Dolina Logarska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych dolin w całej Słowenii. Znajduje się w samym sercu Alp Kamnicko-Sawińskich. Położona pomiędzy wysokimi górami (Krofička, Ojstrica, Planjava, Brana, Turska gora oraz Rinki). Jest jedną z trzech dolin w regionie Solcava (dwie pozostałe to Robanov Kot i Matkov Kot).
W tym wpisie znajdziesz:
- Jak zwiedzać Dolinę Logarską?
- Atrakcje na terenie Doliny Logarskiej
- Informacje praktyczne o Dolinie Logarskiej
- Co warto zobaczyć w Słowenii, będąc w okolicy Doliny Logarskiej?
Dolina Logarska ma ok. 7 km długości i dzieli się na 3 części: Log, Plest i Kot. Od 1987 r. teren, na którym się znajduje, został objęty ochroną i jest parkiem krajobrazowym. Podobnie jest z pobliskimi dolinami Robanov Kot i Matkov Kot.
Jak zwiedzać Dolinę Logarską?
Dolinę można zwiedzać na kilka sposobów.
- Samochodem. Wjazd jest płatny, koszt 7 euro (lato 2021). Na terenie doliny jest kilka parkingów. My skorzystaliśmy właśnie z tej opcji. Dojechaliśmy do ostatniego parkingu i tam zaparkowaliśmy auto, by udać się nad wodospad Rinka. 7 euro za wjazd jest jedynym kosztem. Można stawać na dowolnym parkingu, bez dodatkowych opłat.
- Pieszo. Początkowo zastanawialiśmy się nad przejściem całej doliny pieszo (ok. 7 km w jedną stronę). Mimo że widoki są przepiękne, to uznaliśmy, że 14 km plus dojście do i z wodospadu, to będzie tego dnia za dużo dla naszych dzieci.
- Można wjechać na teren doliny i zostawić auto na 1 z parkingów, tak by część trasy pokonać pieszo, część samochodem.
- Jeśli nie straszna Wam jazda pod górę, to Dolinę Logarską można przejechać również na rowerze. Trzeba przy tym pamiętać, że duża część trasy prowadzi przez las, więc pięknych widoków na trasie dużo nie będzie.
Na terenie doliny znajduje się wiele atrakcji, w tym:
- Wodospad Palenk (78 m wys.) – znajduje się w środku doliny (obok hotelu Plensik). Średniej wielkości wodospad, znajduje się przy głównej drodze na zboczu jednej z gór. Samochód można zaparkować na parkingu przy hotelu, gdzie można wypożyczyć rowery.
- Wodospady Brložnicy – składają się z czterech oddzielnych wodospadów o łącznej wysokości 125 m. Znajdują się poniżej polany Zabrložnica (1635 m), na lewym zboczu Doliny Logarskiej.
- Wodospad Rastovski znajduje się na zboczach po prawej stronie doliny Logar w miejscowości Log.
- Wodospad Rinka.
- Krowy. Podobno w kilku miejscach w dolinie można zobaczyć włochate krowy (pochodzące ze Szwecji), nam jednak nie było dane ich oglądać.
Wodospad Rinka
Spośród wszystkich atrakcji, jakie w swojej ofercie ma Dolina Logarska wybraliśmy wodospad Rinka. Nie bez powodu. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych wodospadów Słowenii. Co za tym idzie, jest też jednym z najczęściej odwiedzanych. Wodospad Rinka jest największym z wodospadów znajdujących się w dolinie. Woda spada tutaj z 90 metrów wysokości!
Jeśli na teren doliny wjechaliście samochodem, to auto najlepiej zaparkować na ostatnim parkingu. Na pewno traficie. Dalej pojechać się po prostu nie da. Parking nie jest zbyt duży. My miejsce w tygodniu, w sezonie, znaleźliśmy bez większego problemu. Ku radości naszych dzieci, przy parkingu znajduje się nieduży sklepik, w którym można kupić m.in. lody.
Szlak od parkingu do wodospadu to typowy górski szlak. Prowadzi cały czas delikatnie pod górę, a pod nogami są kamienie. Droga do góry nie jest długa. Z jej pokonaniem poradzą sobie zarówno dzieci jak i dorośli. To kwestia kilkunastominutowego spaceru. Wyprawy z wózkiem nie polecamy ze względu na terenowe (kamieniste) podłoże. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj nosidło.
Woda z wodospadu Rinka spada z 90 m. W kontraście z okolicznymi rudymi skałami widok jest imponujący.
Orlovo Gnezdo
Po dotarciu na miejsce naszym oczom, oprócz wodospadu, ukazał się zawieszony niezwykle malowniczo na skale bar z niedużą platformą widokową tzw. Orle gniazdo (Orlovo Gnezdo). To właśnie z tego miejsca warto podziwiać wodospad. Widok jest genialny.
W barze można kupić napoje, pamiątki, coś do jedzenia.
Do samochodu wracaliśmy tą samą drogą. Jest jeszcze inna opcja (nie korzystaliśmy), czyli szlak w stronę Frischaufov dom na Okrešlju. Jeśli macie chęć na dłuższą wycieczkę to można iść również szlakiem na wierzchołek wodospadu, i dalej do źródeł rzeki Savinja.
Współrzędne Wodospadu Rinka: 46.37110777481845, 14.59383872575017
Dolina Logarska – informacje praktyczne
- Droga przez Dolinę Logarską ma ok. 7 km (do wejścia na szlak wodospadu Rinka). Można ją pokonać samochodem rowerem i pieszo.
