Petersburg uważany jest za kulturalną stolicę Rosji. Zabytki Petersburga to wspaniałe pałace, parki, muzea z cennymi zbiorami i wyjątkową atmosferą. Tutaj powstała historia Rosji. Petersburg to wyjątkowe miasto! W części historycznej gęstość atrakcji na metr kwadratowy jest tak duża, że można przejść od jednej do drugiej w zaledwie kilka minut.
Petersburgu – co zobaczyć?
Ermitaż
Największe muzeum w Rosji, które wraz z hiszpańskim Prado, paryskim Luwrem i Muzeami Watykańskimi znajduje się na liście najwybitniejszych i najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki na świecie. Ekspozycje Ermitażu zajmują 6 budynków. Przechowywanych jest tutaj około 3 miliony eksponatów. Prawdziwą chlubą muzeum jest budynek Pałacu Zimowego, w którym znajdowała się rezydencja rodziny królewskiej. Ermitraż jest naprawdę ogromny i nie sposób przejść wszystkich ekspozycji w 1 dzień. Ja przeszłam zaledwie dwa piętra wystaw i byłam wykończona. Wystawy są niesamowite, ale by dobrze zwiedzić wnętrza Ermitrażu potrzeba kilka dni.
Plac Pałacowy
Centralny plac miejski pojawił się w drugiej połowie XVIII wieku. Powodem jego powstania była budowa Pałacu Zimowego, którego fasada znajduje się w północnej części placu. Wymiary placu są prawie dwukrotnie większe od placu Czerwonego w Moskwie. Na środku placu znajduje się ogromna Kolumna Aleksandryjska poświęcona zwycięstwu Imperium Rosyjskiego nad armią Napoleona. Kolumna została wzniesiona na polecenie Mikołaja I. W tym miejscu odbywają się tutaj wszystkie wydarzenia publiczne, m.in. koncerty.
Kunstkamera
Muzeum Antropologii i Etnografii Rosyjskiej Akademii Nauk im. Piotra Wielkiego. To jedno z największych i najstarszych muzeów etnograficznych na świecie, którego zbiory liczą ponad 1,2 miliona eksponatów. Muzealne zbiory odzwierciedlają różnorodność kultur ludów świata. W murach Kunstkamery pracowało wielu wybitnych rosyjskich naukowców, wśród nich M.V. Łomonosowa.
Jedna z wystaw w Kunstkamera zapada w pamięć na długo. Nie można w niej robić zdjęć. Zgromadzono tutaj naprawdę dużo eksponatów przedstawiających mutacje, deformacje, zaburzenia genetyczne i patologie ciała ludzkiego. Przeważają tutaj zatopione w formalinie ciała niemowląt. Wystawa robi piorunujące wrażenie. Choć widziałam tam rodziców z dziećmi, to ja nie jestem przekonana co do takiej wizyty z dziećmi.
Pozostałe wystawy są zupełnie neutralne i przedstawiają historie wielu ludów. Sporo uwagi poświęca się Azji Południowo-Wschodniej, ale także ludności Afryki (szczególnie kulturze Etiopii). Ekspozycja dotycząca Ameryki Północnej przedstawia piękno tradycyjnej kultury Indian, przedstawiona została także tradycyjna kultura rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Znalazło się także miejsce przedstawiające kulturę ludów Japonii czy Chin. Sposób prezentacji eksponatów nie jest może specjalnie nowoczesny, ale zebrane informacje są ciekawe, a ich ilość jest naprawdę imponująca.
Katedra Świętego Izaaka
Majestatyczna katedra, dekoracja miasta i największa cerkiew w Petersburgu. Budowę prowadzono pod osobistym nadzorem Mikołaja I. To jeden z najpiękniejszych budynków tego typu na świecie. To największa katedra w Rosji i czwarta co do wielkości na świecie. Wysokość świątyni wynosi 101,5 metra, a jego powierzchnia to aż 4000 m kw. Katedra św. Izaaka, podobnie jak prawie wszystkie cerkwie prawosławne, ma pięć kopuł. Co ciekawe, na złocenie głównej kopuły i kopuł pięciu dzwonnic potrzebne było 100 kilogramów czystego złota. Do budowy świątyni wykorzystano czterdzieści trzy rodzaje minerałów. Podstawa katedry wyłożona jest granitem, a ściany, które w niektórych miejscach mają pięć metrów grubości, wyłożono szarym marmurem. Budynek nazywany jest nieoficjalnym muzeum kolorowego kamienia. Świątynia może pomieścić do 12 000 osób.
