Pomorskie skrywa wiele fantastycznych miejsc. Mam wrażenie, że im więcej poświęcamy czasu na jego odkrywanie, tym lista miejsc, które pozostają nam do odwiedzenia, jest jeszcze dłuższa. Jak to możliwe? Nie mam pojęcia! Chyba tak to już jest, że im lepiej poznajemy dane miejsce, tym więcej ciekawych miejsc zaczynamy jeszcze dostrzegać.
Dziś przychodzę do Was z inspiracją na odkrywanie Pruszcza Gdańskiego i jego okolic. Pruszcz nazywany jest Gdańską sypialnią. Tymczasem w jego okolicy, jak i w samym Pruszczu można znaleźć nie jedną rodzinną atrakcję.
Pruszcz Gdański atrakcje
Park Krainy Polodowcowej
Całkiem sympatyczny plac zabaw no i moje ukochane kładki. Jak tylko widzę jakieś kładki, fajne pomosty na zdjęciu, to od razu zapisuje jako potencjalne miejsce do odwiedzenia. Tak właśnie trafiłam w internecie na ten plac zabaw.
Plac zabaw nie jest bardzo duży, ale można tu spędzić przyjemne popołudnie. Standardowo zachęcam Was do zabrania jedzenia i picia. Mini piknik sprawi, że wyjście do parku będzie znacznie ciekawsze.
W parku znajdziecie ciekawą roślinność, całkiem fajny plac zabaw ze zjeżdżalnią w kształcie mamuta. Można zabrać ze sobą rower czy hulajnogę. Co ciekawe miejsce to nie jest raczej zbyt popularne albo mamy szczęście 😉 Jest tu dość spokojnie, można więc przyjść, wyciszyć się czy poczytać książkę.
Adres: Pruszcz Gdański, w rejonie ul. Balladyny i ul. Kordiana, najlepiej wpiszcie nazwę parku w Google Maps.
Plaża miejska
Tak dobrze czytacie. Pruszcz Gdański ma swoją plażę miejską, położoną nad brzegiem Raduni. Znajdziecie tutaj leżaki, miejsce do grillowania, plac zabaw. Fajne miejsce, gdzie można naprawdę przyjemnie spędzić czas w słoneczny dzień. Niby w środku miasta, a jednak całkiem przyjemnie.
Kino
Jeśli zastanawiacie się co robić, gdy za oknem pogoda nie za bardzo dopisuje, a nie macie chęci jechać nigdzie daleko, to Pruszcz ma swoje kino. Kino, które nie jest multiplexem. Kino Na Bursztynowym Szlaku znajdziecie pod adresem ul. Chopina 34. Aktualny repertuar sprawdzicie na stronie kina.
Kino działa w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu, które organizuje także zajęcia, warsztaty i festyny.
Dyniowe love
To sezonowa atrakcja, którą pokochają miłośnicy dyń. Farma czynna jest w weekendy od września do końca października. Jest to jednak miejsce, do którego trzeba pojechać z odpowiednim nastawieniem. Możecie wyjść zachwyceni lub rozczarowani. Wiele zależy od Was.
Zrobicie tu piękne jesienne zdjęcia z dyniami w tle. Będziecie mieli okazję zabłądzić w labiryncie, zjeść dyniowe przysmaki m.in. babeczki i sernik, a także napić się kawy czy herbaty. Oprócz tego są tutaj food trucki, więc coś dobrego dla siebie na pewno znajdziecie. Dzieci będą zachwycone z wielką piaskownicą i snopkami siana, po których będą mogły poskakać.
Warto zabrać ze sobą kiełbasę, pieczywo i spędzić czas przy ognisku. Dlatego polecam wybrać się w kilka osób, by ten czas był wypełniony przyjemnymi rozmowami. To nie jest wielka farma pełna atrakcji, to kameralne miejsce, choć bywa tutaj tłoczno. W Dyniowe Love mieszkają też urocze kózki. Pamiętajcie tylko, że na dynie nie można wchodzić, nie można także nimi rzucać. Ogólnie warto, by każdy z nas postarał się nie niszczyć udostępnionej przestrzeni, bo widok zadeptanego labiryntu psuje trochę zabawę.
