Wszyscy lubimy, gdy świeci słońce – wtedy pomysłów na to, jak można zagospodarować czas nie brakuje. Jednak co robić, gdy pada deszcz, któremu zwykle w Gdańsku towarzyszy nieprzyjemny wiatr? Takie połączenie powoduje, że szybko robi nam się zimno i jedyne, o czym marzymy, to zasiąść z kubkiem gorącej herbaty i zaszyć się w domowym zaciszu. Jednak niezależnie od pogody, dzieci zwykle mają całkiem sporo energii, którą dobrze byłoby sensownie spożytkować. Mam nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego wpisu znajdziecie co najmniej kilka atrakcji, które Was zainteresują i w najbliższy deszczowy weekend już nie będziecie spoglądać za okno ze złością, a wybierzecie coś z poniższej listy.
Co robić w Gdańsku z dzieckiem, gdy pada deszcz?
W tym wpisie znajdziesz:
- Olivia Garden
- Olivia Star i piętro widokowe
- Centrum Hevelianum
- Ośrodek Kultury Morskiej
- Klockownia
- Inne sale zabaw / klubokawiarnie
- Restauracja Kos
- Jump City
- Inne miejsca dla dzieci w Gdańsku
Olivia Garden
Odkąd odwiedziłam Gliwice, palmiarnie stały się miejscem, które odwiedzam przy każdej nadarzającej się okazji. Dlatego ubolewam, że nasza gdańska palmiarnia od kilku lat pozostaje w remoncie. Pojawiła się alternatywa. W miejscu, które kojarzy się przede wszystkim z biurami wielkich korporacji, na parterze jednego z budynków, została otwarta nieduża przestrzeń pełna zieleni – Olivia Garden. To zielona enklawa pod dachem, znajdująca się w jednej z moich ulubionych gdańskich dzielnic, czyli Oliwie.
Można się tu odprężyć, odpocząć i nacieszyć oczy przepięknymi roślinami. Jestem pewna, że wizyta w tym miejscu naładuje Was pozytywną energią swoim kameralnym charakterem.
Warto sprawdzać (na Facebooku), jakie wydarzenia odbywają się w przestrzeni Olivia Garden. My trafiłyśmy na zajęcia jogi dla dzieci. Dziewczyny chętnie wzięły w nich udział. Wiem, że odbywają się tu cykliczne zajęcia jogi dla dorosłych. Szczegóły najlepiej sprawdzić na ich stronie internetowej. W Olivia Garden znajduje się także Tiki bar, w którym można napić się koktajlu czy spróbować dań kuchni orientalnej (my nie próbowałyśmy).
Olivia Star i piętro widokowe
W tym samym budynku co Olivia Garden, tylko nieco wyżej, bo na 32 piętrze znajduje się ciekawe miejsce – taras widokowy i restauracja. Wejście na taras wiąże się z wejściem do restauracji, inaczej się nie da.
Świetne miejsce na randkę o zachodzie słońca, rodzinną uroczystość czy po prostu wyjście do restauracji. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest położenie, czyli 32 piętro. Rozpościera się stąd świetna panorama na okolicę. Przy czym można się wybrać nawet, gdy pada, choć oczywiście widoki wówczas nie będą aż tak piękne.
Warto napić się tu herbaty czy kawy. Ja znalazłam herbatę, której poszukiwałam, odkąd byłam na stypendium w Moskwie.
Wystrój restauracji jest ciekawy i nowoczesny. Znajdziecie tutaj także statuetkę Lwa Heweliona, która jest częścią szlaku, o którym więcej możecie przeczytać we wpisie Szlak Lwa Heweliona. Warto sprawdzać aktualności na Facebooku, bo odbywają się tutaj dodatkowe wydarzenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Wejście do Olivia Garden i do restauracji wiąże się z zakupem biletów. Kupując je trzy dni wcześniej przez Internet jest nieco taniej. Jeszcze jedna opcja, żeby skorzystać ze zniżki, to zainstalowanie aplikacji Olivka. Wówczas na start dostajemy 200 punktów, które możemy wymienić na jedno wejście do Olivia Garden lub bilet na 32 piętro.
Centrum Hevelianum
To miejsce absolutnie wyjątkowe. Stworzono tutaj ciekawe i interaktywne wystawy w dawnych obiektach fortecznych, na Górze Gradowej. Nam zdecydowanie najbardziej podoba się wystawa stała „Dookoła świata”, gdzie poznajemy miejsca, zwyczaje oraz zjawiska charakterystyczne dla Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Antarktydy, Azji, Australii i Europy.
Do Centrum Hevelianum warto zaglądać chociaż raz w roku, zwłaszcza że z Kartą Mieszkańca możemy skorzystać z bezpłatnego wejścia.
W weekendy odbywają się dodatkowo warsztaty dla dzieci (z podziałem na różne grupy wiekowe). Aktualny cennik, wystawy i ofertę warsztatów najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronie internetowej.
Ośrodek Kultury Morskiej
To, co przyciąga jak magnes do tego miejsca to sala interaktywna „Ludzie-Statki-Porty”. Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę. Zwiedzanie trwa ok. 45 min. i rozpoczyna się o pełnej godzinie. Wejściówki warto zarezerwować wcześniej, aby mieć pewność, że będzie miejsce.
Tutaj dzieci mogą dotykać, bawić się, ubrać się w kamizelkę ratunkową czy w strój marynarza, a także popływać zdalnie sterowaną łódką i dużo, dużo więcej.
