Jakiś czas temu wybraliśmy się w poszukiwaniu słońca i dobrej pogody na Cypr 😉 Na wyspie spędziliśmy tydzień. Na podstawie naszych doświadczeń przygotowałam dla Was najważniejsze informacje praktyczne. W jednym miejscu zebrałam wszystko to, co o Cyprze powinniście wiedzieć, zanim kupicie bilety lotnicze i zaczniecie planować wakacje.
Szczypta ważnych informacji na początek
Cypr to dawna kolonia brytyjska. W 1960 roku w wyniku porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią, Turcją, Grecją i Cypryjczykami zostało utworzone państwo Cypr. Spokój nie trwał jednak długo, bo w 1974 roku w wyniku wewnętrznego konfliktu między Turkami a cypryjskimi Grekami doszło do inwazji Turcji na wyspę i utworzenia tzw. Republiki Tureckiej Cypru Północnego.
Obecnie na Cyprze, który jest trzecią pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym (po Sycylii i Sardynii), znajdują się dwa państwa. Republika Cypryjska (członek UE) i Turecka Republika Cypru Północnego, która nie jest uznawana przez żadne państwo, oprócz Turcji. Około 63 % terytorium stanowi Republika Cypryjska, a 37% to terytorium tureckie. Pomiędzy dwoma częściami wyspy rozciąga się pas ziemi niczyjej (zielona linia), która rozdziela terytoria. Północna część wyspy, zamieszkała jest przez Turków, południowa przez Greków.
Samolotem i co dalej?
Na terenie Cypru Północnego znajduje się port lotniczy Ercan, obsługiwany tylko przez tureckie linie lotnicze. Natomiast po stronie greckiej są 2 lotniska (w Pafos i Larnace).
My na Cypr lecieliśmy tanimi liniami z Gdańska do Larnaki. Lot trwał około 4 h. Lotnisko znajduję się niedaleko centrum miasta i na upartego można by dojść nawet pieszo. Najtańszą opcją dojechania z lotniska do centrum miasta jest skorzystanie z autobusu miejskiego nr 425. Odjeżdża spod lotniska, a koszt biletu wynosi 2 euro od osoby (kwiecień 2022).
Jeśli lądujecie w Pafos, to również można skorzystać z komunikacji autobusowej. Rozkład jazy możecie sprawdzić na stronie Pafos Airport Bus (autobusy nr 612, 613 i 649). Na tej stronie (tutaj) znajdziecie także informację o połączeniach autobusowych do innych miast (Limassol, Nikozja, Larnaka).
Komunikacja publiczna
W miastach nie wszystkie przystanki autobusowe są oznaczone. Jeśli wiesz, gdzie masz wysiąść, albo śledzisz trasę na mapie, to w potrzebnym momencie naciśnij przycisk stop, a autobus się zatrzyma. Gdy już jesteśmy w autobusie, to ta opcja jest ok, ale gdy potrzebujemy do niego wsiąść, bywa to problematyczne. Często też na przystankach nie ma tablic z rozkładem jazdy.
Pomiędzy miastami funkcjonuje komunikacja autobusowa międzymiastowa. Ceny są rozsądne, a bilety można kupić u kierowcy. My z autobusu korzystaliśmy, jadąc z Larnaki do Nikozji. Droga zajęła nam około godziny. Koszt biletu całodziennego dla osoby dorosłej wynosił 7 euro od osoby (2022 r.). Według cennika ze strony bilet dla dzieci powyżej 6 roku życia kosztuje 50% od ceny standardowej. W praktyce okazało się, że dzieci jadące na kolanach jadą bezpłatnie. Dzięki temu kierowca mógł zabrać więcej pasażerów 😉
Rozkład jazdy autobusów międzymiastowych możecie sprawdzić na stronie Intercity Buses, z kolei na stronie Cyprus By Bus możecie zaplanować trasę. Przy okazji wspomnę, że autobusy, to jedyna forma transportu publicznego.
