Czy wyjazd w Tatry z dziećmi to jest dobry pomysł? Jakie szlaki wybrać jadąc w góry z dziećmi zimą? Przygotowaliśmy dla Was naszą subiektywną listę szlaków, które warto rozważyć, wybierając się rodzinnie zimą w Tatry. Oczywiście każdy z tych szlaków można przejść również bez dzieci i nie tylko zimą 😉
Zimowe Tatry nie muszą być trudne. Wymagają jednak odpowiedniego przygotowania. Jeśli zadbamy o kondycję (zimą przejście tego samego szlaku, jest trudniejsze niż latem) i przygotujemy się odpowiednio pod kątem ubrań (dobre ciepłe buty, rękawiczki, skarpety, raczki etc) to zimowe wycieczki mogą być bardzo udane.
Jest dość dużo szlaków, które nie są wymagające i poradzą sobie z nimi nawet lubiące chodzić kilkulatki. Przygotowałam dla Was zestawienie tras sprawdzonych przez nas.
W Tatry jeździmy od kilku lat kilka razy w roku. Styczniowe wyjazdy stały się już niemal rodzinną tradycją i nasze dzieci, już od początku grudnia zawsze dopytują, kiedy jedziemy w tym roku. Zimą najchętniej wybieramy te szlaki, na których trasie znajduje się schronisko. W plecaku zawsze warto mieć termos z herbatą czy zupą, jednak nic tak dobrze nie regeneruje, jak odpoczynek w ciepłym schronisku.
Poniżej czeka na Was lista szlaków, które przeszliśmy razem z dziećmi zimą w Tatrach już wielokrotnie:
- z Brzezin do schroniska Murowaniec
- wyciągiem na Gubałówkę
- Hala Kondratowa przez Polanę Kalatówki
- Dolina Strążyska
- Schronisko w Dolinie Roztoki
- Morskie Oko
- Dolina Chochołowska
- Dolina Kościeliska
1. z Brzezin do schroniska Murowaniec
Jednym ze szlaków, które warto rozważyć, w przypadku występowania w Tatrach zagrożenia lawinowego, jest szlak z Brzezin do schroniska Murowaniec. Ten szlak jest zdecydowanie najmniej atrakcyjny pod względem widokowym, ale też najbezpieczniejszym i stosunkowo łatwym sposobem na dojście do Hali Gąsienicowej.
Trasa: Z Brzezin przez Psią Trawkę, doliną Suchej Wody do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej, z możliwością wydłużenia trasy i dojścia nad Czarny Staw Gąsienicowy.
Trasa prowadzi czarnym szlakiem od parkingu, przy polanie Brzeziny tuż obok drogi Oswalda Balzera. Na pokonanie pierwszego odcinka z Brzezin do Psiej Trawki potrzebujemy około 40 min. Z Psiej Trawki do schroniska mamy do pokonania jeszcze około 1 h. Ten odcinek trasy jest nieco bardziej stromy niż pierwszy.
Szlak technicznie jest ławy, choć cały czas prowadzi delikatnie pod górę. Ścieżka jest szeroka. Prowadzi głównie przez las, dlatego nie ma co liczyć na spektakularne widoki na trasie. Trasa w jedną stronę ma około 6,5 km. Zimą kończymy wędrówkę w schronisku i ruszamy w drogę powrotną.
Szlak, choć momentami dość monotonny, jest jednym z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych szlaków na zimowe wyjście w góry. Nie ma tutaj stromych zejść/podejść. Na trasie można spotkać narciarzy.
Szczegółowy opis szlaku znajdziecie w osobnym wpisie tutaj.
2. wyciągiem na Gubałówkę
To nasza opcja, gdy pogoda za oknem jest niepewna i chcemy ruszyć na krótki szlak, ale mając możliwość szybkiego zejścia. Dodatkowo wjazd wyciągiem jest dla dzieci zawsze dodatkową atrakcją.
Długość trasy: Nawet nie liczę, bo zanim się rozpędzicie, to już będziecie na dole 😉 a tak na poważnie, to zejście najkrótszym szlakiem wzdłuż PKL to niecałe 2 km.
Wjazd na Gubałówkę
Na Gubałówkę można wjechać na kilka sposobów: z dolnej stacji kolejki PKL Gubałówka czy wyciągiem niedaleko Hotelu Mercury Kasprowy z Szymoszkowej Polany.
