Przez nasz dom przewinęło się już sporo dziecięcych tytułów. Mając na stanie dwie dziewczyny w wieku prawie 3 i 5 lat jesteśmy stałymi bywalcami okolicznych bibliotek. Martyna od początku była molem książkowym. Gdy zaczęła stabilnie siedzieć, potrafiła naprawdę dużo czasu spędzać na przeglądaniu książeczek. Agata natomiast przez długi czas nie specjalnie garnęła się do czytania. Wystarczyło jednak trochę poczekać, podsuwając jej różne propozycje, aż złapała bakcyla. Dziś przychodzimy do Was z kilkoma książkami, które zadomowiły się w naszym domu i śmiało możemy powiedzieć, że to nasze ulubione książki dla dzieci do 3 lat.
PUCIO
To właśnie od Pucia zaczęła się wspólna droga Agaty z książkami. Pucio Zabawy gestem i słowem oraz Co robi Pucio? to dwie bardzo fajne propozycje dla najmłodszych. To, co lubimy w Puciu to różnorodność. Są książki i puzzle w kilku ciekawych formach, a lada moment będzie jeszcze domino i gra. O puzzlach pisaliśmy już wcześniej, więc jeśli jesteście ciekawi, zajrzyjcie do wpisu Pucio, puzzle.
Dwie poniższe propozycje można zaproponować już kilkumiesięcznym maluchom, ale oczarują też nie jednego 2-3 latka.
Książka Co robi Pucio? pokazuje proste, codzienne czynności. Prowokuje do interakcji i aktywnego uczestnictwa dziecka w lekturze. Dużym plusem jest poręczny format i bardzo przyjemna kolorystyka. Wspólne czytanie to okazja do poznania podstawowych rzeczowników i czasowników oraz prawidłowego ich używania.
Pucio zabawy gestem i dźwiękiem to okazja do świetnej zabawy dźwiękami. Powtarzanie prostych samogłosek, sylab i wyrażeń dźwiękonaśladowczych jest świetną zabawą dla dziecka.
Seria o Puciu jest wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarni. Wszystkie części znajdziecie na stronie wydawnictwa.
KICIA KOCIA
Był taki moment, że nie mogłam już patrzeć na Kicię Kocię. Agata nie chciała nic innego czytać poza kolejnymi przygodami małej uroczej Kici Koci. Zresztą z Martyną przechodziliśmy to samo, więc wiedziałam, że to chwilowe. Dzieci bardzo lubią Kicię Kocie, bo mogą się z nią utożsamiać. Kicia Kocia wiele rzeczy robi pierwszy raz, nie lubi się dzielić zabawkami i czuje złość. W kolejnych częściach widzimy pełen wachlarz zachowań i emocji, nad którymi dzieciom trudno zapanować. Dzieciom łatwiej oswoić się z nowymi sytuacjami, gdy mogą odnieść to do czegoś znajomego. Kicia Kocia pomogła nam m.in. przełamać poszpitalny lęk przed lekarzami.
Książeczki z serii Kicia Kocia ukazały się nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Wszystkie części znajdziecie na stronie wydawnictwa.
PEPE
Pepe jest starszy od Kici Koci, to przedszkolak. Poznajemy go, gdy uczy się jeździć na rowerze. Towarzyszymy, gdy pierwszy raz leci z mamą samolotem. Widzimy jakie emocje mu towarzyszą i jak radzi sobie z trudnymi sytuacjami jak trudne początki jazdy na rowerze. To kilku dniach czytania o Kici Koci, to naprawdę przyjemna odmiana 😉
Aktualnie na stronie wydawnictwa Kapitan Nauka dostępne są 4 częsci o Pepe (Pepe leci samolote, jeździ na rowere, idzie do kina i idzie do fryzjera.)
TUPCIO CHRUPCIO
Choć nie mamy żadnej części Tupcia w domu to bardzo go lubimy i systematycznie wypożyczamy z biblioteki kolejne części. Już nie raz padło u nas zdanie: a pamiętasz jak kolega Tupcia zjadł dużo ciastek i nie umył zębów?
Czytanie Tupcia to też świetny pretekst do rozmowy na różne tematy z dzieckiem, takie jak: mycie zębów, kłamstwo, podróże czy bycie przedszkolakiem. Kolejne przygody Tupcia Chrupcia pokazują, że pojawiające się nowe problemy i trudności są zupełnie normalne i można sobie z nimi poradzić.
Tupcia lubimy za uniwersalność. Możemy go bowiem czytać zarówno z Martyną jak i Agatą, choć dzieli je dwa lata.
Serię o Tupcui wydana została przez wydawnictwo Wilga.
JAK DOBRZE MIEĆ SĄSIADÓW
Jak dobrze mieć sąsiadów wypożyczyłyśmy niedawno z biblioteki. Książka totalnie nas oczarowała. Czytamy ją teraz codziennie i nawet mi to nie przeszkadza 😉 To bardzo ciepła i uniwersalna opowieść o niedźwiedziu i królikach. Pierwsze skrzypce grają tutaj przepiękne ilustracje, a tekst świetnie współgra. Cała historia zaczyna się w momencie, gdy błogi spokój Misia przerywają nowi sąsiedzi – króliki. Z czasem okazuje się, że przyjazne zachowanie królików potrafi zmiękczyć twarde serca Misia.
Ta książka ukazała się nakładem wydawnictwa Debit. Ciężko może być ją zdobyć, ale warto szukać w bibilotekach 😉
Jeśli szukacie innych propozycji to zajrzyjcie do wpisu:
https://znalezionenamapie.pl/2018/10/pazdziernikowa-biblioteka-malucha.html
https://znalezionenamapie.pl/2018/03/czym-sie-bawi-dwulatka.html
♥♥♥♥
∴ Będzie nam super miło jeśli dołączysz do nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz też do nas zawsze napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl albo zostawić po sobie ślad pod tym postem