Świątynia znajduje się niedaleko Nevskiego Prospektu, więc warto tu zajrzeć w czasie spaceru po centrum. Wnętrze katedry można zwiedzać (wstęp płatny). Warto wybrać się na znajdujący się tutaj punkt widokowy, bowiem rozpościera się z niego świetny widok na Newę, place św. Izaaka, a także Twierdzę Piotra i Pawła.
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego
Tego budynku nie da się nie zauważyć będąc w Petersburgu. Dla mnie stał się symbolem miasta. Gdy myślę o Petersburgu, to mam przed oczami właśnie ten budynek. Katedra stoi nad miejscem, w którym cesarz Aleksander II został śmiertelnie ranny. Budynek ma 81 metrów wysokości, co odpowiada dacie tragicznego wydarzenia – 1881 roku. Jednocześnie we wnętrzach może przebywać 1600 osób. Budynek jest niezwykle kolorowy i niesamowicie ożywia krajobraz miasta. Warto zajrzeć do środka (zwiedzanie płatne).
Sobór Kazański
Główna cerkiew w Petersburgu, w której przechowywana jest ikona Matki Bożej Kazańskiej. Sobór Kazański to najwyższy kościół w Petersburgu, a zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście. Jego wysokość to 71,6 metrów. Średnica kopuły to ponad 17 metrów.
Nevsky Prospekt
Najbardziej znana i malownicza ulica w mieście, rozciąga się na 4,5 km. Aleja została zaprojektowana jako główne wejście do miasta od strony Moskwy. Na Newskim Prospekcie znajdują się liczne zabytki architektury, muzea, teatry i inne instytucje kulturalne. Aleja należy do historycznej części Sankt Petersburga i wraz z zespołem znajdujących się tu zabytków wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To popularne miejsce wśród mieszkańców i turystów o wyjątkowej atmosferze, idealne na spacery, spotkania, zakupy.
Spacer po Nevskim Prospekcie to element obowiązkowy dla każdego kto odwiedza miasto.
Pałacowy most
Most zwodzony nad rzeką Newą będący symbolem Sankt Petersburga, znajduje się w samym jego sercu. Konstrukcja łączy Wyspę Wasiljewską z centralną częścią miasta. Most zaczął działać w 1916 roku. Do 1998 roku kursowała tu linia tramwajowa. Most ma 250 metrów długości i niecałe 28 metrów szerokości. Waga konstrukcji żeliwnej to 700 ton. Niektóre elementy mechanizmu obrotowego mostu mają ponad sto lat.
W Sankt Petersburgu jest 18 zwodzonych mostów. Nowoczesna hydraulika sprawia, że pełne otwarcie mostu jest możliwe w ciągu 2–5 minut. Mosty są otwierane dokładnie zgodnie z harmonogramem.
Ogród Letni
Najstarszy park miejski, założony za czasów Piotra Wielkiego. W 1704 roku Piotr I nakazał założyć duży ogród, podobny do słynnych zachodnioeuropejskich parków. Co ciekawe sam nakreślił jego wstępny plan. W ciągu kilku lat swego istnienia Ogród Letni stał się centrum życia politycznego i urzędowego.
Zielona wyspa w centrum miasta. Oczywiście największe wrażenie zrobi wiosną i latem.
Makieta Rosji
W Petersburgu powstało miejsce, które warto odwiedzić. Choć powstało już po moim pobycie w Petersburgu to zdecydowałam się je tutaj dodać, bo takie miejsca zawsze są ciekawe. Uważane za jedno z najlepszych nowych muzeów w Petersburgu, w którym na powierzchni 800 metrów kwadratowych znajduje się starannie odwzorowana makieta całego kraju. Tutaj możesz jednocześnie zobaczyć wschód słońca na Kamczatce i zachód słońca w Kaliningradzie, jechać pociągiem Moskwa-Władywostok, podziwiać pałace Petersburga i wszystko, co kojarzy Ci się z Rosją. Twórcy makiety nie dążyli do podobieństwa geograficznego, głównym zadaniem było odtworzenie życia, jakim na co dzień żyje wielomilionowy kraj.
Ogród Botaniczny
Lubię ogrody botaniczne, które znajdują się pod dachem za to, że cały rok jest w nich ciepło, latają motyle i kwitną najróżniejsze kwiaty. Ogród botaniczny w Petersburgu jest jednym z najstarszych w Rosji. Pionierem w tworzeniu takich ogrodów w Rosji był Piotr Wielki.
Niezależnie od pory roku warto skierować swoje kroki do:
- szklarni Piotra Wielkiego (adres: ul.Profesorowie Popova, 2 ros. ул. Профессора Попова, 2).