W niektóre miejsca można dojechać tylko samochodem. Z kolei, aby dotrzeć w inne, trzeba się przesiadać i droga trwa długo. Do niektórych atrakcji poza miastami da się dojechać komunikacją, np. autobusem 631 możecie dostać się z Pafos do Skały Afrodyty, a autobusem nr 101 z Agia Napa na Cape Greco.
Wypożyczenie samochodu
Z racji na to, że wyspa jest dość duża i nie wszędzie łatwo dotrzeć komunikacją, warto, choć na część wyjazdu wypożyczyć samochód. My po przejrzeniu wielu ofert i przeczytaniu opinii zdecydowaliśmy się na wypożyczalnie Stevens Car Rentals. Za 5 dni zapłaciliśmy 140 euro (w kwietniu 2022). Dlaczego wybraliśmy akurat tę wypożyczalnię:
- brak depozytu
- możliwość płatności kartą / gotówką
- pełne ubezpieczenie
- wypożyczenie fotelików w cenie
- atrakcyjna cena wypożyczenia
Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód na Cyprze?
Przede wszystkim zwróćcie uwagę na zakres ubezpieczenia. Nasze ubezpieczenie było ważne na terenie Republiki Cypryjskiej, czyli mogliśmy jeździć po południowej części wyspy, ale nie mogliśmy przejechać na jej północną część. Inne wypożyczalnie, które sprawdzaliśmy, też miało taką informację, więc jeśli planujecie wypożyczać samochód po greckiej stronie, a planujecie wycieczkę na stronę północną, to dopytajcie wypożyczalnie czy jest to dozwolone. Jeśli wypożyczalnia zezwala na przekraczanie granicy, to przejazd na stronę turecką wiąże się nieodłącznie z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia przy wjeździe do Cypru Północnego. Co ciekawe z tego co się orientowaliśmy, o ile jest możliwe przejechać autem z części południowej, na północną, to w drugą stronę już nie. Jeśli wypożyczycie auto w części tureckiej, to nie przejedziecie na grecką część wyspy.
Każdorazowo należy dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia. Nasze ubezpieczenie nie obejmowało jazdy off road, co w praktyce oznaczało, że nie można było poruszać się po drogach szutrowych.
W ofertach, które sprawdzaliśmy, podejście co do ilości paliwa w baku, było różne. W naszym przypadku auto było zatankowane do połowy i przy odbiorze należało zapłacić za koszt paliwa (30 euro), a przy zdawaniu auta, zbiornik miał być maksymalnie pusty. Co ciekawe, w ramach wypożyczenia samochodu, auto było podstawiane w wybrane przez nas miejsce (i odbierane z tego miejsca). Nasze doświadczenia z wypożyczalnią były pozytywne. Cały proces odebrania i zdania auta poszedł szybko i bez żadnych komplikacji.
Poruszanie się samochodem
To, co jest największą trudnością, w poruszaniu się samochodem po Cyprze, to fakt, że obowiązuje tutaj ruch lewostronny. Jeśli nigdy do tej pory, nie jeździliśmy w ruchu lewostronnym, to warto wybrać się na Cypr przed lub po sezonie turystycznym, gdy ruch jest nieduży. Na Cyprze jest bardzo dużo rond, na których łatwo się odnaleźć. Najtrudniejsze są skrzyżowania 😉
Drogi są dobrej jakości. Autostrady są bezpłatne. Ruch na ulicach przed sezonem jest niewielki. Warto jednak zwrócić uwagę, że Cypryjczycy sporadycznie używają kierunków, więc trzeba być ostrożnym. Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości, to w terenie zabudowanym zwykle wynosi 50 km/h, a poza terenem zabudowanym 80 km/h, na autostradach 100 km/h. Na Cyprze po raz pierwszy spotkaliśmy się z ograniczeniem prędkości do 65 km/h i było ono dość częste. Z ciekawostek dodam, że między 21:00, a 6:00 rano nie można używać klaksonów.
