Macedonia to niezwykły kraj. Wciąż jeszcze relatywnie mało popularny, ciekawy i niezadeptany przez masową turystykę.
- Do Macedonii możemy wjechać, legitymując się paszportem lub dowodem osobistym.
- Teoretycznie przebywając w Macedonii powyżej 24 h należy dopełnić obowiązku meldunkowego. W praktyce w czasie naszego pobytu nikt tego nie wymagał. Co do zasady obowiązek meldunkowy spoczywa na osobie/podmiocie goszczącym (pensjonacie, hotelu, campingu), jednak ewentualne konsekwencje braku takiego meldunku spadają na turystę.
- Podróżując samochodem, wymagana jest tzw. zielona karta.
- Polskie prawo jazdy jest honorowane.
- Autostrady są płatne.
- Jeśli chodzi o kulturę jazdy, to jest całkiem przyjemnie, zwłaszcza jeśli porównamy to do Albanii.
- Dla osób nieznających rosyjskiego małym utrudnieniem może być fakt, że obowiązującym alfabetem jest cyrylica.
- Walutą Macedonii jest denar macedoński (MKD).
Ze względu na to, że Macedonia nie jest popularnym kierunkiem turystycznym, nie do końca jest na tych turystów przygotowana. Nie znajdziecie tutaj bogatej infrastruktury turystycznej. Wszystko rozwija się w powolnym, bałkańskim tempie, a biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną, wręcz żółwim, ale czy to źle?
Według nas nie. Wszystko jednak zależy od tego, jakie macie oczekiwania względem podróży. Dla nas ważny jest kontakt z naturą i zwiedzanie miast pieszo w spokojnym tempie.
Nie potrzebujemy wielu udogodnień, wręcz przeciwnie. Natomiast musicie pamiętać, że ciężko o dobre mapy, luksusowe campingi z wieloma dodatkowymi atrakcjami (jakie znamy np. z Chorwacji) czy sprawnie działające informacje turystyczne. My zabraliśmy ze sobą wydrukowane zdjęcia atrakcji, które chcieliśmy znaleźć i chyba tylko dzięki temu udało nam się odnaleźć np. Kamienne Miasto.
Macedonia – bezpieczeństwo
W czasie naszej wizyty nie spotkała nas żadna niebezpieczna sytuacja. Oczywiście, jak wszędzie, powinno się zachować normalne środki ostrożności. Mieszkańcy są gościnni i życzliwi. Nie mieliśmy też żadnej sytuacji, w której ktoś chciałby nas naciągnąć, jak to ma czasem miejsce w bardziej popularnych turystycznie kierunkach. Językiem urzędowym jest macedoński. My znając polski, angielski i rosyjski wszędzie, gdzie potrzebowaliśmy, dogadywaliśmy się bez większego problemu.
Kiedy jechać do Macedonii?
Idealnie byłoby wybrać się wiosną, wczesnym latem czy jesienią. Latem trzeba liczyć się z
naprawdę wysokimi temperaturami (nawet 40 stopni w cieniu), które w środkowej części
dnia mogą być męczące, zwłaszcza jeśli planujecie bardziej aktywną formę wypoczynku niż
łapanie promieni słonecznych nad jeziorem.
Macedonia z dziećmi
Jeśli zastanawiacie się, czy Macedonia Północna to odpowiedni kierunek na wakacje z
dziećmi, to odpowiem – TO ZALEŻY. Pytanie to bowiem rozbija się o fakt, jaki charakter podróży lubicie i co jest dla Was ważne. Jak teraz myślę, to pamiętam tylko jeden plac zabaw (w Ochrydzie). Nie znajdziecie tutaj, a przynajmniej my nie znaleźliśmy, typowo dziecięcych atrakcji.
Jednak jeśli szukacie krystalicznie czystej wody z piękną przyrodą wokół, to jestem pewna,
że jezioro Ochrydzkie będzie idealnym miejscem na rodzinne biwakowanie. Jeżeli chcecie odwiedzić miejsca poza utartymi szlakami, to tutaj je wciąż znajdziecie. Warto pokazać dzieciom, że wakacje mogą być fajne, jeśli skupimy się na miejscach, przyrodzie i relacjach, nawet gdy ciężko znaleźć plac zabaw.
Macedonia – nasze wrażenia
Macedonia, podobnie jak Albania, nie jest krajem dla wszystkich. Wymaga odrobiny wysiłku i przygotowania. Nie znajdziecie tutaj bogatej infrastruktury turystycznej, jaką znacie z innych europejskich krajów.
Jeśli planujecie odwiedzić Macedonię, to zdecydowanie własnym autem. Pozwoli Wam to dotrzeć w naprawdę niesamowite miejsca. Czasem przypadkiem! Jeśli z mapy wynika, że na trasie mogą być piękne widoki, to warto nadłożyć drogi.
Drogi są całkiem ok. Po naszym pobycie nie możemy powiedzieć złego słowa. Choć jeśli
porównać je do Serbii, to te w Macedonii są w nieco gorszej kondycji.
Na koniec muszę wspomnieć jeszcze o jednym aspekcie, który w Macedonii bardzo nam się nie podoba. Zresztą nie tylko Macedonia ma z tym problem. Wszechobecne śmieci! Widok płonących dzikich wysypisk nie należy do rzadkości.
Macedonia to kraj z dużym potencjałem turystycznym, który ma przed sobą jeszcze dość długą drogę do pokonania, by dojść do etapu, na jakim są obecnie bardziej popularne kraje bałkańskie. Otwarte pozostaje pytanie, czy większa popularność, aby na pewno wyjdzie mieszkańcom i naturze na dobre? Trzymam kciuki, by Macedonia miała szansę się rozwinąć, jednocześnie licząc, że masowa turystyka ją ominie.
Zdecydowanie odradzałabym na ten moment wycieczkę all inclusive (jeśli w ogóle są takie?!). Moim zdaniem to nie jest kraj, na tego typu podróże. Macedonia to kraj z dużym potencjałem turystycznym, który ma przed sobą jeszcze dość długą drogę do pokonania, by dojść do etapu na jakim są obecnie bardziej popularne kraje bałkańskie. Otwarte pozostaje pytanie, czy stanie się popularną, aby na pewno wyjdzie mieszkańcom i naturze na dobre. Trzymam kciuki, by Macedonia miała szansę się rozwinąć, jednocześnie licząc, że masowa turystyka ją ominie.
Więcej wpisów dotyczących naszych bałkańskich przygód znajdziecie, klikając na poniższy przycisk.
♥♥♥♥
∴ Jeśli podoba Ci się ten wpis to będzie mi bardzo miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania.
Pozdrawiam, Ola