Czy słyszeliście kiedyś o miejscu nazywanym Polską Syberią? Mało znana przyrodnicza perełka znajduje się około 15 km od Szczecinka w woj. zachodnio-pomorskim. Od Gdańska jest dość daleko (189 km), ale jakbyście zbłądzili gdzieś w okolicach Koszalina, to już zaledwie 60 km.
Rezerwat Przyrody Bagno Kusowo, czyli z wizytą na torfowiskach
Trafiłam na to miejsce przypadkiem, szukając ciekawego miejsca w drodze między Chojnicami, a Koszalinem. Zdecydowanie warto było nadłożyć nieco drogi, by odwiedzić Rezerwat Bagno Kusowo. Nie tylko my byliśmy zachwyceni rezerwatem, bo miejsce to zostało wyróżnione przez National Geographic na interaktywnej mapie Polski #JestTyleDoOdkrycia.
Piotr Horzela o bagnie powiedział tak:
To “Polska Syberia” na Pomorzu, czyli fantastyczne (i niemal nie odwiedzane!) miejsce o wyjątkowych walorach krajobrazowych i interesującej historii. Jest to prawdopodobnie najlepiej zachowane torfowisko wysokie kopułowe w Polsce. Porośnięte mszarami torfowcowymi i borem bagiennym. Bogactwo fauny i flory zachwyci nawet najbardziej wymagających miłośników przyrody! System kładek pozwala zajrzeć w miejsca, gdzie normalnie nie byłoby to możliwe.
Bagno Kusowo jest najlepiej zachowanym torfowiskiem bałtyckim. W XIX i XX wieku zdecydowana większość torfowisk bałtyckich została odwodniona, by z ich powierzchni wydobywać torf.
Dlaczego torfowiska są tak ważne?
W skali całego świata torfowiska zajmują ok. 3% powierzchni lądów. Przy czym magazynują dwa razy więcej węgla niż wszystkie lasy na Ziemi. Charakterystyczna dla torfu jest wysoka zawartość wody, nawet 90%.
Na obszarze rezerwatu mamy możliwość podziwiać przyrodę boru bagiennego i terenów pozbawionych lasu, które porasta wełnianka. Na terenie bagna możemy spotkać wiele ciekawych roślin, w tym: bażynę czarną, modrzewnicę zwyczajną, przygiełkę białą, a także rosiczkę okrągłolistną. Występują tu dwie rzadkie odmiany ważek (żagnica torfowcowa, straszka syberyjska) oraz motyla (dostojka eufrozyna). To także ważne miejsce gniazdowania ptactwa, w tym żurawi.
Jak dojechać do Rezerwatu Bagno Kusowo?
Rezerwat Bagno Kusowo położony jest około 15 km od Szczecinka, w pobliżu jeziora Wielatowo, na terenie Nadleśnictwa Szczecinek. Do rezerwatu można dojechać samochodem (alternatywnie rowerem) drogą od strony miejscowości Kusowo lub Dalęcino. My auto zaparkowaliśmy na niedużym parkingu leśnym (tutaj).
Współrzędne: sz. geogr. 53° 48´ 2˝, dł. geogr. 16° 34´ 30˝
Ścieżka Edukacyjna Bagno Kusowo
Przez teren bagna poprowadzona jest ścieżka edukacyjna, dzięki, której wędrując po drewnianych kładkach, mamy możliwość podziwiać tutejszą niesamowitą przyrodę. Wyznaczono małą i dużą pętlę.
Mała pętla ścieżki edukacyjnej “Bagno Kusowo” po starej kopalni torfu. Ma 2,5 km długości i prowadzi urokliwymi kładkami na torfowisku. Z kładek można podziwiać typową dla torfowiska roślinność. Duża pętla prowadzi aż nad jezioro Wielatowo.
Bagna i torfowiska ze swojej natury są terenami podmokłymi. Warto to wziąć pod uwagę i zapatrzyć się w odpowiednie obuwie. Szczególnie w okresie deszczowym, przydać się mogą kalosze.
strzyżak sarni
Zachwyty zachwytami, ale jest jedno ale.. w czasie naszej wizyty latały tu owady (strzyżak sarni). Dużo owadów! Nie gryzły (choć mogą), nic nie robiły, ale było ich mnóstwo. Siadały na ubraniach i denerwowały.
Strzyżaki sarnie nazywane są potocznie latającymi kleszczami, zwykle występują w okresie od czerwca do września. Brzmi strasznie, ale z tego, co czytałam, to nie są one groźne dla człowieka (nie przenoszą boreliozy). Ich celem są zwierzęta leśne, głównie sarny, jelenie, borsuki i łosie (zwierzęta o ciemnym ubarwieniu). Dlatego spotkałam się z sugestią, że lepiej mieć na sobie ubranie w jasnych odcieniach. Choć nie przenoszą groźnych chorób, to jeśli już ugryzą, to ugryzienie jest bardzo nieprzyjemne, wywołuje stany zapalne skóry. Nie jestem jednak ekspertem, jeśli chodzi o owady, dlatego, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zajrzyjcie np. tu lub tu.
Nie wiem, też czy ilość tych owadów w tym miejscu jest normą, czy pechowo trafiliśmy. Podejrzewam, że to drugie, bo przekopałam internet i nie znalazłam żadnej informacji na stronie nadleśnictwa czy opinii w internecie, która potwierdzałaby jakiś większy problem. Niemniej jednak wybierając się do lasu, warto zabrać ze sobą repelenty odstraszających owady np Mugga.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.