Decyzja o włączeniu Bolonii do planu zwiedzania w czasie 2 tygodniowej objazdówki po północnych Włoszech zapadła po obejrzeniu zaledwie kilku zdjęć w Internecie. Od razu wiedzieliśmy, że to jest miasto, które chcemy zobaczyć. I teraz z perspektywy czasu, mogę Wam powiedzieć, że jest miastem, które zachwyca od samego początku. Bolonia to kwintesencja Włoch. Jest tak bardzo włoska, jak tylko się da. Bolonia to nie tylko najstarszy uniwersytet na świecie, najdłuższe arkady, najstarsze organy. Bolonia to tętniąca życiem wolna dusza Włoch. Panuje tutaj przyjemny gwar, który podkreśla charakter miasta.
Bolonia – położenie
Na początek odrobina formalności, czyli dawka wiedzy o tym gdzie w zasadzie pojechaliśmy 😉
Bolonia położona jest w północnych Włoszech, między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Jest stolicą regionu Emilia-Romania. Miasto leży nad dwiema rzekami: Reno i Saveną. Od Wenecji oddalona jest o ok. 150 km. Bolonia obok Florencji, Mediolanu, Rzymu i Wenecji to jedno z bardziej popularnych miejsc we Włoszech. Przy czym, wydaje się, że w przeciwieństwie do Wenecji, jest miastem fajnym do życia.
Przyjazd do Bolonii:
Do Bolonii przyjechaliśmy samochodem, ale Bolonia jest świetnie skomunikowana. Zatrzymuje się tutaj pendolino. Można więc szybko dostać się tu z Rzymu, Mediolanu czy Florencji. Z dworca głównego (kolejowego) do ścisłego centrum jest około 1,5 km. Rozkład pociągów można sprawdzić na stronie ItaliaRail. Jeśli macie w planach podróże pociągiem, to pamiętajcie, że ZAWSZE należy skasować bilet przed wejściem. Można także polecieć tanimi liniami, a z lotniska do miasta dostać się autobusem rejsowym.
My do Bolonii przyjechaliśmy samochodem i auto zaparkowaliśmy tuż koło noclegu, ale jeśli zależy Wam na parkingu blisko centrum, to warto rozważyć:
- Parking Piazza VIII Agosto (przy Piazza dell Otto (VIII) Agosto, 40126 Bologna). Jest to płatny podziemny parking.
- Parcheggio G.T. (przy Via del Porto, 5, 40121 Bologna). Płatny. Można tutaj znaleźć miejsca w cieniu.
Co warto zobaczyć w Bolonii?
Jest tutaj duże historyczne centrum, najstarszy europejski uniwersytet, piękne zabytkowe kamienice, malownicze uliczki, place tętniące życiem i smaczne jedzenie. Wszystko, czego do szczęścia potrzeba, by spędzić dobrze czas w mieście.
Większość najważniejszych zabytków skupiona jest w historycznym centrum miasta, dzięki czemu miasto najlepiej zwiedza się pieszo. Tutaj historia zdaje się wyglądać zza każdego rogu. Każda część labiryntu uliczek zabytkowej części miasta przypomina o średniowiecznych początkach miasta. Nie sposób też nie zauważyć wciąż żywego w tutejszej architekturze okresu renesansu.
To, z czym mi kojarzy się Bolonia, po naszej wizycie to arkady, które w upalne dni pozwalają schować się przed słońcem, a w deszczowe uchronią przed zmoknięciem. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO portyki o łącznej długości prawie 62 km długości (z czego 40 km w centrum miasta), sprawiają, że miasto jest naprawdę wyjątkowe.
Jeśli chcesz powiedzieć, że przeszedłeś najdłuższy portyk w Europie o długości 3796 metrów, znajdź ten, który prowadzi do Sanktuarium Madonny di San Luca na szczycie Colle della Guardia.
Więcej o portykach (w jęz. ang) możecie przeczytać tutaj.
Zwiedzając Bolonię, warto wpisać na mapę kilka punktów i wyznaczyć sobie według nich trasę spaceru, na której nie może zabraknąć:
Piazza Maggiore
Tętniące życiem serce miasta. Centralny plac, na którym znajduje się wiele historycznych budynków.
