Ostatnio proponowaliśmy Wam spacer dookoła Jeziora Przywidzkiego, tym razem w ramach weekendowego spaceru w Pomorskim chcielibyśmy Wam zaproponować wycieczkę w rejon Krynicy Morskiej. To już nieco dłuższa wycieczka (jeśli ruszacie z okolic Trójmiasta) ale te okolice są niezwykle malownicze, więc warte pokonania tych kilometrów.
Góra Pirat
Jadąc z Gdańska mamy do pokonania ok 80 km, także trzeba liczyć godzinę z okładem na dojazd. Góra Pirat znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Krynicą Morską, a Piaskami.
Wzdłuż całej trasy rozstawione są bardzo ciekawe i fajnie opracowane tablice, zawierające informacje o występujących w okolicy ptakach. Tablice te były niesamowicie motywujące dla naszych dziewczyn, by iść dalej i zobaczyć co będzie na kolejnej.
Góra pirat z dziećmi
Cała trasa to dość szeroka ścieżka. Początek trasy to strome i nierówne podejście. Dalej droga wygląda już jak na poniższym zdjęciu. Z uwagi na to lepiej wybrać się bez dziecięcego wózka. Choć jeśli bardzo Wam zależy na jego zabraniu i nie odstrasza Was pierwsze podejście, to z resztą trasy wózek na dużych pompowanych kołach sobie poradzi. Na pewno wygodniej będzie dla najmłodszych dzieci zabrać chustę/nosidło. Trasa jest krótka i prosta, dzięki temu nawet małe dzieci poradzą sobie z pokonaniem całej drogi.
Góra Pirat – Wieża widokowa
Celem naszej wędrówki jest wieża widokowa, choć może właściwiej byłoby napisać platforma widokowa. Jeśli lubicie obserwować ptaki, to jest genialne miejsce. Nawet jeśli nie lubicie, ale wybieracie się z dziećmi, warto zabrać ze sobą lornetkę, termos z herbatą, gdy jest zimno ciepłe ubrania (zwłaszcza rękawiczki) i uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Jeśli dopisze Wam szczęście to, w nagrodę będziecie mieli szansę zobaczyć piękne ptaki.
Platforma ma jeden mankament. O ile na pierwszy jej poziom dostać się łatwo (szerokimi schodami), o tyle na drugi prowadzi stroma drabinka, której pokonanie z małymi dziećmi może być trudne ale możliwe (sprawdzone). Pamiętajcie jednak by zachować w tym miejscu szczególną ostrożność. Jeśli macie wątpliwość czy dacie radę wejść i zejść (!) bezpiecznie, lepiej podziwiać widoki z pierwszego tarasu.
Wielbłądzi Garb
Wielbłądzi Garb znajduje się niecałe 4 km od Góry Pirat i ok 2 km od centrum Krynicy Morskiej. To miejsce swoją popularność zawdzięcza faktowi, że jest najwyższym szczytem na Mierzei Wiślanej (49,5 m) i jednocześnie najwyższą stałą wydmą w Europie. Czasem można znaleźć to miejsce również pod nazwą Wielbłądzi Grzbiet.
Samochód można zaparkować w zatoczce tuż koło wejścia na szlak. Dojście do znajdującej się tutaj małej platformy widokowej zajmuje około 15 minut. Wózek jednak trzeba zostawić w aucie, bo na Wielbłądzi garb z wózkiem dojść się po prostu nie da. Ścieżka jest wąska, dodatkowo do pokonania jest sporo schodów.
Sama platforma jest malutka. O ile wejście nie przysporzy Wam raczej problemu, o tyle po wejściu na wieżyczkę musicie uważać, zwłaszcza będąc z dziećmi. Podłoga na platformie jest dziurawa (brakuje kilku desek).
Warto się tu wybrać ze względu na piękne widoki. Myślę, że zachód lub wschód słońca oglądany z tego miejsca musi wyglądać magicznie. Trzeba jednak pamiętać, że wydmę porasta las, także podziwiając widoki z wieży będziemy widzieć wierzchołki drzew.
Wielbłądzi Garb i Góra Pirat – nasze wrażenia
Oba miejsca można odwiedzić o każdej porze roku. Za wejście nie jest pobierana żadna opłata. Pamiętajcie, że ze względu na swoje położenie często wieje tu silny wiatr. Także jesienią i zimą warto zabrać czapkę 😉 Odcinek Krynica Morska – Wielbłądzi Garb – Góra Pirat ma niecałe 6 km (w jedną stronę) także jest to trasa osiągalna pieszo.
Oba miejsca są łatwo osiągalne. Śmiało można iść z dziećmi, a znajdujące się na końcu każdego ze szlaków, wieże widokowe stanowią dodatkową atrakcje. Nie polecam zabierania ze sobą dziecięcego wózka, a dostanie się wózkiem inwalidzkim jest niemożliwe.
Jeśli jesteście z okolic Trójmiasta, to oba te miejsca są osiągalne w ramach jednodniowej wycieczki. Choć oczywiście, jeśli macie możliwość to warto wybrać się na dłużej 🙂
W lesie nie śmiecimy!
Jeszcze jedno.. Słowem zakończenia. Może to się wydawać oczywiste, choć jeśli spojrzeć na stan popularnych miejsc, tylko z pozoru. Gdy wybieracie się “w teren” to nie zależnie od tego, czy są to góry, czy pobliski park, las, plaża, zabierajcie ze sobą wszystkie swoje śmieci. Nawet jeżeli w lesie, na ścieżce czy koło schroniska znajdziecie śmietnik, to częstotliwość jego opróżniania może nie być wystarczająca. Śmieci pozostawione w lesie, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są zagrożeniem dla jego mieszkańców. Zwierzę zwabione zapachem resztek jedzenia, może się nim zatruć i poważnie rozchorować. Z tego miejsca, po raz kolejny i na pewno nie ostatni proszę o to, by dbać o to, co wspólne. W lesie nie niszczymy, nie śmiecimy. Jesteśmy w gościach, tylko tym razem nie u znajomych, a u leśnych mieszkańców.
♥♥♥♥
∴ będzie mi bardzo miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania.
Pozdrawiam, Ola
2 comments
Witam. Czy te ścieżki piesze biegną rownolegle do szlaku rowerowego R10? Wybieram się rowerem i chciałabym wiedzieć, czy będę przejeżdżała obok tych wież widokowych i mogła je zwiedzić? Podobno jest tam jeszcze szlak rowerowy R64, ale nie znalazlam informacji czy pokrywa się z ,R10.
Cześć, oba punkty widokowe są położone przy drodze, która idzie równolegle do szlaku. Także jest to kwestia odbicia ze ścieżki.