Trzecie pod względem wielkości miasto w Polsce, które kojarzy się z morskim portem, słonym zapachem wody, stoczniami i masztami żaglówek, a zabytki połączone z nowoczesną, tętniącą życiem aglomeracją przeplatają się w nim z zachwycającymi elementami przyrody. O jakim mieście mowa? To Szczecin, oczywiście! Warto choć raz zatopić się w jego wyjątkowym, niepowtarzalnym klimacie. Jest to idealne miejsce na weekendowy wypad – również z dziećmi! Jeśli chcesz wiedzieć, od czego zacząć i jak zwiedzić Szczecin bez nudy oraz natrętnych pytań w stylu: „Kiedy jedziemy do domu?!”, następne akapity są dla Ciebie!
Jakie miejsca warto odwiedzić w Szczecinie?
Dobry początek, czyli szczecińskie klasyki
Zamek Książąt Pomorskich
Pierwszym ze szczecińskich klasyków jest Zamek Książąt Pomorskich. Odbudowany po II wojnie światowej renesansowy pałac stanowi genialną atrakcję, której nie radzę pomijać! Imponujący gmach, wysokie wieże, dziedziniec – wszystko to może przenieść nas w czasie do przeszłości i pobudzić wyobraźnię. Aż chciałoby się wdziać suknię czy założyć koronę. Można zwiedzić go z przewodnikiem, kupując bilet na „Spacer po zamkowych dziedzińcach” za 15 złotych za osobę, co nie jest wygórowaną ceną. Z Książęcego Tarasu rozlega się widok na całą panoramę Szczecina, a w Celi Czarownic można przyjrzeć się dawnym, budzącym w wielu przerażenie narzędziom tortur. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie przepadasz za długim zwiedzaniem, zawsze możesz tylko się rozejrzeć – to również będzie piękne doświadczenie!
* Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia każdorazowo warto sprawdzić na stronie internetowej atrakcji.
Ogród Różany
Co dalej? Ogród Różany, a właściwie 9 tysięcy róż w 99 odmianach! W słoneczny, letni dzień widok zapiera dech w piersiach, a zapach jest nie do opisania. To perfekcyjne miejsce zarówno na spacer, jak i odpoczynek. W dodatku „Różanka” ściśle spleciona jest ze sztuką: odbywają się tam wystawy, od czasu do czasu organizowany jest koncert czy też różne warsztaty, zapoznaj się więc z harmonogramem – może akurat trafisz na coś ciekawego. Taki ogród stanowi również świetne tło do pamiątkowych zdjęć!
Wały Chrobrego
Trzecie tradycyjne miejsce to Wały Chrobrego! Są to słynne tarasy widokowe o długości połowy kilometra, z których można zobaczyć zarówno niedalekie wyspy, jak i port. Znajdują się w ścisłym sąsiedztwie Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego. Jeśli chcesz poznać wszystkie uroki Starego Miasta, to będzie świetny punkt wyjściowy. W centrum wałów znajduje się pomnik mężczyzny walczącego z centaurem, na który warto rzucić okiem.
Część klasyczną zamyka wspomniane przed chwilą, pełne kolorowych i przyciągających wzrok budynków Stare Miasto. W jego granicach można podziwiać nie tylko kamienice, ale też fontanny i pomniki, nie mówiąc już o pałacach, katedrach czy Bramie Królewskiej! Jego niezwykła atmosfera naprawdę oczarowuje – można się w nim zakochać. Znajduje się tam mnóstwo restauracji, do których warto wpaść na obiad. Ceny jednak mogą być trochę wyższe niż standardowe ze względu na sporą ilość turystów.