Najważniejszym zabytkiem, którego nie sposób przeoczyć na Piazza Maggiore, jest Bazylika Świętego Petroniusza (Basilica of San Petronio). Ten gotycki kościół, jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Jednocześnie jest największym kościołem w mieście oraz siódmym co do wielkości w Europie. Uwagę przykuwa szczególnie fasada bazyliki. Dolna część pokryta jest marmurem, górna nigdy nie została dokończona, dlatego pozostał ceglany mur. Wewnątrz znajdują się piękne dzieła sztuki, w tym freski i rzeźby. Jednym z ciekawszych “elementów wyposażenia” są:
- słynny zegar słoneczny. Jego wskazówka jest najdłuższa na świecie i liczy 67 metrów.
- kaplica z najstarszymi organami na świecie, które do dziś są sprawne.
Wejście do bazyliki jest darmowe. Jest jednak jedna płatna część Cappella dei Re Magi z freskiem “Niebo” oraz “Piekło” autorstwa Giovanni’ego da Modena. Aktualne godziny otwarcia bazyliki są dostępne na ich oficjalnej stronie internetowej.
Fontana del Nettun
Jednym z symboli miasta, który znajdziecie nieopodal Piazza Maggiore, jest Fontana del Nettuno (fontanna Neptuna). Fontanna jest symbolem potęgi kościoła, zgodnie z założeniem, że tak jak Neptun panuje nad wodami, tak papież panuje nad światem. U stóp Neptuna znajdują się 4 nimfy, symbolizujące główne rzeki świata: Amazonkę, Ganges, Dunaj oraz Nil.
Najlepsze punkty widokowe w Bolonii
Każde miasto z góry prezentuje się zupełnie inaczej, dlatego warto spojrzeć na nie właśnie z tej perspektywy. Po piękne widoki warto swoje kroki skierować na taras Bazyliki św. Piotra (szczegółowe informacje o wejściu znajdziecie tutaj). To najlepsze miejsce by zobaczyć panoramę miasta z samego centrum. Jeśli natomiast chcecie mieć szerszą perspektywę i najlepszy widok na wszystkie słynne wieże to wybierzcie się na wzgórza na południu miasta do kompleksu San Michele In Bosco.
Na przełomie XII i XIII wieku w Bolonii było ponad 180 wież, dziś pozostało około 20. Dwie najsłynniejsze to, położone w centralnej części miasta, Asinelli (Torre degli Asinelli) i Garisenda (Torre della Garisenda). Wieża Asinelli ma prawie 90 metrów wysokości i jest najwyższą krzywą wieżą we Włoszech. Dawniej służyła jako więzienie i twierdza. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania i rozpościera się z niej genialny widok. Aby móc podziwiać panoramę z góry trzeba wspiąć się po 498 stopniach. Bilety na wieżę można kupić online lub w punkcie informacji turystycznej.
Wieża Garisenda jest dużo niższa, bo ma 47 metrów wysokości.
Jeśli macie więcej czasu w Bolonii, to warto również rozważyć dodanie do listy atrakcji:
- Wędrując zabytkowymi ulicami warto dodać do trasy zwiedzania Piazza Santo Stefano. W porównaniu do Piazza Maggiore, jest tutaj znacznie spokojniej i bardziej kameralnie. Najważniejszym miejscem jest bazylika, która uznawana jest za jedną z piękniejszych świątyń w mieście.
- Miejskie Muzeum Średniowiecza (Museo Medievale), które znajduje się jednym z gotyckich pałaców.
- Muzeum historii Bolonii (Museo della Storia) – nowoczesne, interaktywne muzeum. Z kartą turysty – wejście darmowe.
- W Bolonii znajduje się siedziba Ducati, jednej z najbardziej znanych fabryk motocykli i zespołów wyścigowych. Muzeum Ducati oddalone od centrum miasta, ale można dojechać komunikacją publiczną. szystkie niezbędne szczegóły tutaj.
- Jeśli jesteście zmotoryzowani, to niedaleko Bolonii znajdziecie Muzeum Lamborghini, które jest niewątpliwą gratką dla fanów motoryzacji. Informacja o rezerwacji biletów dostępna jest na stronie internetowej muzeum.
