Włochy chodziły nam po głowie już od dawna. Jednak zawsze odstraszały nas tłumy. Włochy latem 2020 były strzałem w 10. Turystów prawie nie było, pogoda była wyśmienita. Covidowe restrykcje nie były uciążliwe (tylko maseczki w komunikacji publicznej i miejscach zamkniętych). Czego można było chcieć więcej? Pięknych widoków! Z tym właśnie dziś do Was przychodzę.
W tym wpisie przeczytasz:
- Lago di Braies – położenie
- Szlak dookoła jeziora Lago di Braies
- Lago di Braies – informacje praktyczne
a) zasady wjazdu - Szczypta historii o Lago di Braies
- Legendy o Lago di Braies
- Lado di Braies z dziećmi
- Ważne informacje dodatkowe o Lado di Braies
- Largo di Braies – nasze wrażenia
Lago di Braies
Gdy tylko trafiłam na zdjęcia z tego miejsca, od razu wiedziałam, że musimy tu przyjechać. Oczarowały nas bajkowe krajobrazy. Lago di Braies to popularne i łatwo dostępne jezioro w Dolomitach. Znane również pod nazwą Pragser Wildsee (nazwa niemiecka), nazywane jest perłą jezior Dolomitów. Wpisane na listę UNESCO.
Lago di Braies – położenie:
Położone jest w południowym Tyrolu, w dolinie Pustertal, na terenie rezerwatu przyrody Fanes-Sennes-Braies, na wysokości 1494 m n.p.m. Około 10 km od Villabassa.
Jezioro Braies leży u podnóża północnej ściany Croda del Becco, wysokiego masywu (2 810 m), który tworzy niesamowite, malownicze tło Lago di Braies.
Wieści internetowe niosą, że bywa tu bardzo tłoczno, nawet poza sezonem! My byliśmy w lipcu 2020 i był to wyjątkowy moment, gdy Włochy były puste jak nigdy. Z tego powodu ciężko nam się odnieść i jednoznacznie powiedzieć, jak to wygląda przy standardowym natężeniu ruchu turystycznego.
Jeśli obawiacie się tłumów, a chcielibyście napawać się pięknem tego miejsca we względnym spokoju, to warto przyjechać z samego rana.
Lago di Braies – co tu w zasadzie jest?
Turkusowa tafla wody otoczona gęstym i bujnym lasem. Wapienne szczyty Wschodnich Dolomitów w zasięgu wzroku.
Braies jest jednym z najgłębszych jezior w Południowym Tyrolu. Głębokość średnio wynosi 17 m, maksymalnie 36 m.
Szlak dookoła jeziora Lago di Braies
Długość szlaku: ok 3.5 km.
Warto przeznaczyć na to miejsce trochę czasu i wybrać się na urokliwy spacer dookoła jeziora. Szlak zatacza pętle, nie ma więc znaczenia, w którą stronę zaczniecie iść. W zależności od tempa marszu i ilości przerw musicie mieć w zapasie około 1,5 do 3 h. Technicznie szlak nie jest wymagający, bardziej jak spacer niż trekking 😉 W większości jest płaski. Będąc tutaj w okresie letnim macie całkiem duże szanse na bliskie spotkanie z pasącymi się nad jeziorem krowami.
W okolicach jeziora swój początek mają wysokogórskie szlaki, ale to jest już alternatywa dla doświadczonych i przygotowanych kondycyjnie osób. Niedaleko znajduje się także znany ośrodek narciarski Kronplatz (Plan de Corones).
Lago di Braies – informacje praktyczne:
Jezioro położone jest w północnych Włoszech, stosunkowo blisko austriackiej granicy. Najpopularniejszym sposobem dostania się tutaj jest oczywiście samochód. Wówczas musimy się liczyć z opłatą za parking. Można dojechać także autobusem z miejscowości:
- Niederdorf/Toblach, linia 442
- Monguelfo/Welsberg-Taisten, linia 439.
Jeśli planujecie więcej podroży autobusem, to warto zapytać w informacji turystycznej o kartę South Tyrol Mobilcard.
Zasady wjazdu od 2021:
Aby chronić wrażliwy ekosystem jeziora, władze lokalne ograniczają ruch samochodów. Od lata 2021r. obowiązują nowe przepisy dotyczące dostępu do jeziora w sezonie (10 lipca – 10 września).
Jeśli planujecie przyjazd między 10 lipca, a 10 września w godzinach 9.30 – 16.00, to musicie wcześniej zarezerwować parking. Są dwa parkingi.
- PARKING AREA P1 – znajduje się 800m od jeziora, koszt w 2021 to 15 euro.
- PARKING AREA SÄGE / SEGHERIA znajduje się 5,5km od jeziora. Koszt w 2021 wynosił 9 euro. Kursuje stąd autobus co około 30 min, ale to dodatkowy koszt 5 euro/os w jedną stronę.
Szczegółowe informacje warto sprawdzić przed planowanym przyjazdem na stronie internetowej.