Adres: Zaczarowana 60, 83-010 Rotmanka (znajduje się tuż koło osiedla).
Faktoria
Faktoria to rekonstrukcja Osady Handlowej z Okresu Wpływów Rzymskich w Pruszczu Gdańskim. To kolejne miejsce, które warto dodać na FB do obserwowanych, bo organizowane są tutaj ciekawe wydarzenia. Do tej pory odbyły się m.in. “weekend z przyrodą”, “wizyta Gotów”, “Dope Zone” czy “weekend rzemieślniczy: łucznictwo i garncarstwo”. Myślę, że zdecydowanie najlepszym pomysłem jest odwiedzenie Faktorii właśnie w okresie, gdy odbywają się tutaj tematyczne weekendy. Wówczas będzie najciekawiej. Co ciekawe odbywają się tutaj także koncerty i przedstawienia.
Adres: Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, 83-000 Pruszcz Gdański, ul. Zastawna (wjazd od ul. Grunwaldzkiej)
Okolice Pruszcza Gdańskiego atrakcje
OKSiR
Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteka Publiczna
Gminy Pruszcz Gdański
Warto polubić profil OKSiR na Facebooku, bo organizują wiele ciekawych wydarzeń zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Organizują m.in. warsztaty ceramiczne, plastyczne, zajęcia taneczne czy fitness. Organizowane są także przedstawienia i wiele innych ciekawych wydarzeń. Warto zaglądać do kalendarza wydarzeń na stronie OKSiBP
Adres: ul Długa 20a 83-031 Cieplewo
Zwierzaki Nad Potokiem
Czy jest jeszcze ktoś, kto nie słyszał o tym miejscu? Zwierzaki nad Potokiem znajdują się zaledwie 5 km od Pruszcza Gdańskiego. Niech Was nie zaskoczy dojazd, wjeżdża się bowiem w podwórku domu. Sam wjazd może nie wygląda zachęcająco, ale gdy już zaparkujecie auto, zakupicie wejściówki i pójdziecie się przywitać ze zwierzakami, to na pewno Wam się spodoba.
Płacąc za wstęp, dostajecie kubeczek z przygotowanym jedzeniem dla zwierzaków. Możliwość ich nakarmienia jest dużą trakcją dla dzieci.
Jakie zwierzaki znajdziecie na miejscu?
Mieszkają tutaj alpaki, emu, lamy, struś, kucyki, konie, króliki, pawie, nutrie, egzotyczne ptaki, gęsi, kury i wiele innych zwierząt. Do większości zwierząt można podejść, pogłaskać, nakarmić. To daje dzieciom niesamowitą frajdę, a często także pozwala pokonać lęk i obawy przed niektórymi zwierzakami.
Przy gorszej pogodzie (deszczowe dni) warto ubrać kalosze 🙂
Adres: Nad Potokiem 5, 83-031 Żukczyn
Park w Wojanowie
Park w Wojanowie położony jest niecałe 5 km od Pruszcza Gdańskiego i jeśli jeszcze nie znacie tego miejsca, to mam nadzieję, że niedługo się to zmieni. Moje dzieci bardzo lubią to miejsce, ze względu na genialną zjeżdżalnię!
Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie w oddzielnym wpisie Park w Wojanowie.
Miodolandia
Słyszeliście kiedyś o Miodolandii? Miodolandia znajduję się ok 10 km od Pruszcza Gdańskiego i 20 km od Gdańska. Organizowane są tutaj dni otwarte.
Byliśmy tutaj na dniach otwartych na genialnych warsztatach rodzinnych prowadzonych przez Pana Mateusza, który wraz z żoną prowadzi pasiekę. Warsztaty trwały ok 1,5 h. W tym czasie dowiedzieliśmy się masy ciekawostek o pszczelej rodzinie, zobaczyliśmy jak wygląda ul od środka, obejrzeliśmy sprzęt pszczelarski i poznaliśmy tajniki produkcji miodu.
