Zastanawialiście się kiedyś nad wakacjami w Słowenii? Dla większości osób Słowenia jest zaledwie przystankiem w drodze do Chorwacji. Jestem jednak pewna, że jeśli zdecydujecie się na ten kierunek, to Słowenia może Was zaskoczyć i to całkiem miło. Choć tu muszę przyznać, że nie jestem do końca obiektywna. Słowenia mnie oczarowała, dlatego gdybym miała wybrać tylko 1 kraj, do którego mogłabym jeździć co roku na wakacje, to byłaby to właśnie Słowenia. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni jest tyle niezwykłych miejsc, że ciężko w to uwierzyć. W tym poście przygotowałam dla Was zestawienie ciekawych miejsc, które zrobiły na nas wrażenie w okolicy jeziora Bled.
W tym wpisie znajdziesz:
Jezioro Bled
Bled to bez wątpienia najbardziej popularna miejscowość w całej Słowenii. Położone u podnóża Alp Julijskich, stało się wizytówką kraju, za sprawą niezwykle malowniczego jeziora Bled.
Wizytę nad jeziorem warto rozpocząć od spaceru dookoła jeziora. Cała trasa ma około 6 km (częściowo trasa jest asfaltowa, częściowo żwirowa, utwardzona).
Warto przejść się dookoła i znaleźć miejsce z najlepszym widokiem i zrobić tam przerwę. Bez problemu znajdziecie plaże (bezpłatne i płatne) oraz sprzęty wodne do wypożyczenia. Jedną z bardziej popularnych atrakcji jest wypożyczenie łódki i popłynięcie do znajdującej się na środku jeziora wyspy – Blejski Otok. Na wyspie znajduje się kościół Maryi Wspomożycielki z dzwonem życzeń.
Punkt widokowy na jezioro Bled
Miejscem, które warto wpisać na listę miejsc do odwiedzenia, wybierając się nad jezioro Bled jest szczyt Ojstricy. Rozpościera się stąd genialny widok na jezioro. Szlak rozpoczyna się niedaleko Campingu Bled. Wejście na szlak nie jest zbyt dobrze oznaczone, ale da się znaleźć (ok. 100 w lewo od wjazdu na campingu). Droga do góry nie zajmuje dużo czasu (około 20-30 min w jedną stronę), ale warto mieć buty inne niż japonki, bo trasa jest terenowa, szczególnie ostatnie podejście jest dość strome (po skałkach).
To oczywiście niejedyna atrakcja w pobliżu jeziora. Kolejną jest zamek (Blejski Grad). Prawdopodobnie jest to najstarszy zamek w Słowenii. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się muzeum (wstęp na zamek jest płatny). Będąc w Bled, warto zajrzeć także do Informacji turystycznej (Infocenter Triglavska roža Bled), gdzie znajduje się tutaj ciekawa wystawa.
Jezioro Bled – informacje praktyczne
- W jeziorze można pływać. Na tej mapie znajdziecie zaznaczone kąpieliska.
- W sezonie kursuje autobus turystyczny „Hop-on & discover”. My nie korzystaliśmy, ale wygląda ciekawie, więc zostawiam namiary tutaj.
- Najtrudniejszym zadaniem może okazać się znalezienie miejsca parkingowego. Auto parkować można tylko na wyznaczonych parkingach. Parkowanie jest płatne. Informacje o parkingach i aktualnych cenach znajdziecie na stronie internetowej. My najczęściej parkowaliśmy niedaleko punktu informacji turystycznej, w pobliżu marketu sieci SPAR.
- Warto zaopatrzyć się w drobne (eur) na opłacenie parkingów w automatach. W wielu miejscach opłatę, za parking, można było uiścić tylko gotówką.
- W sezonie letnim, dookoła jeziora Bled jeździ pociąg (ciuchcia) turystyczna. My jednak zdecydowanie polecamy spacer 😉
- Na wyspę na jeziorze można dopłynąć drewnianą tradycyjną łodzią, łodzią elektryczną, lub wiosłową.
Park Narodowy Triglav
Nazwa Parku Narodowego Triglav (Triglavski Narodni Park) pochodzi od góry Triglav, która jest najwyższym szczytem Słowenii (2864 m n.p.m.). Jest jednym z najstarszych europejskich parków. Już w 1924 r. powstał Alpejski Park Ochrony Przyrody. Park znajduje się wzdłuż granicy słoweńsko-włoskiej i blisko granicy z Austrią. Więcej o parku i jego najpiękniejszych atrakcjach niebawem będzie w osobnym wpisie. Poniżej wspominam o 2 miejsach znajdujących się blisko jeziora Bled.
