸wi膰 “uwa偶aj, bo spadniesz” lepiej “powiedzie膰: “poradzisz sobie”. Je艣li jest taka potrzeba, to da膰 wsparcie, ale z umiarem 馃槈 Oczywi艣cie trzeba wyznaczy膰 rozs膮dne ramy bezpiecze艅stwa. Pami臋tajcie te偶, 偶e dzieci maj膮 kr贸tsze nogi 馃槈 wi臋c ich tempo marszu mo偶e by膰 wolniejsze od waszego, a ci膮g艂e pop臋dzanie dziecka w czasie drogi, tylko je zniech臋ci.
Co zrobi膰, by zach臋ci膰 dziecko do wsp贸lnej wycieczki?
- Starajcie si臋 chodzi膰 jak najwi臋cej na co dzie艅. Je艣li macie tak膮 mo偶liwo艣膰, to po pracy id藕cie wsp贸lnie na kr贸tki spacer. My w dni powszednie w kt贸re nie mamy bardzo sprecyzowanych plan贸w, wracamy z przedszkola i pracy do domu pieszo.
- Wybierzcie cel wycieczki wsp贸lnie. Niech dziecko uczestniczy w planowaniu wycieczki, tak by poczu艂o, 偶e ma realny wp艂yw na to co b臋dziecie robi膰. My cz臋sto mamy przygotowane 2 propozycje (d艂u偶sz膮 i kr贸tsz膮), spo艣r贸d kt贸rych dziewczyny wybieraj膮 to miejsce, kt贸re chc膮 odwiedzi膰 danego dnia. Takie rozwi膮zanie 艣wietnie si臋 u nas sprawdza.
- Gdy trasa jest 艣ci艣le wyznaczona, pozw贸lcie dziecku prowadzi膰. Niech szuka kolejnych oznacze艅 szlaku. Wsp贸lnie kontrolujcie tras臋 na mapie. Je艣li jest taka mo偶liwo艣膰 pozw贸lcie dziecku decydowa膰, kt贸r膮 drog膮 i艣膰.
- Kupcie atlas ptak贸w / drzew i wsp贸lnie spr贸bujcie nauczy膰 si臋 je rozpoznawa膰.
- Zaplanujcie piknik w czasie wycieczki, a je艣li dodatkowo zabierzecie hamak, to jestem pewna, 偶e b臋dzie to genialna wycieczka.
- Raz na jaki艣 czas warto urozmaici膰 wycieczk臋 ogniskiem. Poszukajcie wyznaczonych miejsc, gdzie ich rozpalanie jest dozwolone.
Baza pomys艂贸w
Warto mie膰 zawsze zapisanych kilka miejsc, gdzie mo偶ecie si臋 wybra膰. Niech znajd膮 si臋 tam propozycje na kr贸tsze i d艂u偶sze wyprawy. Stw贸rzcie swoj膮 w艂asn膮 baz臋 wycieczkowych pomys艂贸w. Mo偶ecie prowadzi膰 j膮 w formie elektronicznej np na Moje mapy google + opisy w elektronicznym notatniku, lub wydrukowa膰 sobie og贸ln膮 map臋 okolicy i na niej zaznacza膰 miejsca na wycieczk臋.
My z racji, 偶e mieszkamy na Pomorzu w艣r贸d pomys艂贸w na wycieczki mamy te偶 zapisane kilka miejsc, kt贸re sprawdzaj膮 si臋 nie藕le, gdy do艣膰 mocno wieje (w takie dni unikamy wycieczek nad morze i otwarte przestrzenie). Nie raz zdarzy艂o si臋 nam zmienia膰 plany wycieczkowe tu偶 przed wyj艣ciem z domu, w艂a艣nie ze wzgl臋du na pogod臋 za oknem. Gdy w planach by艂a d艂uga wycieczka, ale pogoda ewidentnie nie sprzyja, wybieramy miejsce na kr贸tki spacer (i odwrotnie). Aby wsp贸lne wyprawy mog艂y by膰 udane, musz膮 one by膰 dostosowane do wieku, mo偶liwo艣ci i samopoczucia wszystkich uczestnik贸w. Nic na si艂臋! Zawsze ma艂ymi krokami do celu 馃槈
Ubi贸r na wycieczk臋
Ta kwestia jest wa偶niejsza ni偶 zawarto艣膰 waszego plecaka. Wygodne buty to podstawa. Na r贸偶nych rzeczach mo偶na oszcz臋dza膰, natomiast w dobre buty zawsze warto zainwestowa膰. Lepiej kupi膰 jedn膮 porz膮dn膮 par臋 but贸w, ni偶 kilka kiepskiej jako艣ci. Zw艂aszcza, 偶e te dobrej jako艣ci starczaj膮 na lata.