Z Gubałówki przy dobrych warunkach atmosferycznych rozpościera się przepiękna panorama na tatrzańskie szczyty. Co ciekawe, choć Gubałówka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, to sama do nich nie należy. Jest podłużnym wzniesieniem w Paśmie Gubałowskim.
Na Gubałówkę można oczywiście dojść pieszo. My zazwyczaj w ramach dodatkowych atrakcji dla dzieci do góry wjeżdżamy kolejką/wyciągiem. Natomiast w dół schodzimy pieszo.
Szczegółowe informacje znajdziecie w osobnym wpisie Wyciągiem na Gubałówkę, krótka wycieczka przy niepewnej pogodzie.
3. Hala Kondratowa przez Polanę Kalatówki
To jeden z naszych ulubionych szlaków na rodzinną wycieczkę. Zwłaszcza zimą, gdy schronisko na szlaku to dla nas obowiązkowy punkt na trasie ♥.
Trasa: Z Kuźnic do hotelu górskiego na Polanie Kalatówki i dalej do schroniska pttk na hali Kondratowej
Wędrówkę zaczynamy z Kuźnic, niedaleko dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Pierwszy odcinek trasy to dojście niebieskim szlakiem z Kuźnic do hotelu Górskiego na Polanie Kalatówki. Drugi odcinek szlaku prowadzi niebieskim szlakiem do Hali Kondratowej, na której znajduje się najmniejsze spośród wszystkich Tatrzańskich schronisk.
Opcjonalnie można wybrać krótszy wariant wycieczki i iść tylko z Kuźnic do hotelu Górskiego na Polanie Kalatówki. Wówczas w jedną stronę potrzebujemy zaledwie około 30-40 min.
Cała trasa jest pod względem technicznym prosta, choć zimą mogą się przydać raczki, zwłaszcza na 2 części szlaku. Naszym zdaniem jest to jeden z najlepszych wariantów zimowych górskich wycieczek z dziećmi.
Szczegółowy opis i mapę szlaku znajdziecie w osobnym wpisie tutaj.
4. Dolina Strążyska
To kolejny z naszych ulubionych szlaków na krótkie wyjście w góry. Zimą, gdy jest śnieg, jest tutaj niezwykle malowniczo. Z tą trasą, przy dobrych warunkach pogodowych, poradzą sobie nawet najmłodsi wędrowcy. Szlak jest bardzo łatwy technicznie, o naprawdę niedużym stopniu nachylenia. Warto rozważyć zabranie sanek. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że dzieci siedząc, będą szybciej marzły, może więc przydać się dodatkowa warstwa ubrań.
Nie można też zapomnieć o rozwadze. Jeśli zabieracie sanki, bądźcie ostrożni, by nie zakłócać innym wędrówki.
Na Polanie Strążyska nie ma niestety typowego schroniska. Działa za to nieduża herbaciarnia, gdzie można kupić, herbatę, zupę etc, Większość “miejsc siedzących” jest na zewnątrz, w środku zaledwie kilka.
Więcej o Dolinie Strążyskiej pisałam w osobnym wpisie tutaj.
5. Schronisko w Dolinie Roztoki
Krótki, ale ciekawy szlak, który kończy się w urokliwym tatrzańskim schronisku. Szlak częściowo pokrywa się z trasą prowadzącą do Morskiego Oka, rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Z parkingu idziemy drogą asfaltową aż do Wodogrzmotów Mickiewicza (ok 50 min). To właśnie ta część szlaku pokrywa się z tą prowadzącą do Morskiego Oka. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza odbijamy na zielony szlak. Od tego momentu do celu dzieli nas zaledwie 15 minut zejścia w dół wąską ścieżką.
Schronisko znajduje się w dolinie, więc nie ma tu tak spektakularnych widoków, jak choćby na Polanie Strążyskiej, ale jest za to niezwykle urokliwe schronisko, serwujące smaczne posiłki. My szczególnie polecamy zupę czosnkową ♥.
6. Morskie Oko
Trasa do Morskiego Oka to jeden z najbardziej popularnych szlaków w Tatrach, niezależnie od pory roku. Trzeba pamiętać, że nie jest to krótki szlak. Planując rodzinne wyjście musicie mieć w zanadrzu co najmniej 5 do 6 h (w zależności od tempa marszu, warunków atmosferycznych i długości przerw). Pamiętajcie, że trasa jest długa! W jedną stronę około 8 km. 16 km w dwie strony to już porządny dystans, a dzień zimą jest krótki.