Chcąc uniknąć tych dodatkowych formalności, zaplanujcie pobyt poza wyznaczonym sezonem. Wówczas można skorzystać z parkingów znajdujących się tuż koło jeziora.
- PARKING AREA P3 (200 m od jeziora) 6 euro za 3h / 12 euro max za dzień.
- PARKING AREA P2 (400 m od jeziora) 6 euro za cały dzień (ceny z 2021)
Szczypta historii o Lago di Braies
W kwietniu 1945 r. kapitulujący naziści zebrali z rozsianych po całej Europie obozów koncentracyjnych 139 najbardziej znaczących więźniów, wśród nich byli także Polacy (Jan Iżycki, Stanisław Jensen i Aleksander Zamoyski). Więźniowie mieli być kartą przetargową w pertraktacjach z aliantami. Jednemu z więźniów udało się poinformować dowództwo Wehrmachtu o ich sytuacji. Ci ich uratowali i umieścili skazańców w hotelu Pragser Wildsee nad Lago di Braies, gdzie do chwili wyzwolenia opiekowała się nimi właścicielka pensjonatu.
Hotel funkcjonuje po dziś dzień także, jeśli macie chęć na noc w wyjątkowym miejscu i trochę wolnych środków finansowych, to jest to na pewno ciekawe miejsce.
Legendy o Lago di Braies
O dawnych dziejach jeziora krążą różne legendy. Jedna z nich głosi, że dawno temu górnikom udało się wydobyć złoto i kamienie szlachetne w górach Braies. Zazdrośni miejscowi pasterze próbowali ukraść zgromadzony przez nich skarb. Nie udało im się ograbić bogactw, ponieważ górnicy sprytnie otworzyli podziemne źródło, które stworzyło wspaniałe jezioro. Tutaj, w nowo powstałym jeziorze Braies, zatopili swój skarb.
Inna legenda mówi, że Sass dla Porta (Seekofel) jest bramą do podziemnego królestwa Fanes. Co 100 lat w czasie pełni księżyca królowa Fanes i jej córka księżniczka Dolasilla, opuszczają swoją podziemną siedzibę, pod Sass dla Porta, ukrytym wejściem. W nocy wiosłują przez jezioro Prags, mając nadzieję, że usłyszą srebrne trąby obwieszczające nadejście obiecanego czasu i odrodzenie ich królestwa. Niestety, trąby nigdy nie zabrzmiały i wiosłują na próżno.
Lado di Braies z dziećmi
- Wybierając się z dziećmi, warto zabrać ze sobą coś do jedzenia i zrobić po drodze piknik (idąc dookoła natraficie na drewniane ławeczki).
- Trasa nie jest trudna i nawet kilkulatek świetnie sobie poradzi. Nasze dziewczyny miały w czasie wyjazdu 3 i 5 lat. Pokonały całą trasę bez problemu.
- Trasa nie jest trudna, ale ze względu na podłożę odradzam wózek. Na pewno da się z nim przejść, ale nie będzie to nadzwyczaj komfortowa jazda dla żadnej ze stron. Dlatego dla maluszków zdecydowanie chusta/nosidło.
- Jak zawsze pamiętajcie o nakryciu głowy (trasa nasłoneczniona) i zapasie wody.
Ważne informacje dodatkowe o Lado di Braies:
Odwiedzając Lago di Braies, odwiedzasz miejsce chronione (teren parku) i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obliguje nas to więc do przestrzegania określonych zasad:
- Latanie dronami w Lago di Braies lub gdziekolwiek w parku jest zabronione.
- Na terenie parku zabronione jest biwakowanie na dziko.
- Zawsze należy trzymać się oznaczonych szlaków i ścieżek.
- Nie wolno zrywać kwiatów i innych roślin.
- Szanuj siedlisko zwierząt. Nie rób niepotrzebnego hałasu.
- Nie wolno dotykać ani zbliżać się do pasących się zwierząt.
- Rozpalanie ognia jest zabronione.
- Nie śmieć. Wszystkie śmieci należy zabrać ze sobą.
Largo di Braies — nasze wrażenia
Często jest tak, że gdy czytamy o jakimś miejscu w samych superlatywach, to na miejscu odczuwamy rozczarowanie po zderzenie rzeczywistość vs Instagramowe filtry. Trzeba przyznać, że Lago di Braies wygląda magicznie! Na żywo podobało nam się jeszcze bardziej!
To było nasze pierwsze prawdziwe spotkanie z Dolomitami. Jezioro jest piękne i naszym zdaniem warto tu przyjechać, jeśli będziecie w szeroko rozumianej okolicy. Warto nawet nadłożyć nieco drogi i spędzić tu fajne kilka godzin. Dla nas okazało się to być genialnym miejsce na rodzinny spacer w wyjątkowo malowniczych okolicznościach przyrody. Jestem pewna, że wrócimy za jakiś czas w Dolomity, by poznać kolejne malownicze miejsca.
Jeśli wybieracie się do Włoch, to zajrzyjcie do kategorii WŁOCHY, być może znajdziecie tam dla siebie jeszcze coś interesującego. Mam przynajmniej taką nadzieję. 🙂
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam, Ola