Moskiewskie Muzeum Majakowskiego to jedno z najdziwniejszych miejsce jakie odwiedziłam w rosyjskiej stolicy. Pierwsze co przychodzi do głowy po wizycie to ORYGINALNE.
Zacząć by trzeba jednak od tego kim był Majakowski?
Władimir Majakowski to jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów. Urodził się w 1893 roku w Baghdati, która obecnie znajduje się na terytorium Gruzji. Początkowo planował zostać artystą, dlatego też studiował w Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. To właśnie tam poznał Burluka, który wprowadził go do środowiska futurystów. Majakowski marzył o nowej sztuce, nowej estetyce. Był jednym z najgłośniejszych przedstawicieli futuryzmu. Głównym założeniem nurtu było „patrzenie w przyszłość” i odrzucenie tradycji. Za życia był żywą legendą, przy tym był jednym z nielicznych radzieckich artystów, który mógł swobodnie podróżować.
Równie ciekawe było życie prywatne poety i dramaturga. Zdecydowanie nie należał do konserwatystów w tym temacie. Spotykał się z piękną arystokratką Elsą Kagan. Ich wspólna przygada skończyła się w dniu, w którym Elza zabrała go na prywatkę do swojej siostry Lili. Mimo, iż Lili była mężatką, zakochali się z Majakowskim od pierwszego wejrzenia. Lili wymusiła na mężu nie tylko zgodę na jej romans, ale i wspólne zamieszkanie. Przez wiele lat mieszkali we trójkę w w mieszkanku z tabliczką na drzwiach „Briki. Majakowski”. Choć mieszkali ze sobą wiele lat , to w pewnym momencie ich uczucie przeszło do fazy platonicznej. Majakowski miał wiele kochanek, a w Nowym Jorku urodziło mu się nawet dziecko.
Mimo przychylności władzy i niesłabnącej popularności, temat depresji nie był obcy poecie. Oficjalnie popełnił samobójstwo, zostawiając list pożegnalny: „Lili, kochaj mnie”. Jednak wciąż nie cichną podejrzenia, że zginął od kuli czekisty.
Muzeum Majakowskiego, Moskwa
To, że jest oryginalne to jedno. To, że jest dziwne to drugi pewnik. Beż przewodnika, może być Wam ciężko je zwiedzać, a tym bardziej zrozumieć. W zasadzie to skłaniam się do refleksji, że samodzielne zwiedzanie, to w zasadzie przejście po dziwnych salach bez zrozumienia tematu.
Sprawa ma się inaczej jeśli znacie dobrze temat życia i twórczości Majakowskiego, wówczas prawdopodobnie i bez przewodnika, będzie całkiem ok.
Przy wejściu na wszystkie dzieci czeka kartka z krzyżówką, rebusami i innymi zadaniami do rozwiązania w czasie zwiedzania.
Muzeum znajduje się w domu, niedaleko Łubianki, gdzie Majakowski mieszkał przez 11 lat. To właśnie w tym mieszkaniu kula wystrzelona z mauzera zakończyła życie poety.
Całe muzeum jest bardzo barwne, kolory są zdecydowane, a forma bliżej nieokreślona. Powieszona pod dziwnym katem czy w nieoczywistym towarzystwie. Każda kolejna sala zaskakuje.