Szczegółowe informacje o zimowej wersji trasy nad Morskie Oko, znajdziecie w osobnym wpisie Morskie Oko z dziećmi zimą.
7. Dolina Chochołowska
Zimą przejście Doliny Chochołowskiej z dziećmi nie jest krótką wycieczką. Cała trasa w 2 strony ma ok. 15 km. Warto ruszyć na szlak z samego rana, by mieć spory zapas czasu na marsz i przerwy. Na szlak ruszamy z parkingu przy Siwej Polanie. Droga jest szeroka i praktycznie płaska. Kąt nachylenia jest naprawdę nieduży. Idziemy cały czas zielonym szlakiem, wzdłuż Potoku Chochołowskiego.
Dolinę Chochołowską często wybieramy zimą. Nie ma tu żadnych trudnych technicznie fragmentów. Dodatkowo można ogrzać się i odpocząć w schronisku. Z naszego zimowego górskiego doświadczenia wędrówek z dziećmi, opcja z odpoczynkiem w schronisku sprawdza się zdecydowanie najlepiej, w czasie zimowych wycieczek.
Motywacją dla naszych dzieci, by przejść zimą samodzielnie całą trasę do schroniska, jest zawsze możliwość zjechania w dół na sankach. Trzeba przy tym pamiętać, by zabrać dodatkową warstwę ubrań na drogę powrotną, bo jadąc na sankach, dzieci szybciej marzną. Szczególną uwagę należy zwrócić na stopy i ręce.
O szlaku do Doliny Chochołowskiej więcej przeczytacie w tym wpisie.
8. Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska to druga co do wielkości, po Dolinie Chochołowskiej, dolina w Tatrach, która o każdej porze roku prezentuje się pięknie. Ze względu na łatwą dostępność, prostą trasę i piękne widoki cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Bez wątpienia jest jednym z 3 najczęściej wybieranych szlaków przez turystów przyjeżdżających w Tatry, obok Doliny Chochołowskiej i Morskiego Oka.
Długość trasy w dwie strony to około 18 km. Czas potrzebny na przejście według mapy wynosi około 4,5h. Zimą z dziećmi trzeba mieć zdecydowanie więcej czasu! Trasa do Schroniska na Hali Ornak jest na tyle prosta (choć długa), że jest świetną propozycją na zimową rodzinną wędrówkę. Niewątpliwym plusem obu dolin (zarówno Chochołowskiej, jak i Kościeliskiej), jest fakt, że nawet nie znając się dobrze na mapie, praktycznie nie da się zgubić szlaku. Podobnie zresztą jest w przypadku trasy na Morskie Oko. Te trasy prowadzą szerokimi szlakami, bez konieczności zmiany szlaku w trakcie.
Szczegółowo o Dolinie Chochołowskiej piszę w osobnym wpisie tutaj.
Górskie zimowe wędrówki z dziećmi
Nie polecamy Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej z samodzielnie wędrującym kilkulatkiem zimą, jeśli miałyby być to pierwsze górskie doświadczenia. Wiosną czy wczesną jesienią jak najbardziej. Ze względu na długość szlaku zimą z dzieckiem, są to raczej szlaki dla wprawionych górskich małych piechurów. 😉 Chyba że zabierzecie ze sobą sanki, wówczas dystans, który realnie dzieci muszą pokonać, jest krótszy.
Na pierwsze wyjścia polecamy zdecydowanie Dolinę Strążyską, szlak do Hotelu Górskiego, czy schronisko w Dolinie Roztoki.
Pamiętajcie, aby każdorazowo przed wyjściem w góry sprawdzić aktualne prognozy pogody, informacje o możliwości wystąpienia lawin i czasowym zamknięciu szlaków. Bezpieczeństwo zawsze musi być priorytetem. ♥
Jeśli wybieracie się w Tatry, to po inne wpisy zapraszam Was tutaj, a o tym, jak przygotować się do zimowego wyjścia w góry z dziećmi, przeczytacie klikając poniżej.
Jak zaplanować zimowe wyjście w góry z dziećmi?
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam, Ola