Warsztaty są darmowe i fantastyczne! My byliśmy na dniach otwartych latem, ale wiem, że organizują także warsztaty pod koniec roku przed świętami. Po ich zakończeniu można zaopatrzyć się w zapas miodu w tutejszym sklepiku, a jest z czego wybierać. Jest m.in. miód z malinami, z czarną porzeczką czy kakao.
Warto sprawdzać na stronie Miodolandii kiedy organizowane są dni otwarte, bo to naprawdę ciekawe wydarzenie.
U Młynarza
Zagroda Edukacyjna w Mokrym Dworze
Mokry Dwór to nieduża miejscowość między Gdańskiem, a Pruszczem Gdańskim. 9 km od Pruszcza, ok 15 km od Gdańska.
Dawniej na terenie Żuław wiatraków było dużo. Niestety większość została zniszczona. Dlatego dużą atrakcją tego miejsca jest wiatrak, który pojawił się w Mokrym Dworze w 2016 roku za sprawą sołtysa Wiesława Zbroińskiego. Wiatrak Paltrak pochodzi z 1903 roku i stał wcześniej w powiecie płockim, w Wyszogrodzie i prawdopodobnie jest to największy tego typu wiatrak w Europie! Przeniesienie wiatraku i jego rekonstrukcja były niezwykle czasochłonne i kosztowne. Dla gości został otwarty w maju 2019 roku. Wiatrak można zwiedzać z Panem Wiesławem, który wciela się w rolę przewodnika.
Kolejną atrakcją, którą szczególnie lubią dzieci jest mini zoo, w którym mieszkają: osiołki, kózki, owieczki czy gąski. Oprócz tego na dzieci czeka nietypowy plac zabaw. Jest także specjalnie wydzielone miejsc ogniskowe 🙂
To miejsce jest genialne. Pan Wiesław opowiada o wiatraku i zwierzętach z taką pasją i zaangażowaniem, że słuchanie tego to czysta przyjemność. W czasie zwiedzania wiatraka angażuje dzieci, więc nie ma tutaj nudy.
Wiatrak czynny jest w soboty i niedziele w godz. 10 do 15. Zwiedzanie wiatraka odbywa się o 10, 12 i 14. W tygodniu tylko grupy zorganizowane. Przed przyjazdem warto sprawdzić na FB czy na pewno będzie otwarte. W soboty istnieje także możliwość zakupu chleba czy chałki. Trzeba je wcześniej zamówić.
Adres: Mokry Dwór 1B
Miasteczko Ruchu Drogowego
w Cedrach Wielkich
Jazda na rowerze w ruchu ulicznym to nie taka prosta sprawa. Nasze dziewczyny swoje umiejętności rowerowe ćwiczyły, pokonując kolejne kółka, wokół gdańskiego stadionu. Jednak jazda na rowerze tam, a na ścieżce rowowej to jest zupełnie inna sprawa. Dziecko, by wyjechać na ścieżkę rowerową, powinno już opanować podstawowe umiejętności jak ruszanie, hamowanie etc. Jazda po ścieżce może okazać się stresująca (inni ludzie dookoła, przejścia dla pieszych i auta) dlatego warto przećwiczyć wszystkie możliwe scenariusze przed pierwszą “poważną wycieczką”. W Cedrach Wielkich funkcjonuje Miasteczko Ruchu Drogowego z namalowaną jezdnią, pasami etc. To naprawdę świetna sprawa, by pojechać tam z dzieckiem i poćwiczyć jazdę. Powtórzyć najważniejsze zasady.
Niestety w związku z obostrzeniami pandemicznymi zmieniły się zasady korzystania z tego miejsca. Obecnie jest to możliwe tylko po uprzednim zapisaniu się. Obecnie z miasteczka można korzystać w dni powszednie od godziny 8 do 16. Po szczegóły piszcie na adres zokis@cedry-wielkie.pl To spore utrudnienie, ale jeśli jesteście dyspozycyjni w tych godzinach, to myślę, że warto.
