Czy wiecie, że Poznań jest jednym z najstarszych miast w Polsce i jednocześnie piątym miastem w Polsce pod względem liczby ludności? Znajduje się w sercu województwa Wielkopolskiego, nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny. Poznań słynie przede wszystkim z rogali Świętomarcińskich i koziołków. Ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. My w Poznaniu byliśmy już nie jeden raz, dlatego pozwoliłam sobie zebrać dla Was odrobinę informacji o tym, co warto zrobić i zobaczyć w Poznaniu.
Jest to moja subiektywna lista i na pewno nie wyczerpuje w pełni tematu, ale od czegoś trzeba zacząć zwiedzanie, prawda?
Co warto zrobić będą w Poznaniu na weekend?
1. Zobaczyć kamieniczki na Starym Rynku
Poznański rynek urzeka kolorami! Zabytkowe kamienice, sklepiki z pamiątkami, trykające koziołki i urokliwe kawiarenki. Wszystko to znajdziemy na rynku.
2. Spróbować rogali świętomarcińskich
Będąc w Poznaniu, obowiązkowym punktem programu jest spróbowanie rogali Świętomarcińskich. Choć obecnie rogali z białym makiem, można spróbować w wielu zakątkach Polski, to nigdzie nie smakują tak dobrze, jak w Poznaniu!
Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub, w zastępstwie, z ciasta zwijanego w wole rogi.
Co ciekawe, aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.
3. Zobaczyć trykające koziołki
Każdego dnia punktualnie o 12.00 na rynku możemy podziwiać trykające koziołki i usłyszeć Pana grającego na trąbce.
4. Przejechać się zabytkowym autobusem i tramwajem
Linie turystyczne kursują od kwietnia do końca września w weekendy. W sezonie w weekendy na 2 trasach jeździ tramwaj nr 0 (na jednej z tras jest postój w Muzeum Komunikacji). Na jednej trasie autobus nr 100. Ceny są całkiem przystępne. Wagon, którym mieliśmy okazję jechać, pochodzi z 1945 roku. Zarówno Pan motorniczy, jak i Pan biletowy ubrani byli w tradycyjne stroje z lat poprzedniej epoki. Całość stroju zwięczała piękna spinka do krawatu w kształcie tramwaju. Po trasie tramwajowej przejechaliśmy się też przepięknym zabytkowym Ogórkiem, Jelczem i Ikarusem. Więcej informacji o zabytkowej komunikacji można znaleźć na stronie MPK w Poznaniu
5. Wybrać się na spacer wokół Jeziora Maltańskiego
Maltanka to jedna z ostatnich w Polsce zabytkowa kolejka wąskotorowa. Kursuje na trasie wokół jeziora Maltańskiego od kwietnia do końca września.
Co jeszcze znajdziemy wokół Jeziora Maltańskiego:
- jeden z najlepszych torów regatowych w Europie
- największą fontannę w Poznaniu
- podziemne ciepłe źródła
- kopiec Wolności (latem-tor saneczkowy, zimą – stok narciarski)
- pole do nauki gry w golfa i tor do mini golfa.
6. Zwiedzić Centrum Wycieczkowe LECH’a
Jeden z najnowocześniejszych browarów w Europie udostępnił swoje wnętrza dla zwiedzających. Oczywiście zwiedzanie wieńczy degustacja piwa. Przed wizytą należy dokonać rezerwacji na stronie Browaru! Zwiedzanie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich i trwa około 2h.
7. Wybrać się na spacer do Cytadeli
Pasjonaci militariów znajdą tu coś dla siebie. Znajduje się tu Jest tu również plenerowy park sprzętu wojskowego.
8. Wybrać się z wizytą do Rogalowego Muzeum Poznania
Tego po prostu pominąć nie można, bo niby jak wyjechać z tego pięknego miasta nie wiedząc, skąd wziął się kształt słynnego rogala marcińskiego i jakie są tajniki receptury. Muzeum znajduje się w kamienicy, na Starym Rynku, naprzeciwko Ratusza (wejście od ul. Klasztornej).
9. Przejść się po Ostrowie Tumskim
Brukowane uliczki, katedra, pałac Arcybiskupi, Most Jordana tworząc niesamowity klimat wyspy.
Poznań dla dzieci
- ZOO – bez problemu dostaniemy się tutaj zarówno komunikacją ( w tym kolejką MALTANKĄ) jak i samochodem. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZOO. Funkcjonuje stare i nowe ZOO, do których bilety kupuje się oddzielnie.
- Ogród Botaniczny – szczegółowe informacje TU.
- Muzeum Archeologiczne – największe muzeum archeologiczne w Polsce. Wystawy muzealne zostały dostosowane do potrzeb Małych Odkrywców w wieku 4-10lat. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie muzeum.
- Park Rodzinka – liczne atrakcje dla dzieci (plac zabaw z karuzelami i huśtawkami, ścianka wspinaczkowa, trampoliny, małpi gaj itd) i dorosłych. Po pobycie pełnym atrakcji możemy skorzystać z usług restauracji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie parku.
- Blubury 6D – wyjątkowe miejsce w którym poznacie poznańskie legendy m.in dlaczego dwa koziołki wskoczyły na poznański ratusz oraz skąd wziął się hejnał grany z ratuszowej wieży. Więcej informacji na stronie Blubury.
- Jeśli zgłodniejecie warto zajrzeć do Family Cafe przy ul. Grunwaldzkiej. Maluchom na pewno się tutaj spodoba.
- Można też zajrzeć do Karmelkowej Manufaktury, która organizuje warsztaty dla maluchów, gdzie dzieci mają okazję obejrzeć pokaz produkcji karmelu, wsiąść udział w warsztatach tworzenia lizaków i cukierków, a przede wszystkim spróbować pysznych wyrobów.
Jeśli wybieracie się do Poznania z dziećmi to warto obejrzeć przygotowane przez kidstravel.pl filmiki Poznań cz. 1 i Poznań cz. 2.
Warto wiedzieć o Poznaniu
- W północnej części Poznania, na Morasku znajduje się przyrodniczo-astronomiczny rezerwat Meteoryt Morasko znajduje się największy odkryty w Polsce meteoryt o wadze 164 kg.
- Co roku na majówkę organizowana jest akcja Poznań za pół ceny.
- W Poznaniu co roku organizowany jest Malta Festiwal. Program festiwalu obejmuje przedstawienia teatralne, taneczne, filmowe i muzyczne.
- Każdemu, kto planuje wizytę w Poznaniu, polecamy zajrzeć na stronę http://www.poznan.pl/ – w dziale dla turysty znajdziecie między innymi audioprzewodniki.
Po więcej inspiracji z Wielkopolski zapraszam pod ten adres.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać na maila (aleksandra@okiemalexa.pl) lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
1 comment
Bożena uważa, że niektóre tamtejsze rogale są bardzo do rzeczy. Bardzo.