W jeden z październikowych weekendów wybraliśmy się na spacer z Pucka do Rewy. Może już na początku nadmienię, że jest to trasa, dla tych, którzy lubią chodzić i mają ochotę na dłuższy (kilkugodzinny) spacer, z pięknymi widokami, ale i bardzo różnorodnym podłożem.
W tym wpisie znajdziesz:
- Dojazd do Pucka
- Trasa z Pucka przez Rzucewo, Osłonino do Rewy
- Parku Kulturowego – Osada Łowców Fok
- Zamek Jana III Sobieskiego
- Molo w Pucku, Rzucewie i Osłoninie
- Rezerwat Beka
- Rewa
Dojazd do Pucka
Jadąc z Gdańska, do Pucka można dojechać na kilka sposobów. Opcję dojazdu samochodem odrzuciliśmy od razu, bo trasa nie zatacza pętli. Aby dojechać do Pucka komunikacją publiczną, trzeba się przesiąść w Gdyni Głównej. Warto przejrzeć dobrze siatkę połączeń do Gdyni, bo w zależności skąd jedziecie, możecie wybrać PKM, SKM lub przewozy regionalne. Dalej do Pucka możecie dojechać pociągiem, (lub jak my) przesiąść się na PKS, który odjeżdża spod dworca w Gdyni Głównej.
Trasa z Pucka przez Rzucewo, Osłonino do Rewy
Aby chronić najcenniejsze obszary na terenie NPK i w jego otulinie powstało 13 rezerwatów przyrody (Przylądek Rozewski, Słone Łąki, Widowo, Bielawa, Babnica, Beka, Białogóra, Długosz Królewski w Wierzchucinie, Dolina Chłapowska, Mechlińskie Łąki, Piaśnickie Łąki, Zielone, Helskie Wydmy). Obszar Parku obejmuje pas wybrzeża od Białogóry po Mierzeję Helską, Zatokę Pucką i jej zachodnie wybrzeże.
We właściwą drogę ruszamy pieszo z Pucka, idąc Nowomiejską, mijamy Park im. Feliksa Nowowiejskiego. Ten odcinek trasy prowadzi szerokim chodnikiem.
Dalej charakter trasy znacząco się zmienia. Przez dłuższy czas idziemy wzdłuż pól, po lewej stronie mając widok na zatokę, po prawej na pola. Co ciekawe na poszczególnych odcinkach można było obserwować duże grupy różnego ptactwa. Najpierw mewy, dalej łabędzie i na końcu kaczki. Warto zabrać ze sobą lornetkę.
Trasa częściowo prowadzi szlakiem Krawędzi Kępy Puckiej. W miejscu, w którym szlak odbija od linii brzegowej (ze względu na wybudowane osiedle), część trasy pokonujemy wzdłuż plaży. Zaraz za osiedlem, w miejscu oznaczonym na mapie jako “drogowskaz turystyczny” odbijamy z powrotem na szlak.
Rzucewo
Mijamy plaże Błądzikowo i dochodzimy aż do Parku Kulturowego – Osada Łowców Fok w Rzucewie. Jest tutaj nieduża platforma widokowa i ławeczki. Oprócz tego w tzw. Chacie Kaszubskiej znajduje się nieduże muzeum, z wystawą archeologiczną. Wstęp jest płatny (normalny 4 zł, ulgowy 2 zł).
W niedużej odległości od osady znajduje się również molo i zamek.
W miejscu, w którym stoi dzisiejszy zamek, wcześniej stały inne obiekty. Najpierw były dwa zamki, wybudowane przez ród Wejherów. Następnie pałac, który powstał dzięki rodzinie Przebendowskich. Obecny obiekt, ufundowany przez rodziny Von Below i Keyserling, powstał w latach 1840-45. Choć zamek nosi nazwę Jana III Sobieskiego, to król nie mógł nigdy być w rzucewskim zamku (budowa rozpoczęła się prawie 200 lat po jego śmierci).
Obecnie we wnętrzach pałacu znajduje się hotel, restauracja oraz kawiarnia z patio. Do środka warto zajrzeć, by wejść do przepięknej biblioteki, udostępnionej do zwiedzania za darmo.
Warto zajrzeć także do pałacowego ogrodu, w którym jest wiele zabytkowych drzew, klimatyczne ławeczki i huśtawka. Z ogrodu można dojść także na dziką, piaszczystą plażę. Istnieje możliwość wykupienia jazdy konnej.
Dalej idziemy w kierunku molo w Rzucewie, po jego minięciu odbijamy na asfalt i idziemy aleją lipową, aż do Osłonina. Aleja lipowa to ponad trzysta kilkusetletnich drzew.
Mola na trasie
– Molo w Pucku. W całości wykonane jest z drewna. Rozpościerają się z niego widoki na pucki port, plaże etc. W środkowej części mola znajduje się drewniana tawerna, w której mieści się restauracja Perła Pucka.
– Molo w Rzucewie. Najbardziej znaną atrakcją Rzucewa jest zabytkowy pałac (Zespół Pałacowo-Parkowy w Rzucewie), ale to nie jedyne ciekawe miejsce. Tutejsze molo choć nieduże, to jest całkiem urokliwe.
– Molo w Osłoninie. Molo jest malutkie, a sama plaża dość wąska. Niemniej jednak może być to ciekawy przystanek na trasie.
Z Osłonina do Rezerwatu Beka
Z Osłonina idziemy dalej niebieskim szlakiem wzdłuż Rezerwatu Beka. Tutaj też zaglądamy na wieżę widokową i robimy krótką przerwę. Jeśli nie słyszeliście wcześniej o Rezerwacie Beka, to odsyłam Was do wpisu na jego temat. My idziemy dalej aż do Rewy, ale istnieje możliwość skrócenia trasy. Z Osłonina poboczem drogi można dojść do Żelistrzewa, skąd jeździ pociąg do Pucka.
Dalej idziemy wzdłuż rezerwatu i skręcamy w lewo w ścieżkę rowerową. Idąc wzdłuż Zatoki Puckiej, dochodzimy aż do Rewy i kierujemy się na długo wyczekiwany obiad ;). Ten ostatni etap częściowo prowadzi po dość nieprzychylnym do chodzenia podłożu (piasku), ale nie jest to bardzo długi odcinek.
Rewa
W Rewie mamy swoją ulubioną miejscówkę na przepyszną rybę — Bar Rybacki Kąt, przy ulicy Morskiej 4. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale naprawdę warto zajrzeć, bo jest smacznie i rozsądnie cenowo.
Z Rewy do Gdyni Głównej można dojechać autobusem miejskim linii 146. Autobus kursuje co godzinę, więc jeśli czekałby Was długi czas oczekiwania na autobus, to możecie przejść się na Cypel Rewski.
Od 2002 roku, odbywa się tutaj tzw. “Marsz Śledzia”. Jest to marsz pieszy o długości ok. 12 km. Trasa biegnie po Rybitwiej Mieliźnie, pomiędzy Kuźnicą i Rewą.
Więcej inspiracji na wycieczki w województwie pomorskim znajdziecie tutaj, szczególnie polecam:
- Wycieczki do 50 km od Gdańska
- Wycieczki do 100 km od Gdańska
- Atrakcje w Pucku
- Białogóra
- Ścieżka przyrodniczo-leśna Wydma Lubiatowska
- Kraina w Kratę
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.