Moskiewskie metro zasługuje na szczególną uwagę. Moskiewskie metro jest szóstym co do wielkości na świecie, po metrze w Pekinie, Tokio, Szanghaju, Seulu i Kantonie, a także czwarte na świecie i pierwsze w Europie pod względem długości użytkowanych linii. Pierwsza linia została otwarta 15 maja 1935 r. Szacuje się, że obecnie w dni powszednie codziennie z moskiewskiego metra korzysta około 9 milionów ludzi.
Podobno pod względem niezawodności i natężenia ruchu moskiewskie metro konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce na świecie.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że tylko dzięki tak dobrze zorganizowanej siatce metra, możliwe jest sprawne przemieszczanie się po mieście. Dopiero będą w Moskwie przekonałam się na własnej skórze co to znaczy mieszkać w naprawdę dużej metropolii. Nie da się tego porównać do żadnego miasta w Polsce. Podobna sytuacja względem czasu spędzanego w transporcie publicznym ma miejsce w Londynie. W obu tych miastach umawiając się z kimś na kawę na mieście, musimy mieć na uwadze, że dojazd może zająć nam więcej czasu niż samo spotkanie.
Będąc w Moskwie warto przeznaczyć trochę czasu na wycieczkę po stacjach metra. Szczególnie polecam brązową linie ros. Кольцевая/Kolcevaja. Jest to linia metra, która prowadzi po okręgu. Znacznie usprawnia to przemieszczanie się po Moskwie.
Co do powstania tej linii jest teoria, że w momencie gdy konstruktorzy prezentowali raport Józefowi Stalinowi o planach budowy, ten postawił kubek kawy bezpośrednio na schemacie. Kubek zostawił plamę w kształcie pierścienia w idealnym miejscu – w okolicach centrum Moskwy. Stalinowi spodobały się nieplanowane zmiany, a potem rzekomo nalegał na pojawienie się linii okręgu. Nawiasem mówiąc, zgodnie z tą samą legendą, brązowy kolor gałęzi na mapie został wybrany nie bez powodu – jest to nawiązanie do kawowej „przeszłości” tej linii.
Dokładną mapę moskiewskiego metra znajdziecie na stronie Mosmetro.ru
Ciekawostki o moskiewskim metrze:
- Dniem otwarcia moskiewskiego metra jest 15 maja 1935 roku, kiedy to o 7 rano pierwszy pociąg wyjechał ze stacji Sokolniki. Bilet kosztował 50 kopiejek i był ważny przez 35 minut.
- W momencie otwarcia metro miało dwie linie i 13 stacji.
- Najgłębszą stacją jest „Park Zwycięstwa” (ros. Парк Победы). Leży na głębokości 73 / 80 metrów (w zależności od źródeł).
- Głos męski zapowiada stacje w kierunku centrum, żeński – w kierunku dzielnic.
- 44 stacje moskiewskiego metra uważane są za obiekty dziedzictwa kulturowego Rosji.
- Moskiewskie metro upodobała sobie nie jedna ekipa filmowa. Nagrano tu sporo filmowych scen w tym sceby do filmu Resident Evil 5.
- W październiku 1941 roku planowano całkowite zniszczenie metra, poprzez zalanie wszystkich stacji. Ostatecznie wycofano się z tego pomysłu.
- W1956 roku wybudowany podziemny bunkier, który przylega do stacji Taganskaya. Bunkier, zwany „Obiektem GO-42”, został zbudowany na wypadek uderzenia nuklearnego i do 1995 roku pełnił funkcję rezerwowego stanowiska dowodzenia lotnictwa dalekiego zasięgu. Po odtajnieniu przekształcono go w muzeum.
Moskiewskie metro w liczbach:
- 15 linii metra
- 780 km linii
- 333 stacje
- 20 zajezdni metra
- Ponad 12,5 tys. połączeń dziennie
- Ponad 900 schodów ruchomych o łącznej długości ponad 37 km
Podobno istnieje druga sieć metra D-6. Znana jako Metro-2 czyli tajny system podziemnych tuneli, składający się z trzech linii, które funkcjonują niezależnie od metra publicznego. Tunele niedostępne są dla zwykłych ludzi. Przeznaczone dla wtajemniczonych członków aparatu władzy. Tajne metro kontrolowane jest ponoć przez służby specjalne. Podobne systemy istnieją w Bukareszcie, Londynie, Pekinie czy Waszyngtonie.
Pozdrawiam, Ola
3 comments
Dziwnie to może zabrzmi, ale koleżanka nogę oparła i taki skutek ;p
Jak to jak?
Pewnie mydło koleżance spadło 😛
Ale jak to się stało z tą umywalką? Masakra 😀
Metro śliczne 🙂