Do Padwy wybraliśmy się na kilka godzin, będąc z kilkudniową wizytą w Wenecji. Dzieli je zaledwie 40 km, no więc sami rozumiecie, musieliśmy pojechać 😉
Jest trzecim co do wielkości miastem pod względem liczby ludności w regionie Wenecji Euganejskiej po Wenecji i Weronie. Jednocześnie jednym z najstarszych miast regionu. Padwa położona jest nad rzeką Bacchiglione.
Jak dojechać do Padwy?
Do Padwy jechaliśmy autobusem i to było całkiem dobre rozwiązanie (przystanek autobusowy mieliśmy pod samym kempingiem). Z Wenecji do Padwy można wybrać się także pociągiem (czas przejazdu około 30 min).
Padwę, podobnie jak Wenecję, dobrze zwiedza się pieszo. I taki sposób Wam polecam.
Padwa to miasto uniwersyteckie. To tu mieści się jeden z najstarszych włoskich uniwersytetów, na którym studiował Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski czy Jan Kochanowski. Co ciekawe, to właśnie na Uniwersytecie w Padwie w 1678 r., pierwsza kobieta uzyskała stopień naukowy doktora. Była nią Elena Lucrezia Cornaro Piscopia. Wybitnie uzdolniona w wielu dziedzinach. Mistrzyni matematyki, filozofii, teologii. Znała 7 języków, była także utalentowana muzycznie.
Zwiedzanie Padwy
Choć w czasie naszej wizyty turystów praktycznie nie było, to panował tutaj przyjemny harmider. Toczyło się zwykłe życie. Targ wypełniony był osobami, które kupowały świeże warzywa i owoce, a w kawiarniach widać było co jakiś czas osoby delektujących się słońcem i kawą.
Trzeba przyznać, że Padwa potrafi oczarować pięknymi arkadami, starymi brukowanymi uliczkami i zabytkowymi budynkami.
Historia Padwy sięga czasów rzymskich, ale z tego okresu niewiele się zachowało. Znajdziemy za to dobrze zachowaną architekturę średniowieczną i renesansową. Za historyczną część Padwy uważa się Palazzo della Ragione, czyli pałac położony pomiędzy Piazza dei Frutti i Piazza dei Erbe. Pałac słynął z największego na świecie dachu zbudowanego bez podpór.
Na nas duże wrażenie zrobił Plac Prato della Valle, który jest jednym z największych placów w Europie. Spędziliśmy tutaj sporo czasu, siedząc w cieniu drzew i obserwując jego zakątki. Plac jest ogromny. Ma owalny kształt. Dużo tutaj drzew i trawy. Można więc odpocząć w cieniu.
Cały plac otoczony jest fosą i 78 posągami, które upamiętniają osoby szczególnie zasłużone dla miasta. Wśród nich 2 Polaków, Stefan Batory i Jan III Sobieski. Na samym środku placu znajduje się nieduża fontanna.
Street Art
Wędrując uliczkami zwróćcie uwagę na Street Art. Ten rodzaj sztuki bardzo lubimy. Fajnie urozmaica spacer po mieście, zwłaszcza wędrując z dziećmi. Najbardziej znanym artystom ulicznym w mieście jest Kenny Random, warto więc szukać jego prac. Ciekawe prace ma również Alessio B. W czasie spaceru uważnie się rozglądajcie, a na pewno znajdziecie nie jeden piękny obraz na murze! Jeśli chcielibyście bardziej świadomie odkryć street art w Padwie i ruszyć jego śladem, to pod tym linkiem znajdziecie mapę z zaznaczonymi dziełami.
Co jeszcze ciekawego znajdziemy w Padwie?
- Jeśli macie trochę czasu w zanadrzu to, skierujcie swoje kroki do uniwersyteckiego ogrodu botanicznego (Orto Botanico di Padova). Ogród w Padwie jest ponoć najstarszy w Europie. Powstał w 1545 roku, aby studenci medycyny mieli gdzie poznawać zioła i rośliny lecznicze. Najcenniejszą rośliną w ogrodzie jest palma św. Piotra, która została zasadzona w 1585 roku. Obecnie znajduje się w ośmiokątnej szklanej wieży. Jako jedyny ogród zachowany w oryginalnej formie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Piazza dei Erbe, Piazza dei Frutti i Piazza dei Signori to place znajdujące się koło siebie. Warto zaznaczyć je sobie na mapie i dodać do trasy spaceru.
- Symbolem Padwy, o którym nie wspomnieliśmy, jest okazała romańsko-gotycka Bazylika św. Antoniego (Basilica Sant’Antonio). W jej wnętrzu znajduje się ołtarz, wykonany przez Donatella (rzeźbiarza włoskiego renesansu). Wewnątrz kaplicy znajduje się polski akcent, w postaci kaplicy pw. św. Stanisława z polskimi nagrobkami i tablicami z czasów I i II wojny światowej. Niedaleko znajduje się kolejna Bazylika św. Justyny (Abbazia di Santa Giustina), która jest jedną z największych budowli sakralnych na świecie.
Ciekawostki o padwie:
- Padwa została założona w 1183 pne. To sprawia, że Padwa jest o 430 lat starsza od Rzymu! Niektórzy uważają nawet Padwę za najstarsze miasto w północnych Włoszech.
- Znajdująca się w samym centrum starego miasta kawiarnia Caffe Pedrocchi (adres: ul. VIII Febbraio) jest piątą najstarszą kawiarnią na świecie. Jej historia sięga 1831 roku.
- Co ciekawe to właśnie w Padwie wynaleziono popularny we Włoszech alkohol Aperol.
- Najsłynniejszym zabytkiem jest Kaplica Scrovegnich. Niewielka, ale piękna w środku. Kaplica została w całości pokryta freskami około 1305 roku przez florenckiego artystę Giotto i jego uczniów.
- Padwa ma swoją własną rasę kurczaków. Można je rozpoznać po tym, że na czubku głowy mają kępkę długich piór. Co ciekawe pierwsza kura została przywieziona do Włoch z Polski. Podobno mięso kurczaka Padovana jest bardzo dobre.
Padwa – informacje praktyczne:
- Jest możliwość wypożyczenia rowerów. Oficjalna wypożyczalnia to GoodBike Padova. Działa podobnie jak w innych miastach, czyli najpierw wykupujemy abonament, a potem możemy korzystać z rowerów. Wszystkie szczegóły, w tym cenę, znajdźcie na stronie internetowej GoodBike.
- Jeśli planujecie dłuższy pobyt i korzystanie z komunikacji publicznej, to sprawdźcie ofertę karty turysty. Ceny i warunki znajdziecie na stronie PadovaCard.
Padwa to klimatyczne miasto, pełne pięknych zabytkowych budynków, gdzie historia wygląda zza każdego rogu. Są tu urokliwe uliczki, przytulne kawiarnie, pyszne lody, okazałe bazyliki, piękne place. Warto dać jej szansę i spędzić tutaj, choć kilka godzin. Myślę, że nie będziecie żałować.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.