Przy wzgl臋dnie dobrej pogodzie tak naprawd臋 nie ma to wi臋kszego znaczenia co ubierzecie pod warunkiem, 偶e b臋dzie wygodnie, a ilo艣膰 warstw b臋dzie dostosowana do warunk贸w atmosferycznych. Sytuacja si臋 troch臋 zmienia, gdy na dworze jest zimno. Ubrania sportowe, termoaktywne i te wykonane z we艂ny merino (w czasie jesiennych i zimowych spacer贸w), zapewniaj膮 wi臋kszy komfort chodzenia ni偶 “ubrania codzienne”. Kwestia materia艂u z kt贸rego s膮 wykonane nasze ubrania ma znaczenie. Je艣li w艂a艣nie zaczynacie swoj膮 przygod臋 z rodzinnymi wycieczkami, to warto mie膰 z ty艂u g艂owy, 偶e zdecydowanie lepiej jest kupi膰 jeden dobrej jako艣ci t-shirt np z we艂ny merino (kt贸ry sprawdzi si臋 o ka偶dej porze roku), ni偶 kilka badziewiastych koszulek z sieci贸wki. Z ubraniami jak z butami. Lepiej postawi膰 na jako艣膰 ni偶 ilo艣膰. Cho膰 je艣li mia艂abym wybiera膰 na co w pierwszej kolejno艣ci wyda膰 kas臋, to zdecydowanie b臋d膮 to buty.
Gdy dziewczyny by艂y ma艂e (do oko艂o 2,5 – 3 lat) zawsze mieli艣my ze sob膮 r贸wnie偶 komplet ubra艅 na przebranie. Teraz zabieramy:
- latem: kurtki przeciwdeszczowe
- wiosn膮: ubieramy si臋 na cebulk臋 (gdy robi si臋 cieplej zb臋dne warstwy l膮duj膮 w plecaku). Pierwsza warstwa obowi膮zkowo przeciwdeszczowa.
- zim膮: zapasowe r臋kawiczki (na sobie ubranie na cebulk臋, obowi膮zkowo ciep艂e spodnie).
- jesieni膮: paradoksalnie zabieramy najwi臋cej. Ubranie na cebulk臋 plus zapasowa ciep艂a warstwa w plecaku.
Co zapakowa膰 do plecaka?
(osoba doros艂a)
Lista rzeczy, kt贸re zabieramy oczywi艣cie zmienia si臋 w zale偶no艣ci od pory roku, pogody konkretnego dnia i d艂ugo艣ci wycieczki. Jednak podstawa, kt贸ra l膮duje w naszych plecakach to:
- Apteczka (bardzo podstawowa)
- Termos z herbat膮 + kawa + woda (w ciep艂e dni polecamy zabiera膰 w butelce termicznej)
- Zupa w termosie (u nas najlepiej sprawdza si臋 pomidor贸wka)
- Makaron do zupy (pakujemy do osobnego sk艂adanego pojemnika)
- Miseczki, 艂y偶ki
- Inne jedzenie, kt贸re lubi dziecko (bakalie, kabanosy, banany etc)
- Czekolada
- Woreczek na 艣mieci(!) i brudne miseczki
- Chusteczki
- Scyzoryk
- Mapa
- Koc / poddupniki (w Decathlon jako “Siedzisko TREK PAD”)
- Latarka
Rzeczy, kt贸rej nie mo偶e zabrakn膮膰 w czasie wycieczki to picie. Zawsze zabieramy ze sob膮 spory zapas. W zasadzie, jak teraz sobie o tym my艣l臋, to jedzenia zabieramy r贸wnie du偶o. Odk膮d kupili艣my termos obiadowy, praktycznie zawsze mamy ze sob膮 zup臋. 艢wietnie sprawdza si臋 w czasie terenowych wycieczek (zw艂aszcza, gdy restauracje s膮 zamkni臋te). Litrowy termos w zupe艂no艣ci wystarcza, by nasza czw贸rka si臋 najad艂a. Opr贸cz tego cz臋sto zabieramy bakalie, musy owocowe, kabanosy, a tak偶e banany, jab艂ka, ma艂e pomidorki i og贸rki. Je艣li chodzi o warzywa i owoce, to w ch艂odne dni warto zwr贸ci膰 uwag臋 czy nie maj膮 tendencji to wych艂adzania organizmu (np. jab艂ka).