Życie poza centrum, czyli Szczecin inaczej
Teraz czas ugryźć Szczecin od innej strony. Znacie Kamienicę w lesie, mieszczącą się przy ulicy Pocztowej pod numerem 19? Zapewne wiele osób o niej dotąd nie słyszało! Jest to książkowa kawiarnia znajdująca się w secesyjnym sklepiku. Właścicielka opowiada o niej w następujący sposób: „Dziś mieści się tu kawiarnia z książkami, nie tylko moimi, w której można także wypisać pocztówkę mojego autorstwa, przykleić znaczek, a także wrzucić ją do stareńkiej skrzynki pocztowej. Jest przedwojenny piękny piec, a w piwnicy magiel z 1880 roku.” Po lekturze tych słów można sobie wyobrazić, jak bardzo urokliwa jest ta lokalizacja. Piękne miejsce na kawę, w którym szacunek do tego, co „niegdysiejsze” jest ogromny!
podziemne trasy turystyczne
Kolejną z atrakcji są podziemne trasy turystyczne. Historia oraz sekrety łączą się tam z chłodem i dreszczykiem emocji. Istnieją trzy trasy: pierwsza zatytułowana: „II Wojna Światowa”, druga nazwana „Zimną Wojną” i trzecia, trochę bardziej na luzie – „Selfie z PRL-em”. Wejście znajduje się na Dworcu Głównym PKP w Szczecinie. Każda trasa oferuje niezapomniane wrażenia ze względu na szczegółowość wystaw i ich wyjątkowe dopracowanie.
Czy wiesz, czym są Dźwigozaury? To zabytkowe żurawie portowe znajdujące się w Łasztowni. Wieczorem są podświetlane na kolorowo, co daje naprawdę czadowy efekt – zdjęcia nie oddają tego w pełni, trzeba to zobaczyć na własne oczy! Stały się one poniekąd symbolem Szczecina, tym bardziej więc warto sprawdzić, o co tyle „hałasu”.
Szczecin z dziećmi. Co wywoła uśmiech na twarzy?
Wybierasz się do Szczecina z dzieckiem bądź dziećmi? Koniecznie wybierz się do „Arkonki”! Jest to kompleks basenowo-rekreacyjny, który ma sporo do zaoferowania! W basenach dla dzieci i dorosłych o dużej rozpiętości głębokości odnaleźć można gejzery, wodną fontannę, rwącą rzekę, gdzie można płynąć pod prąd, a nawet punkty masażu stóp! Największą frajdę najmłodszym dadzą jednak zjeżdżalnie: w „Arkonce” są aż trzy! Do tego na terenie kompleksu jest sztuczna plaża, znajduje się tam też plac zabaw i boisko do siatkówki. Można tam genialnie spędzić popołudnie całą rodziną!
Park Linowy Tarzania
Czy coś może przebić ogromny basen z wieloma atrakcjami? Jeśli tak, to jest to z pewnością Park Linowy Tarzania! Przymocowane do drzew liny, platformy, mostki, drabinki i inne przeszkody na dopasowanej do jego możliwości trasie dadzą każdemu dziecku niezapomniane „powietrzne” doznania! Nawet dorośli mogą skusić się na to, by na chwilę oderwać się od ziemi! Jeśli nie macie lęku wysokości, możecie śmiało wyprawić się do Tarzanii!
Morskie Centrum Nauki
Morskie Centrum Nauki dla dzieci to obiekt, który skrywa w sobie wiele niespodzianek! Znajduje się w nim pięć stałych wystaw tematycznych: „Cała naprzód!” poświęcona statkom i ich budowie, „Chlap!” łącząca wodny plac zabaw z doświadczeniami tłumaczącymi zjawiska elektryczne na przykładzie wody, trzecia opowiadająca o „Życiu na morzu”, pokazujący, jak nieokiełznana jest woda „Morski żywioł” i „Którędy do Afryki?” mówiąca o metodach nawigacji. Mają one wiele interaktywnych elementów i zawierają oryginalne części łódek, przyrządy oraz narzędzia. Jest to połączenie nauki z zabawą na najlepszym możliwym poziomie!
Być może w trakcie Twojej wycieczki nie starczy Ci czasu na odwiedzenie wszystkich wymienionych przeze mnie miejsc. Mam nadzieję, że znalazło się choć kilka takich, które wylądują na Twoim planie! Po drodze z pewnością odkryjesz drugie tyle na własną rękę. Szczecin to miasto, w którym można stworzyć wiele radosnych wspomnień.
*ten wpis napisała Jakubowicz w ramach współpracy przy tworzeniu jej portfolio jako copywritera 🙂 Dziękuje Ci Dominiko, za ten wpis który wzbogacił moje blogowe materiały.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.