- Rowerzyści i piesi są zwolnieni z opłaty za wstęp do doliny. Za wjazd autem osobowym trzeba zapłacić 7 €. Aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej Doliny Logarskiej.
- Logarska Dolina jest dostępna przez cały rok. Szczególnie warto odwiedzić ją późną wiosną lub latem.
- Wjazd na teren Doliny Logarskiej znajduje się nieopodal Solcavy, blisko granicy z Austrią.
- Warto zatrzymać się na polanie zlokalizowanej mniej więcej w połowie doliny. To właśnie tutaj znajdziecie najbardziej znany widok na Logarską i otaczające ją góry.
- Jeśli chcecie zaparkować na ostatnim możliwym parkingu przed wejściem na Wodospad Rinka, to na mapie wpiszcie współrzędne: 46.37008951503075, 14.601001070651687
- Duża część drogi przez dolinę prowadzi przez odcinek zalesiony (lekką ręką będzie to z 70% trasy).
- Jeśli te okolicę planujecie odwiedzić z rowerem, to pod tym adresem, znajdziecie ciekawe propozycje tras.
- Odwiedzając nowy region, warto zajrzeć do Informacji Turystycznej. W Dolinie Logarską Informacja znajduje się obok hotelu Plesnik, w odnowionym dawnym spichlerzu, który jest typowym elementem architektury wiejskiej w regionie Solczawy.
Dolina Logarska to naszym zdaniem obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Słowenii. Najpiękniejszy odcinek doliny jest na samym jej początku. Wówczas mamy genialny widok na imponujące strzeliste szczyty. Dalej droga prowadzi przez las, (nie ma tak spektakularnych widoków, jak na początkowym odcinku trasy.)
Co warto zobaczyć w Słowenii, będąc w okolicy Doliny Logarskiej?
1. Velika Planina
Velika Planina to rozległy i bardzo malowniczy płaskowyż położony ok 50 km na północ od Lublany. Leży w Alpach Kamnickich. Na górze znajdują się tradycyjne chaty pasterskie, rozległe pastwiska i krowy. To największa pasterska osada w górach Słowenii i jedna z największych w Europie. Osada pasterska liczy około 140 chat. Po szczegóły dotyczące tego miejsca zapraszam Was do osobnego wpisu “Velika Planina”.
2. Bar Igla
W zasadzie nie chodzi tu o bar, a o bardzo urokliwy fragment rzeki Savinja tuż koło baru. Warto sprawdzić kręcąc się po okolicy czy przypadkiem nie jesteście w pobliżu. Jeśli tak to zatrzymajcie się na chwilę, bo to przyjemne miejsce na kilkuminutowy postój w drodze.
Współrzędne 46.37929379885986, 14.728294411611246
3. Solcava Panoramic Road
To najbardziej znana panoramiczna droga w Słowenii. Prowadzi wśród zapierających dech w piersiach widoków na okoliczne szczyty i doliny, obok gospodarstw górskich produkujących lokalne specjały.
Droga zaczyna się od miasteczka Solcava i ciągnie się ponad trzema dolinami. Trasa ma długość około 20 km.
Szlak składa się w sumie z 12 stacji i kilku dodatkowych punktów. 2 najpopularniejsze punkty na trasie to Kościół św. Ducha (Holy Spirint) przy stacji 5 i Farma Klemensów przy stacji 7. Przy 11 ptk (Lamotje Gorge), w jaskini znajduje się duży smok. Z kolei przy szóstym przystanku jest Źródło Mineralne, z którego woda charakteryzuje się dużą zawartością żelaza i węgla (podobno woda ma właściwości lecznicze).
Mapę całej trasy znajdziecie tutaj. Oznaczono na niej trasy:
- Szlak zielony: 21 kilometrów, z 12 przystankami prowadzi w większości po drodze utwardzonej, niewielka część po drodze szutrowej.
- Szlak niebieski: 8 kilometrów utwardzonej drogi z 3 przystankami, prowadzi do Matkov Kot.
- Trasa pomarańczowa: 6 kilometrów utwardzonej drogi, prowadzi do gospodarstwa Bukovc.
- Szlak kropkowany: 15 zróżnicowanych szlaków.
Urodziwego gagatka ze zdjęcia znajdziecie wyszukując na mapie Pastirkovo Lookout Point (współrzędne 46.429101317608655, 14.632423728249547). Na mapie dostępnej w internecie jest to ptk nr 8 (Razgledna Tocka Pastrikovo).
Z Solcava Panoramic Road zjeżdżaliśmy niedaleko miejsca, które znajdziecie pod nazwą: Center rinka, zavod za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega (współrzędne: 46.42016449774297, 14.69173782020739).
Inne atrakcje w okolicy (na które zabrakło nam czasu):
- Jaskinia Śnieżna na Raduha jest najwyższą jaskinią turystyczną w Słowenii i jedną z najwyższych w Europie. W jej wnętrzu jaskini znajduje się wielka lodowa sala i lodowe jezioro. Jaskinia jest udostępniona do zwiedzania.
- Bajkowy Las – na informację o tym miejscu trafiłam dopiero długo po powrocie ze Słowenii, podrzucam więc tylko krótką informację. Znajduje się 5 minut drogi od agroturystyki Lenar. Podczas spaceru zapoznacie się z klasycznymi i słoweńskimi bajkami oraz opowieściami ludowymi z okolic Sločavy.
To oczywiście tylko namiastka tego, co w Słowenii warto zobaczyć. Po więcej inspiracji odsyłam Was do innych wpisów o Słowenii. Wszystkie je znajdziecie pod tym linkiem.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.