Ubezpieczenie, opieka medyczna i problemy żołądkowe
Zacznijmy od tego, że Cypr jako wyspa ma ograniczone zasoby wody słodkiej. Po pierwsze warto tę wodę oszczędzać 😉 Po drugie uważać na wodę i lody. Ze swojej strony rekomendujemy picie tylko wody butelkowanej i zachowanie szczególnej ostrożności przy zakupie lodów etc. Przed wyjazdem szukałam informacji o tym czy problemy żołądkowe u turystów są powszechne, natomiast nic szczególnego nie znalazłam.
Problemy żołądkowe
Pech chciał, że nasza córka na samym początku się rozchorowała. Miała bardzo silne, skurczowe, bóle brzucha. Nospa etc. nie pomagały. Prawdopodobnie były one spowodowane przez wodę. Gdy opowiedziałam o tym na stories na Instagramie, to otrzymałam sporo informacji, że Wy/Wasze dzieci też miały problem w czasie pobytu na Cyprze. Z tego względu zalecam ostrożność i zabranie dobrze przygotowanej apteczki (koniecznie probiotyk) i picie tylko wody butelkowanej.
W naszym przypadku nie obyło się bez wizyty w publicznym szpitalu, ale ta poszła niezwykle sprawnie. Na początku trzeba było zapłacić 10 euro za rejestrację (nie podlega zwrotowi). Cała wizyta, wraz z testem na COVID, badaniem, pobraniem krwi i kroplówką, zajęła nam około 2 h.
10 euro to był jedyny koszt, jaki ponieśliśmy, oprócz lekarstw kupowanych na miejscu. Jedyne co było dla nas dziwne, to fakt, że nie otrzymaliśmy wypisu.
Z tego co się orientowaliśmy to wizyta w prywatnej przychodni w Larnace, to koszt 50 euro. Mając prywatne ubezpieczenie, wizyta jest bezpłatna. Przy każdej zagranicznej podróży warto mieć ze sobą zarówno kartę EKUZ, jak i dodatkowe ubezpieczenie medyczne na wypadek choroby.
Kiedy lecieć na Cypr?
To zależy! W zależności od tego, czy planujecie aktywny wypoczynek i zwiedzanie, czy plażowanie. Lata są tu upalne, a zimy umiarkowanie chłodne. Jeśli chcecie poznać wyspę, zobaczyć jej piękne zakątki, to zdecydowanie dobrym wyborem jest jesień i wiosna. My na Cyprze byliśmy w drugiej połowie kwietnia. Temperatury oscylowały w granicach 22-30 stopni. Pomimo dość wysokiej temperatury, warto było mieć ze sobą bluzę. Na Cyprze, jak to na wyspie, dość mocno wieje. To sprawia, że temperatura odczuwalna, czasem wydaję się nieco niższa. Podobnie było zresztą, gdy byliśmy na Fuertaventurze czy na Korfu.
Wszystkie osoby, z którymi rozmawialiśmy, odradzały nam przyjazd w sezonie turystycznym, ze względu na wysokie temperatury (nawet powyżej 40 stopni).
Cypr południowy czy północny?
Cypr (jako wyspa) jest duży. Myślę, że nie sposób przez tydzień zobaczyć wszystkich atrakcji. My tym razem zdecydowaliśmy się na Cypr Południowy. Jako miejsce noclegu wybraliśmy Larnakę. Zależało nam na bliskiej odległości od lotniska i łatwym dojeździe, bo nie wypożyczaliśmy samochodu na cały pobyt. Na Cypr Południowy wybraliśmy się, tylko będąc w Nikozji, ale już wtedy mieliśmy okazję zaobserwować różnice między 2 częściami wyspy. Cypr Południowy wydaje się być nieco bardziej “poukładany” i doinwestowany, a co za tym idzie też nieco droższy. Obie części wyspy mają swoje ciekawe miejsca. Obie są bezpieczne. Są też inne z racji na różnice kulturowe.