Ciekawostki o Bolonii:
- Miasto ma wiele przydomków, w tym “La Rossa” (czerwona) ze względu na czerwone dachy budynków, “La Dotta” (wiedza) ze względu na starożytną i prestiżową tradycję uniwersytecką oraz “La Grassa” (tłusta) ze względu na bogate jedzenie i przysmaki kulinarnie.
- To właśnie w Bolonii znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, Universita di Bologna, który został założony w 1088 roku. Studiowali tu tacy znani naukowcy i myśliciele jak Kopernik, Dante, Petrarca i Thomas Becket.
- Znajduje się tutaj najstarszy w Europie szpital, Ospedale degli Innocenti, który został założony w XV wieku i nadal działa jako szpital dziecięcy.
- Bolonia bywa nazywana Małą Wenecją. Niegdyś miasto było pełne otwartych kanałów. Dziś aby móc zobaczyć to co zostało z nich, należy znaleźć nieduże okno, które wychodzi na jedną stronę kanału, który biegnie pod Via Piella.
- W mieście Imola (35 km od Bolonii) znajduje się tor Formuły 1, na którym choć nie odbywają się już wyścigi Formuły 1, nadal organizowane są zawody wyścigowe i koncerty.
Informacje praktyczne o Bolonii
- Miejskie punkty informacji turystycznej znajdują się w strefie przylotów lotniska w Bolonii oraz na Piazza Maggiore w historycznym centrum miasta.
- Jeśli chcielibyście zwiedzać Bolonię rowerem, to zajrzyjcie na tę stronę. Znajdziecie tutaj wszystkie potrzebne informacje.
- Jeśli potrzebujesz zostawić bagaż w przechowalni, to możesz to zrobić w centrum miasta w automatycznej przechowalni BO4U przy Via Montegrappa, 5 minut spacerem od Piazza Maggiore (poniedziałek-niedziela: 8-22) lub na głównym dworcu kolejowym w hali zachodniej (peron 7).
- Lista publicznych toalet dostępna jest na tej stronie.
- Bolonia jak większość dużych miast ma swoją wersję karty turysty, Bologna Welcome Card. Szczegóły dostępne na stronie internetowej tutaj.
- Jeśli macie chęć na zwiedzenie miasta z przewodnikiem, to w Bolonii organizowane są 2 h spacery po przepięknie zachowanym historycznym centrum miasta. Szczegóły tutaj.
- Na stronie BolognaWelcome, można ściągnąć bezpłatnie plik pdf z opisanymi ciekawymi, “zielonymi” miejscami niedaleko Bolonii.
- Lojalnie ostrzegam, że jeśli wybieracie się z dziećmi, to jest jedno miejsce, które jest zagrożeniem dla Waszego wyjazdowego budżetu. Nie popełniajcie naszego błędu i nie wchodźcie do środka 😉 Mam tu na myśli sklpe Disney’a
Bolonia-nasze wrażenia
Bolonia łączy w sobie wszystkie najlepsze włoskie aspekty. Piękne zabytki, pyszną kuchnię, przyjemny gwar miasta. Mając niedużo czasu na wizytę w Bolonii, warto zaplanować zwiedzanie w obrębie trzech najważniejszych placów miasta: Piazza Maggiore (Plac Większy), Piazza del Nettuno (Plac Neptuna) i Piazza S. Domenico (Plac św. Dominika).
Niewątpliwym atutem miasta jest fakt, że wciąż pozostaje jeszcze nieco w cieniu innych top atrakcji Włoch. Gdy wydaje Wam się, że w mieście jest dużo turystów, to możecie być pewni, że w innych miejscach jest ich jeszcze więcej. Bolonia jest wciśnięta pomiędzy bardziej znane miasta kraju, takie jak Wenecja, Mediolan czy Florencja. To sprawia, że często jest pomijana w napiętych urlopowych grafikach. Nie dajcie się jednak zwieść. Bolonia jest siódmym co do wielkości miastem we Włoszech i ma sporo do zaoferowania. Dajcie się ponieść miastu i zatracić w zwiedzaniu.
Jeśli marzą Wam się włoskie wakacje, to zajrzyjcie koniecznie tutaj.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.