Klockownia
Sal zabaw jest całkiem sporo. Większość jest dość podobna do siebie. Klockownia to nie jest typowa sala zabaw. Zlokalizowana jest w samym sercu Wrzeszcza, w galerii handlowej Manhattan. Nie ma tu głośnej muzyki, zjeżdżalni i konstrukcji typowych dla tego typu miejsc. Jest za to całe morze klocków, które sprzyjają kreatywnej zabawie.
Więcej szczegółów o tym miejscu znajdziecie w osobnym wpisie.
Inne sale zabaw / klubokawiarnie, które można odwiedzić w czasie niepogody:
- Kawa i Zabawa – kawiarnia we Wrzeszczu, w której Wy napijecie się dobrej kawy i zjecie pyszne ciacho, a Wasze dzieci będą się fajnie bawić. Dobre miejsce dla maluszków i przedszkolaków.
- Wydział Zabaw w ECS – stosunkowo nieduża przestrzeń, ale inna niż wszystkie. Co ważne sala przeznaczona jest dla dzieci do 10 roku życia. Sala jest nowoczesna i interaktywna. Znajdziecie tu nieduży małpi gaj, miękkie klocki, zjeżdżalnię z kuleczkami oraz multimedialne stanowiska do zabawy. Aktualne godziny otwarcia sprawdźcie na stronie internetowej.
- Budumi – zlokalizowane na Garnizonie. To podobnie jak Klockownia, miejsce pełne klocków, ale skromniejsze. Regularnie odbywają się tutaj warsztaty. Aktualną ofertę najlepiej sprawdzić na stronie internetowej.
- Loopy’s World – bardzo duża sala zabaw. Dużo atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Jak to na sali zabaw – w weekendy bywa głośno, mimo to nasze dziewczyny lubią.
- Playground Arena na stadionie – klasyczna sala zabaw. Całkiem fajnie zagospodarowana przestrzeń dla maluchów i przedszkolaków.
- Honolulu w Galerii Metropolia – klasyczna sala zabaw, ale w środku jest całkiem sympatycznie. Choć jeśli traficie na moment, gdy będzie kilka imprez urodzinowych, to wówczas bywa dość głośno. To chyba ulubiona sala zabaw naszych dzieci.
Restauracja Kos
Nie jest to może pierwsze miejsce, które przychodzi do głowy, ale restauracja Kos faktycznie jest fajnym miejscem na rodzinne wyjście. Położona w samym sercu Gdańska (na ulicy Piwnej), jak na restaurację, część dla dzieci posiada naprawdę dużą. My szczególnie lubimy odwiedzać to miejsce w deszczowe niedzielne poranki. Możemy wówczas napić się spokojnie porannej kawy czy porozmawiać ze znajomymi, podczas gdy dziewczyny się nie nudzą.
Muzeum Starych Zabawek
Będąc w restauracji Kos, jesteście już rzut beretem od Muzeum Starych Zabawek. Według mnie to bardziej sentymentalna podróż dla rodziców niż ekscytująca przygoda dla dzieci. Zwłaszcza że praktycznie wszystkie eksponaty znajdują się w gablotkach, więc dzieciaki mogą oglądać je tylko zza szyby. Z jednej strony jest to zrozumiałe, ale z drugiej brakuje tutaj elementu zabawy dla dzieci. Jeśli chcecie urozmaicić deszczowy dzień, to można zajrzeć. Choć ostrzegam, że miejsce jest malutkie. Mnie z całego muzeum najbardziej podobał się stary telewizor przed wejściem.
Jump City
Jump City znajduje się naprzeciwko Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, niedaleko przystanku SKM Przymorze. Świetne miejsce dla dzieci w różnym wieku, by spożytkować dużą ilość energii, ale też popracować nad kondycją, koordynacją ruchową i sprawnością. Nasze dziewczyny chodziły tutaj na cykliczne, ogólnorozwojowe zajęcia Junior. Trzeba pamiętać, że każdy, kto wchodzi do parku trampolin, musi mieć skarpety antypoślizgowe (do kupienia w kasie).
Inne miejsca dla dzieci w Gdańsku:
Poniżej podaję listę miejsc w Gdańsku, które można odwiedzić w czasie niepogody. Są to pozycje, które są na naszej liście do odwiedzenia, a więc takie których jeszcze nie możemy zarekomendować, bo ich nie sprawdziliśmy lub byliśmy bardzo, bardzo dawno temu. Mam nadzieję, że ta lista będzie się stopniowo zmniejszać i będziemy dodawać informację o nich.
- Muzeum DeJA Vu
- Jump City
- Skimondo – czyli całoroczny stok narciarski
- Kawialnia – klubokawiarnia
- Zakręcona Cafe – klubokawiarnia
- Party Land – mała sala zabaw na Oruni Górnej
- Sala Zabaw Lider w Galerii Forum
- KinderPlaneta – sala zabaw na Morenie
- Wykrzynik – nieduża sala zabaw na Chełmie
- Crazy Animals – spotkamy tu przede wszystkim papugi. Wspominam o tym miejscu, ale jeszcze nie wiem czy się wybierzemy. Nie jestem do końca przekonana czy takie miejsca powinny istnieć, także zostawię Waszej ocenie.
Jeśli znacie jeszcze jakieś inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi w czasie niepogody w Gdańsku, to dajcie znać w komentarzu. Chętnie je sprawdzimy!
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam, Ola