Ceny na Cyprze w 2022
Może z uwagi na wysoką inflację w Polsce, ceny na Cyprze jakoś nas nie zszokowały. Z racji, że w Larnace, mieliśmy wynajęte nieduże mieszkanie (z aneksem kuchennym), cześć posiłków gotowaliśmy samodzielnie. Było to szczególnie istotne, ze względu na problemy żołądkowe córki, która musiała być na diecie lekkostrawnej. Muszę przyznać, że znalezienie na mieście, czegoś, co mogłaby zjeść, nie było łatwe.
Koszty główne w naszym przypadku to:
- Mieszkanie w Larnce na 7 dni – €343
- Wypożyczenie samochodu na 5 dni – €140
- Bilety na samolot dla 4 osób – 860,00 zł
Koszty dodatkowe:
- paliwo ok. 1,5 euro za litr
- Golden Donkey Farm 14 euro za 4 osoby
- Camel Park 31 euro za 4 osoby
Ceny w sklepach spożywczych:
- herbata 2 euro
- pomidory 2,5 euro/kg
- jabłka 2,5 euro/kg
- makaron 1,5 euro
- lody 2-3 euro
- mleko 1 euro
- chleb 1,5 euro
- croissant 0,5 euro
- jajka 12 szt. – 2,6 euro
- ser żółty 200 gram – 2,7 euro
- mąka 1,5 euro
O czym jeszcze trzeba pamiętać jadąc na Cypr?
- Aby korzystać z gniazdek, konieczne jest posiadanie przejściówki do brytyjskich gniazdek, ale wiele hoteli udostępnia je.
- Na wyspie jest mnóstwo kotów. Według legendy w IV wieku św. Helena przywiozła na wyspę kilka pełnych statków kotów, aby poradziły sobie z panującą plagą węży.
- Różnica w czasie w stosunku do Polski to +1 godzina.
- Przekroczenie granicy jest możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
- Samochody z wypożyczani mają czerwone tablice rejestracyjne.
- Podobnie jak na większości wysp, papier toaletowy wyrzuca się do koszy na śmieci, nie powinno się go wrzucać do toalety.
- Jeśli będziecie w okolicy tureckiej części wyspy, to uważajcie na transfer danych, bo można się zdziwić 😉
- Z racji na podział wyspy, trzeba pamiętać o różnych walutach. W południowej części wyspy jest euro, w północnej, tureckie liry. W praktyce, jeśli przekroczycie granicę w Nikozji, to tuż po jej przekroczeniu, wiele cen będzie podanych w euro.
- Pas ziemi niczyjej, o którym wspominałam, to strefa buforowa administrowana przez ONZ. Oprócz tego na Cyprze zlokalizowane są 2 brytyjskie bazy wojskowe, na terytorium Dhekelia i Akrotiri. Mają one wciąż status brytyjskich terytoriów zamorskich. Może się więc zdarzyć, ze jeśli zapuścicie się w głąb wyspy, traficie na teren, na którym mogą odbywać się wojskowe ćwiczenia. Przynajmniej nam się to udało. Jadąc przez wyspę, trafiliśmy na tablice informacyjne, że na tym terenie mogą odbywać się ćwiczenia wojskowe, z zastrzeżeniem, że podniesiona czerwona flaga, oznacza zakaz dalszej jazdy. Jadąc w poszukiwaniu jednej z atrakcji, trafiliśmy na podniesioną flagę i brytyjskiego żołnierza, który przeprosił nas za niedogodności i powiedział, że dziś już dalej nie pojedziemy.
- Cypr nazywany jest wyspą Afrodyty, a także wyspą miłości, ze względu na legendę, według której to właśnie tutaj narodziła się grecka bogini Afrodyta. Miała ona powstać z morskiej piany w pobliżu skały zwanej Skałą Afrodyty.
Podsumowując
Wyspa ma niezwykle bogatą historię i wiele ciekawych legend z nią związanych. Dzięki łagodnemu klimatowi jest ciekawym kierunkiem na słoneczne wakacje. My szczególnie polecamy przyjazd poza sezonem, gdy w Polsce jest szaroburo, a na Cyprze jest ciepło (ale bez męczących upałów). O tym co konkretnie warto na Cyprze zobaczyć, napiszę Wam niebawem w kolejnym poście!
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.