- szklarni Zielony ogród Taurydzki uważany za jedną z najpopularniejszych i najstarszych w Petersburgu, (adres: ul. Potiomkinskaya, 2 / ros. Потемкинская ул., 2).
Meczet Katedralny
Kultowy zabytek architektury w stylu północnej secesji. Znajduje się on w TOP-10 największych meczetów islamskich w Europie. Jednocześnie w świątyni może przebywać do 7000 wierzących. Trzypiętrowy budynek powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Wysokość kopuły wynosi 39 metrów, wysokość minaretów 48 metrów.
Miejsc wartych odwiedzenia w Petersburgu jest znacznie więcej. Duża część zabytków, ciekawych pomników i interesujących budynków znajduje się w pobliżu Nevskego Prospektu. Dzięki temu dużą część z nich można obejrzeć z zewnątrz w czasie spaceru.
Ciekawostki o Petersburgu
Lwy
W wielu miejscach w Petersburgu można dostrzec figury, płaskorzeźby i pomniki lwów. Z tego co udało mi się znaleźć, w całym mieście jest ich ponad 1000. Podobno zwierzęta symbolizują strażników, których wezwano do obrony pokoju i nienaruszalności Petersburga.
Anioły
Wśród rzeźb miejskich w Petersburgu najczęściej spotyka się anioły. W mieście jest ich ponad 3000. W Petersburgu jest trzech głównych aniołów, trzech strażników miasta: złota, srebra i brązu. Pierwszy anioł pojawił się nad miastem pod panowaniem Katarzyny II i znajduje się na zwieńczeniu iglicy katedry Piotra i Pawła. Anioł spogląda na miasto z wysokości i chroni mieszkańców przed wszelkimi złymi duchami. Srebrny Anioł spogląda na miasto z soboru św. Izaaka i błogosławi lud. Trzeci – anioł z brązu znajduje się na Placu Pałacowym. Depcząc węża, patrzy ze szczytu kolumny Aleksandra i obserwuje, czy miasto potrzebuje pomocy.
Mosty
Petersburg nazywany jest „Wenecją Północy”, ponieważ powierzchnia wody zajmuje około 10% powierzchni miasta. Według tego wskaźnika Petersburg zajmuje pierwsze miejsce wśród miast Rosji i jedno z pierwszych na świecie. Petersburg leży na 42 wyspach, ma ponad 300 mostów, w tym 21 zwodzonych i 24 dla pieszych.
Co jeszcze zobaczyć będąc w Petersburgu?
Są co najmniej dwa miejsca które trzeba zobaczyć będąc w Petersburgu.
Peterhof
Dawna wiejska rezydencja cesarska, założona przez Piotra Wielkiego na początku XVIII wieku. Ten wspaniały zespół pałacowo-parkowy nazywany jest „rosyjskim Wersalem”. W ciągu trzech stuleci istnienia wygląd Peterhofu bardzo się zmienił. Na terenie kompleksu znajdują się dziesiątki fontann (173 fontanny i 3 kaskady), klombów, alejek spacerowych i pawilonów, które przypominają imperialną erę rosyjskiej historii. To właśnie fontanny przyciągają tutaj tłumy odwiedzających.
Zespół pałacowy został uznany przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe.
Carskie Sioło
Zespół pałacowy położony jest w pobliżu Petersburga w mieście Puszkin. Pałac Katarzyny swoje piękno zawdzięcza trzem rosyjskim cesarzom – Katarzynie I, Elizawecie Petrownej i Katarzynie II, które wiele uwagi poświęciły swojej wiejskiej rezydencji w Carskim Siole. Centralne miejsce zajmuje Pałac Katarzyny (zbudowany jest w stylu barokowym), który zachwyca rozmiarem: długość fasady to ponad trzysta metrów. Lazurowe ściany w połączeniu z białymi kolumnami i złoconymi dekoracjami tworzą niezwykle malownicze połączenie. Pałac był oficjalną letnią rezydencją dworu cesarskiego, a miasto, które przed rewolucją nazywane było Carskim Siołem, było własnością panującego monarchy. Ogromny barokowy budynek, wzniesiony w połowie XVIII wieku, został spalony i splądrowany przez hitlerowców. Pomyślnie odrestaurowano większość reprezentacyjnych sal pałacu (32 z 58), w tym słynną Bursztynową Komnatę.