Co zapakowa膰 do plecaka?
(dziecko)
Nie chodzi o to, by dziecko d藕wiga艂o jakie艣 wielkie ci臋偶ary. Je艣li dziecko chce, niech zabierze sw贸j plecak i zapakuje potrzebne mu rzeczy. Pozw贸lcie dziecku zapakowa膰 plecak samodzielnie! Mo偶ecie przed wycieczk膮 wsp贸lnie przygotowa膰 checklist臋 lub pobra膰 gotow膮.
Co mo偶e znale藕膰 si臋 w dzieci臋cym plecaku?
- Woda
- Kompas
- Scyzoryk
- Lupa / lornetka / aparat
- Co艣 do jedzenia (mus, kanapka, owoc)
- Miejsce na skarby z drogi 馃槈 warto zabra膰 jakie艣 ma艂e pude艂ko
Co jeszcze warto zabra膰?
Hamak – Ma艂e i lekkie mo偶na znale藕膰 np Decathlon. Rado艣膰 dzieci w czasie wycieczki bezcenna! Sprawd藕cie koniecznie d艂ugo艣膰 oryginalnych linek. Mo偶liwe, 偶e b臋dzie potrzebny dodatkowy sznurek, aby zamocowa膰 hamak na drzewie.
Je艣li wycieczka ma charakter bardziej piknikowy, to warto pomy艣le膰 o:
- slackline (ta艣ma do 膰wiczenia r贸wnowagi),
- gry typu badminton,
- ma艂a pi艂ka,
- ko艣ci opowie艣ci (mo偶na gra膰 w czasie przerwy) etc
Je艣li sama idea w臋drowania Was nie przekonuje spr贸bujcie innych form aktywno艣ci. Powinna by膰 ona dostosowana do mo偶liwo艣ci, kondycji i wieku wszystkich uczestnik贸w. Warto spr贸bowa膰 m.in.:
- Imprezy na orientacje (w Gda艅sku np Harpu艣).
- Geocaching (zabawa w poszukiwanie skarb贸w za pomoc膮 odbiornika GPS) / kesze.
- Zdobywanie odznak PTTK, inne projekty kt贸re zak艂adaj膮 odwiedzenie konkretnych miejsc w ramach zdobywania odznaki.
- Raz na jaki艣 czas zaplanowa膰 wycieczk臋 w miejsce, gdzie mo偶na rozpali膰 ognisko. Poszukajcie wyznaczonych miejsc ogniskowych.
Pami臋taj!
Pozytywne nastawienie do wyprawy, to du偶a cz臋艣膰 sk艂adowa udanej wycieczki. Aby unikn膮膰 porannego poganiania i nerwowej atmosfery przed wycieczk膮, postaraj si臋 wszystko co mo偶esz przygotowa膰 dzie艅 wcze艣niej. My rano jemy 艣niadanie i dopakowujemy rzeczy “na ciep艂o” i “z lod贸wki”. Reszt臋 pakujemy wiecz贸r wcze艣niej. Znacznie skraca nam to czas, kt贸ry potrzebujemy na wyj艣cie z domu.
Je艣li dopiero zaczynacie przygod臋 z rodzinnymi wycieczkami, zacznijcie od swojej okolicy. Ubierzcie wygodne buty , we藕cie bidon z woda, co艣 do jedzenia i ruszajcie “w nature”. Z czasem wypracujecie w艂asny system organizacji,, dostosowany do Waszych potrzeb.
Na koniec najwa偶niejsze! Nie zostawiaj 艣mieci. Zawsze zabieraj je ze sob膮. Staraj si臋 minimalizowa膰 sw贸j wp艂yw na przyrod臋 i miejsca kt贸re odwiedzasz. Tak by zosta艂o w takim stanie jak je zastali艣cie.
Pozdrawiam, Ola