Tuła -pierwsze wrażenia po przyjeździe?
Do Tuły wybrałam się w grudniu. Śniegu było mało. Jak wiele miast, Tuła z początku wydawała się nam szara i nieciekawa. Można było odnieść wrażenie, że miasto jest uśpione. Dodatkowo dość zaniedbana. Ulice i torowiska tramwajowe nie były w najlepszym stanie. Nie oznacza to jednak, że Tuła nie ma nic ciekawego.
Tuła – co zobaczyć?
- Państwowe Muzeum Broni – jedno z najstarszych muzeów w Rosji. Uroczyste otwarcie odbyło się 30 sierpnia 1873 roku, ale dopiero w 1924 roku muzeum stało się ogólnodostępne.
- Kreml Tulski
- Nabrzeże Kazanskaya – przez Tułę przepływa rzeka Ura, dlatego warto przespacerować się wzdłuż rzeki. To miejsce znajduje się w historycznym centrum miasta, dlatego też to idealne miejsce by zacząć zwiedzanie miasta.
- Apteka Stara Tula – muzeum w którym można zobaczyć stare naczynia farmaceutyczne, wagi, książki, mikroskop, formularze recept. Organizowane są lekcje tematyczne w czasie których można dowiedzieć się jak powstają perfumy i sole zapachowe, a także samodzielnie stworzyć kompozycję perfum na bazie naturalnych olejków.
- Muzeum Samowaru – w muzeum możemy poznać historię tulskich samowarów, nieco na temat sposobu przygotowywania napojów, a także zobaczyć kilka z nich, w tym np samowar wykonany w całości z cukru!
Tulskie pierniki
Piernik są produkowane w wielu miastach Rosji, ale tylko pierniki z Tuły stały się powszechnie znane i stały się symbolem miasta.
Rosyjskie pierniki, różnią się od tych, które znamy z Polski. W Rosji pierniki pojawiły się gdzieś w XVI wieku, w okresie wielkich odkryć geograficznych. Historia pierników Tula liczy sobie ponad 300 lat., a pierwsze wzmianki o ich powstaniu pochodzą z 1685 roku.
Pierniki to wyrób ze specjalnego ciasta piernikowego, nadziewany skondensowanym mlekiem lub konfiturą owocową z ewentualnym dodatkiem rodzynek, miodu i orzechów. Pierniki z Tuły zyskały na popularności w Rosji i za granicą dzięki niezwykłemu smakowi. pierniki Dawniej można było w nich znaleźć budyń, miód, musztardę, śmietanę, owoce, a nawet miętę. W Tule znajduje się muzeum piernika, w którym można znaleźć najbardziej wymyśle warianty tego pysznego deseru. Tutejsze pierniki dorobiły się nawet swojego pomnika. Znajduje się w centrum miasta, na placu Lenina, naprzeciwko Pałacu Ślubów..
Zanim wsiądziecie w powrotny autobus, koniecznie kupcie tulskie pierniki. Zarówno pod względem wyglądu, jak i smaku znacznie różnią się od naszych toruńskich specjałów.
Jak dojechać do Tuły z Moskwy?
Zdecydowanie najprostszą opcją jest dojazd marszrutką lub autobusem. Czas przejazdu w jedną stronę to zwykle około 3,5h, także jeśli chcecie zrobić 1 dniową wycieczkę to konieczna będzie bardzo wczesna pobudka. Szczególną popularnością cieszy się linia autobusu M2, którym można dojechać w niecałe 3h. Z Moskwy bez problemu do Tuły można dojechać także pociągiem (czas przejazdu około 2-3h). Codziennie jest co najmniej kilkanaście kursów.
Czy warto jechać do Tuły?
Nie jest to na pewno miasto, które znajdziecie na jakiejkolwiek liście miejsc koniecznych do odwiedzenia w Rosji. Jeśli jednak jesteście w Rosji z dłuższą wizytą i chcecie głębiej wejść w kulturę, to czemu nie. Na pewno dużo lepiej prezentuje się wiosną czy latem, ale śmiało mogę napisać, że jednodniowa wycieczka do Tuły, to był całkiem dobry pomysł.
Jeśli wybieracie się do Rosji, to koniecznie zajrzyjcie do kategorii ROSJA. Znajdziecie tam sporo informacji o Moskwie, ale znajdzie się też co nieco o Petersburgu i innych miejscach. W razie pytań, pisz śmiało na aleksandra@znalezionenamapie.pl
Pozdrawiam Ola
2 comments
W momencie płacenia za bilet ;]
Nie wiem, jakim cudem pomysł siedzenia przez 13 godzin wydał Ci się genialny, ale co ja tam wiem o życiu 😀