Jeśli chcielibyście skorzystać z miasteczka, to sprawdźcie na stronie Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu czy nie zmieniły się zasady. Przed pandemią można było korzystać z tego miejsca bez zapisów, mam nadzieję, że powrócą do tej formy. Na tej stronie znajdziecie też informację, o odbywających się w ośrodku zajęciach.
Quest Straszyn – szlakiem elektrowni wodnych
Straszyn położony jest w dolinie Raduni, około 7 km od Pruszcza Gdańskiego. Przy okazji dodam, że jeśli lubicie piesze wędrówki to tutejsze Jezioro Straszyńskie (które jet zbiornikiem retencyjnym) można obejść dookoła. Trasa ma około 15-16 km.
Quest Straszyn prowadzi szlakiem elektrowni wodnych. To doskonała okazja do trochę innego spędzania wolnego czasu. Quest to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy, nauki, poszukiwania dając dużą dawkę radości odkrywania! Zaangażowanie dzieci w grę sprawia, że dużo chętniej pokonując kolejne odcinki trasy. Trasie questu prowadzi wzdłuż Raduni. Uczestników poprowadzi Alfons Hoffmann, prekursor hydroenergetyki na Pomorzu. Quest przedstawia historię elektrowni i wsi Straszyn.
Wyprawę zaczynamy z parkingu przy Mediatece w Straszynie, ul. Dworcowa 6a. Warto włożyć wygodne buty, bo część trasy prowadzi po drodze leśnej. Gra dostępna jest przez cały rok i na jej realizację potrzeba około 2-3 godzin.
Jak zagrać w Questy Straszyn?
- Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Quest Straszyn
- Myślę, że najwygodniejszą formą jest skorzystanie z aplikacji mobilnej Questy Wyprawy Odkrywców
- Czy wiedzieliście, że rozwiązując questy, możecie zdobyć odznakę PTTK? Już za przejście 5 questów można zdobyć Odznakę Popularną. Szczegóły na stronie internetowej.
Jabłoniowy Dworek Kociewie
Jabłoniowy Dworek Kociewie znajduje się w miejscowości Malenin, wśród malowniczych sadów jabłoniowych. Położony jest 25 km od Gdańska, 18 km od Pruszcza Gdańskiego i 8 km od Tczewa. W Dworku istnieje możliwość wynajęcia pokoju. Jest także restauracja serwująca tradycyjne dania (rosół, pierogi, pieczeń, kaczka, naleśniki, a na deser ciasta).
Warto wpisać sobie w kalendarz, by na początku września sprawdzić na stronie, kiedy odbywa się JABŁKOBRANIE. Wówczas można samodzielnie zbierać jabłka z sadu i zakupić je w bardzo atrakcyjnej cenie. Dostępne są różne odmiany. Warto zabrać ze sobą siatkę lub skrzynkę na owoce.
W tym roku (2021) Jabłkobranie cieszyło się dużą popularnością. Jabłka na drzewach skończyły się już w sobotę. My byliśmy w niedzielę. Kupiliśmy pyszne jabłka ze skrzyń i, mimo że na drzewach nie było już co zbierać, to świetnie się bawiliśmy. Warto wybrać się większą grupą, zabrać kiełbaski na ognisko i spędzić fajnie czas. Dodatkowo w czasie JABŁKOBRANIA na dzieci czeka plac zabaw i mnóstwo miejsca do biegania.
Adres: ul. Długa 41, Malenin
Jeśli znacie inne atrakcje w okolicy Pruszcza Gdańskiego, to piszcie koniecznie. Chętnie je sprawdzimy.
Jeśli szukacie innych atrakcji w okolicy to zajrzyjcie do wpisów:
- Co robić z dzieckiem w Gdyni, gdy pada?
- Gdzie na spacer w Gdyni?
- Co robić z dzieckiem w Gdańsku, gdy pada?
- Atrakcje dla dzieci w Gdańsku
- Gdzie na spacer z dzieckiem w Gdańsku?
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam, Ola