Wąwóz Vintgar
Wąwóz położony jest na terenie Parku Narodowego Triglav, niedaleko popularnego jeziora Bled (około 10 min jazdy samochodem). Z racji na swoje położenie, jest dość oblegany. Wąwóz ma około 1,6 kilometra długości i poprowadzono przez niego ciekawą trasę spacerową.
Zwiedzanie wąwozu rozpoczęliśmy przy głównym wejściu (od strony wsi Podhom). Trasa poprowadzona jest wąwozem, wzdłuż rzeki Radovny, co dodaje temu miejscu dużo uroku. Po drodze przechodzimy przez liczne drewniane kładki. Pod koniec trasy naszym oczom ukazuje się kamienny most kolei Bohinj, zbudowany w 1905 roku. Jest to największy kamienny most kolejowy zachowany w całości w Słowenii (ma 65 m długości i 33 m wys.). W wąwozie znajduje się także wodospad Šum o wysokości 13 m, który jest największym słoweńskim wodospadem rzecznym.
Gdy dojdziecie do wodospadu Šum są dwie możliwości:
1) Odbić w lewo tuż za wyjściem z wąwozu. Trasa początkowo prowadzi lasem, póżniej asfaltem, póżniej znów lasem. Czas potrzebny na przejście ok 45 min.
2) Odbić w prawo i wydłużyć wycieczkę idąc do zabytkowego gotyckiego kościóła św. Katarzyny (Cerkev Sv. Katarina). Tutaj znajduje się bar z placem zabaw (w cieniu). Położony jest nad wioską Zasip, na zboczach wzgórza Hom.
My wybraliśmy wariant drugi, czyli przejście do kościoła św. Katarzyny i stamtąd zejście do samochodu, dzięki czemu trasa była całkiem przyjemną pętlą. Przy czym od kościoła do samochodu schodził tylko Marcin i podjechał po nas samochodem pod bar. Tego dnia było bardzo gorąco i nie chcieliśmy serwować dziewczynom zejścia w pełnym słońcu. Zdecydowanie bardziej ucieszyła ich możliwość poczekania na placu zabaw (współrzędne: 46.4034640294571, 14.161423867805409).
Wąwóz Vintgar – informacje praktyczne
- Wstęp na teren wąwozu jest płatny (w 2021: dorośli 10 euro, dzieci 6-15 lat 3 euro + parking). Płatność gotówką.
- Zwiedzanie jest możliwe od kwietnia do października. Zimą wąwóz Vintgar jest zamknięty dla zwiedzających. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów najlepiej sprawdzić na stronie wąwozu.
- Mapę parkingów i możliwą trasę pieszą znad jeziora Bled, znajdziecie pod tym adresem.
- Kładki są dość wąskie, nie jest to odpowiednie miejsce na wyjście z wózkiem.
- Mapa trasy w formie pętli dostępna jest pod tym adresem.
- Czas przejścia do wodospadu Šum z przerwami – niecała godzina.
- Powrót na parking szlakiem od kościoła św. Katarzyny – ok. 60 min.
- W sezonie najlepiej być z samego rana lub późnym popołudniem (z racji na popularność tego miejsca).
Wąwóz Pokljuka (Pokljuka George)
Jeśli zależy Wam na mniej zatłoczonym miejscu, to niedaleko Bled znajdziecie wąwóz Pokljuka. Prawie dwukilometrowy wąwóz jest pozostałością, po płynącym tutaj niegdyś potoku. Główna ścieżka biegnie wzdłuż dna wąwozu. Przez najwyższą jego część poprowadzono drewniane pomosty, które niewątpliwie są największą atrakcją tego miejsca, i to one przyciągnęły nas na spacer tutaj.
Ścieżka przebiega przez zalesiony obszar, dzięki czemu to idealny pomysł na upalne dni.
Wąwóz jest chroniony jako pomnik przyrody w ramach Parku Narodowego Trigalv. Droga przez wąwóz zachwyca lasem porośniętym różnorodną roślinnością i stromymi skalnymi ścianami. Warto ubrać wygodne buty z turystyczną podeszwą, bo tutejsze podłoże jest dość wymagające. Ścieżka prowdzi obok naturalnego skalnego mostu, wymaga przejścia po drewnianych schodach, wąskim przesmykiem między skałami i prowadzi drewnianą wysoko zawieszoną kładką.
Wąwóz Pokljuka – Informacje praktyczne:
- Wąwóz można zwiedzać bezpłatnie.
- Parkowanie bezpłatne.
- Na mapie google pod nazwą Pokljuška soteska
- Wygodne buty turystyczne są absolutnie konieczne. Warto zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia.
Jeśli wybieracie się do Słowenii, to więcej inspiracji znajdziecie pod tym linkiem.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.