Gubałówka to jedno z najbardziej popularnych miejsc w okolicy Zakopanego. Jest łatwo dostępna, a z góry rozpościera się rozległa panorama na okoliczne góry. Gubałówka to nasza opcja, gdy pogoda za oknem jest niepewna i chcemy ruszyć na krótki szlak, mając możliwość szybkiego zejścia. Jest to też dobra opcja w ramach “dnia odpoczynku” od długich wędrówek. Dodatkowo wjazd wyciągiem jest dla dzieci zawsze dodatkową atrakcją.
Na Gubałówkę można wjechać kolejką, wyciągiem krzesełkowym, wejść szlakiem turystycznym lub wjechać samochodem (jest kilka płatnych parkingów).
Gubałówka to nie Tatry
Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem w Paśmie Gubałowskim. W najwyższym miejscu ma wysokość 1129 m. Co ciekawe, choć Gubałówka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, to sama do nich nie należy. Mówiąc o Paśmie Gubałowskim warto wspomnieć o miejscowości Ząb, która jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce (na wysokości 1013 m.n.p.m.).
Choć zdarzyło mi się wchodzić na Gubałówkę pieszo, to zwykle do góry wjeżdżamy, a na dół schodzimy pieszo.
Na Gubałówkę można wjechać:
- z dolnej stacji kolejki PKL Gubałówka, rzut beretem od Krupówek. Bilety można kupić przez internet na stronie PKL. (w 2022 koszt bilet w 1 stronę: normalny 23 zł, ulgowy (pow. 4 lat) 19 zł). Kolej została otwarta w 1938 roku. Dolna stacja jest na wysokości 823 m n.p.m., a górna 1122 m n.p.m. Wjazd zajmuje około 3,5 min.
- wyciągiem niedaleko Hotelu Mercury Kasprowy z Szymoszkowej Polany.
Wjazd wyciągiem z Szymoszkowej Polany na początku 2022 w 1 stronę dla 4 osób (2 dorosłe + 2 dzieci w wieku 4 i 6 lat) wyniósł 57 zł. Aktualny cennik dostępny jest na stronie szymoszkowa.pl - kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch. Jest to całoroczna kolej krzesełkowa, która została uruchomiona w roku 1978. Dolna stacja kolejki krzesełkowej znajduje się w Kościelisku.
Od stacji kolejki do tarasu widokowego na Gubałówce, to około 2 kilometrów.
WAŻNE! W 2022 informacja, że kolejka jest tymczasowo nieczynna, warto sprawdzić, czy już działa! Informację można znaleźć tutaj.
Jak zaplanować zimowe wyjście w góry z dziećmi?
Samochodem na Gubałówkę
Grzbietem Gubałówki poprowadzona jest droga asfaltowa. Jednak do górnej stacji kolejki PKL nie dojedziemy samochodem. Na Gubałówkę można dojechać samochodem dość blisko i zostawić auto na specjalnie do tego przeznaczonych parkingach. Choć wiemy, że taka opcja dojazdu samochodem jest, to nas jakoś zupełnie nigdy nie kusiła, dlatego nie korzystaliśmy.
Gubałówka
Z Gubałówki przy dobrych warunkach atmosferycznych rozpościera się przepiękna panorama na tatrzańskie szczyty.
Wysiadając z kolejki warto przespacerować się grzbietem Gubałówki. Co czeka na nas na górze?
- Niezwykłe widoki. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych panorma jest naprawdę piękna. Zimą trzeba się jednak liczyć, że przejrzystość może być kiepska i nie będzie widać praktycznie nic. Gubałówka nazywana jest najwyżej położoną plażą w Polsce. W sezonie ustawione są leżaki, z których można podziwiać okolicę.
- Atrakcje (m.in. park przygody, park linowy, wypożyczalnia quadów). My nigdy nie korzystaliśmy ale wiemy, że są. Najbardziej popularną atrakcją jest zjeżdżalnia grawitacyjna.
- Dobre jedzenie. My polecamy Gospodę pod Niebem, szczególnie zupę bryndzową ♥.
- Pamiątki. Straganów ze wszelakimi bibelotami nie brakuje. Przejście z dziećmi może być niezłym sprawdzianem silnej woli rodziców i dzieci 😉 Jeśli chcecie kupić coś naprawdę pięknego, to ja z całego serca polecam Wam zakupy zostawić na później i udać się do sklepu Baza Tatry, który znajduje się niedaleko dworca w Zakopanem (ul. Tadeusza Kościuszki 22). Na miejscu mają niezwykłe pamiątki w górskim klimacie. Mnóstwo rękodzieła, rzeczy pięknych i zrobionych z sercem.
- Pomnik „Polonia Restituta” – W roku 1938, ukończono budowę kolejki na Gubałówkę i na jej szczycie umieszczono dwumetrową rzeźbę z brązu Polonia Restituta, która miała symbolizować odrodzenie Polski. Przedstawia kobietę zwróconą w stronę Tatr, na której lewej ręce siedzi orzeł z rozpostartymi skrzydłami.
- Z całą pewnością rzuci się Wam w oczy biało-czerwony maszt. Jest to Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Gubałówka, w skrócie RTON Gubałówka. Co ciekawe oficjalne uruchomienie nadajnika nastąpiło w Wigilię Bożego Narodzenie roku 1958. Obecny maszt powstał w roku 1999.
Szlaki na Gubałówkę
Wzdłuż płotu kolejki PKL Gubałówka
Na Gubałówkę można oczywiście dojść pieszo. My zazwyczaj w ramach dodatkowych atrakcji dla dzieci do góry wjeżdżamy kolejką/wyciągiem. Natomiast w dół schodzimy pieszo. Dotychczas opcja pieszego zejścia wzbudzała sporo emocji. Szlak przebiegał przez teren prywatny i trzeba było się liczyć z dodatkową opłatą.
Udało się jednak tę sytuację odczarować. Najkrótszy szlak prowadzi wzdłuż płotu kolejki PKL Gubałówka (około 1,6 km) i przejście tym szlakiem jest całkowicie bezpłatne. Szlak jest bardzo stromy. Zimą niezbędne są raczki. Ten wariant polecam, jeśli zależy Wam na krótkim czasie zejścia. Do góry szlak jest raczej mało przyjemny i my byśmy się na wejście nie zdecydowali.
Niebieskim szlakiem
Najtrudniej to w zasadzie jest znaleźć wejście na szlak. Z Gubałówki trzeba się kierować w stronę nadajnika i dalej znajdziecie oznaczenie niebieskiego szlaku. Miejscami szlak jest stromy, ale idzie się dużo bardziej komfortowo niż wzdłuż kolejki PKL. Na zejście w dół trzeba liczyć około 40 min.
Jeśli wybieracie się w Tatry, to po inne wpisy zapraszam Was tutaj.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam, Ola