Bursztynowa Komnata rokrocznie przyciąga tysiące odwiedzających. Bursztynowa Komnata to wyjątkowy przykład wykorzystania bursztynu w tak zakrojonych na szeroką skalę pracach wykończeniowych. Bursztyn jest materiał bardzo delikatnym i wrażliwym na światło słoneczne. Fotografowanie jest dozwolone w Pałacu i Parku Katarzyny, z wyjątkiem Bursztynowej Komnaty.
Petersburg – gdzie zjeść?
Miejsc, gdzie można coś zjeść w Petersburgu nie brakuje. Z racji, że nasz drugi pobyt w Petersburgu przypadł na styczeń, było naprawdę zimno. Temperatura oscylowała w granicach -26 do -30 stopni. Z tego też powodu, relatywnie dużo czasu spędzaliśmy na herbacie w jakimś ciepłym miejscu. Było na tyle zimno, że pomimo spodni narciarskich, nie dało się długo wytrzymać na zewnątrz. Miejscem, gdzie spędzaliśmy najwięcej czasu była Stołovaja nr 1 na Nevskim Prospekcie. Przy wejściu bierze się tacę i idąc Pani nakłada wybrane przez nasz rzeczy. Z racji, że widać co Pani nakłada, łatwo można coś wybrać dla siebie (nawet nie znając rosyjskiego).
Petersburg – transport
Petersburg podobnie jak Moskwa ma metro. Choć nie tak imponujące i rozbudowane, jak to znajdujące się w stolicy, znacznie ułatwia przemieszczanie się po mieście. Co ciekawe, Petersburg ma najgłębsze metro na świecie. Miasto zostało zbudowane na bagnistym terenie, więc tunele metra musiały być położone pod podłożem skalnym. Tunele metra w Petersburgu przebiegają na głębokości około 70-80 metrów.
Miasto nazywane jest także stolicą tramwajów. Długość linii tramwajowych w mieście wynosi ponad 600 km. Fakt ten znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa.
Moskwa – Petersburg pociągiem
Zdecydowanie najdogodniejszym sposobem, a zarazem przystępnym cenowo na przejazd na trasie Moskwa – Petersburg jest pociąg. Bilety można kupić z wyprzedzeniem. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić dzień i godzinę na bilecie, a do zakupu biletu niezbędny jest paszport. Gdy wybierałam się drugi raz do Petersburga kupiłam bilety 3 tygodnie wcześniej. Dumna byłam z siebie niesamowicie, bo udało się kupić je w naprawdę dobrej cenie. Wydawało mi się, że wszystko dobrze sprawdziłam (datę, godzinę, nazwisko, numer paszportu).
W dniu wyjazdu, obładowani tobołkami stawiliśmy się na peronie. “Pani Wagonowa” sprawdza bilety, Marcin wchodzi do przedziału, a mnie Pani zatrzymuje. Okazało się, że nasz bilet jest na 28 lutego, zamiast 28 stycznia! Pędem do kasy wymienić bilet. Oczywiście na ten pociąg nie było już miejsc! Marzenie o szybkiej podróży ciepłym i tanim pociągiem pozostały za nami. Bilet udało się wymienić na droższy o ponad 300 rubli, w dodatku jadąc kilka godzin dłużej. Zwykle w pociągach jest niesamowicie gorąco. Jednak tym razem czekała na nas niezbyt miła niespodzianka. W naszym wagonie nie działało ogrzewanie. Było naprawdę zimno! Temperatura w pociągu była tylko zapowiedzią dalszych mrozów, które czekały na nas w dalszej drodze. Jednak o niedogodnościach w podróży zostają za nami i szybko o nich zapominamy.
Nauczka na przyszłość jest taka, by szczegółowo sprawdzać otrzymany bilet. Pomijając nasze przygody, to jazda pociągiem w Rosji jest naprawdę bardzo komfortowa. W każdym wagonie jest Pani, która pilnuje porządku. Można u niej pobrać pościel, zamówić wrzątek, kawę, herbatę itd.
Petersburg – moje wrażenia
W czasie kilku miesięcznego pobytu w Moskwie, udało mi się dwukrotnie wybrać do Petersburga. Za pierwszym razem w listopadzie, za drugim pod koniec stycznia. Trzeba przyznać, że listopad był dużo bardziej łaskawy pod względem temperatur niż styczeń.
Petersburg to jest miasto świadome swego potencjału turystycznego. Miasto jest piękne i potrafi oczarować swoją atmosferą. Jeśli tylko miałabym możliwość pojechać jeszcze raz, nie zastanawiałabym się ani chwili.
Jeśli planujecie wybrać się do Rosji, to zajrzyjcie również do poprzednich artykułów: