Tym razem przychodzę do Was z polecajką miejsca, które nas przyciągnęło zdjęciami znalezionymi w internecie z Rosiczkowego trapu.
Zupełnie nie wiem dlaczego, jest to mało popularne miejsce. Wnioskuję po ilości ludzi, których spotkaliśmy i ilości artykułów w Internecie. My jesteśmy zachwyceni i na pewno wrócimy za jakiś czas na kolejny spacer. Nasze dziewczyny już zaplanowały, że musimy przyjechać ponownie zobaczyć Rosiczkowy trap na wiosnę, gdy zacznie kwitnąć tutejsza roślinność.
Okazuje się więc, że kolejne miejsca, które odwiedzamy, jak Ścieżka przyrodniczo-leśna Wydma Lubiatowska, zamiast być odhaczone jako zobaczone, trafiają na listę „wrócić wiosną” 🙂
Jak znaleźć ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą Karwieńskie Uroczyska?
Początkowo, nie do końca było dla nas jasne, gdzie dokładnie znajduję się ta ścieżka. Postaram się Wam to dokładnie opisać, by nie było żadnych wątpliwości.
Nastawicie nawigację na osadę leśną Flisów. Osada jest malutka, wjeżdżając do niej, będziecie już widzieć tablicę końca miejscowości. Jadąc z Gdańska przez Żukowo, Miechucino, Sierakowice i Czarną Dąbrówkę, do przejechania macie ok 85 km. Zaraz za miejscowością Flisów, znajdziecie parking leśny. Auto musicie zostawić na tym parkingu. To właśnie z tego miejsca rozpoczyna się ścieżka Karwieńskie Uroczyska.
Na parkingu jest wiata ze stolikiem i tablice informacyjne. Na tablicy, która znajduje się najbliżej drogi, znajdziecie informację wraz ze strzałką, że właśnie tutaj startuje szlak.
Szlak oznaczony jest na drzewach żółtą strzałką. Oznaczenia są na tyle częste, że nie sposób się zgubić 😉
Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza Karwieńskie Uroczyska
Cała trasa ma 13,4 km. Posiada kształt ósemki, co daje możliwość skrócenia jej do 6,4 km. Nam tym razem bardzo zależało, by trasa była jak najkrótsza. Rozpoczęliśmy wędrówkę z parkingu leśnego za miejscowością Flisów, by dojść do Rosiczkowego trapu. Ścieżka jest znaczenie dłuższa. My postanowiliśmy przejść przez trap i udać się w drogę powrotną.
Dojście do Rosiczkowego trapu, cały czas prowadzi wygodną i szeroką ścieżka. Bez większych wzniesień etc. Ścieżka jest łatwa. Poradzą sobie z nią nawet lubiące wędrować maluchy. Po drodze, przez pewien czas, idziemy w pobliżu jeziora, co dodatkowo uatrakcyjnia spacer.
Tuż przed dojściem do Rosiczkowego trapu znajdziecie tablice informacyjne i ławeczki. Jeśli zgłodnieliście, to warto właśnie w tym miejscu zrobić sobie przerwę.
Tablic informacyjnych po drodze jest dość dużo i są ciekawie napisane. Nie wiem, czy wiedzieliście, że mrówki nazywane są policjantami lasu. Porządkują, usuwają padlinę oraz małe, chore osobniki zwierząt. Co ciekawe duża część mrowiska znajduje się pod ziemią i panuje tam stała temperatura około 25 stopni. Tych i wielu innych ciekawostek dowiecie się z tablic na trasie ścieżki.
Rosiczkowy trap
Naszym głównym celem wycieczki był Rosiczkowy trap. Drewniana kładka znajdująca się na powierzchni torfowiska wysokiego, o długości około 250 m. Kładka jest zdecydowanie dłuższa, niż się spodziewaliśmy. Wzdłuż całego trapu umieszczone są tablice informacyjne z ciekawostkami o występującej tutaj roślinności.
Lubimy długie leśna i górskie wędrówki. Tym razem, z kilku względów, zależało nam, by trasa była stosunkowo krótka. Od leśnego parkingu przez Rosiczkowy trap i z powrotem trasa miała nieco ponad 5 km.
Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza Karwieńskie Uroczyska z dziećmi
Tym razem przeszliśmy tylko część całej trasy. Od parkingu leśnego do Rosiczkowego trapu i z powrotem, co dało nam nieco ponad 5 km. Fajne są oznaczenia szlaku na drzewach (żółte strzałki), bliskość jeziora, ilość jagodowych krzaków po drodze. Sam las jest bardzo ładny. Jeśli chodzicie po Pomorskich lasach, to wiecie, że las lasowi jest nierówny. Roślinność w nich jest różna, w zależności od położenia (bliskość do morza etc.). Niewątpliwie największym atutem tego miejsca jest Rosiczkowy trap!
Planując wycieczkę z dziećmi, zawsze pamiętajcie o zabraniu jedzenia i picia. Dzieci, głodne i spragnione są marudne. Podobnie zresztą jak dorośli 😉 Warto angażować dzieci w czasie trasy. Niech to one będą Waszymi przewodnikami. Niech Was prowadzą, wyszukując oznaczenia szlaku. Razem sprawdzajcie trasę na mapie. Pozwólcie na zbieranie, kamieni i patyków. Niech to będzie przyjemna wycieczka dla Wszystkich.
Bawcie się dobrze! Koniecznie dajcie mi znać, jeśli się wybierzecie się na wycieczkę.
Ścieżka Karwieńskie Uroczyska znajduje się na terenie Nadleśnictwa Łupawa. Jeśli interesuje Was więcej ścieżek, w tej okolicy, to na stronie nadleśnictwa, znajdziecie kilka innych propozycji.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam, Ola