Nie oszukując nikogo, śmiało można powiedzieć, że rok 2020 zdecydowanie nie jest taki, jak planowaliśmy. Wszystkich nas zaskoczył. Nie ma jednak co narzekać. Trzeba się skupić na tym co pozytywne. Warto skoncentrować się na tych wszystkich drobnych dobrych rzeczach, które spotykają nas każdego dnia, a które w biegu dnia codziennego czasem pomijamy. Dlatego też postanowiłam, że grudzień 2020 będzie najbardziej świąteczny i najbardziej magiczny jak tylko się da. Mam nadzieję, że i Wasz grudzień taki będzie.
KALENDARZ ADWENTOWY
Aby grudzień nie przemknął nam (tak szybko jak pozostałe miesiące tego roku) zaplanowałam mnóstwo aktywności, które będziemy wspólnie wykonywać. W końcu to właśnie czas razem spędzony jest najcenniejszy ♥ Nie mogło więc zabraknąć w naszym domu kalendarza adwentowego.
Inspiracje na wykonanie kalendarza adwentowego znalazłam u Agnieszki z bloga 321 start diy . Podstawą kalendarza są małe domki wykonane z torebek śniadaniowych, na których narysowałam domki, inspirując się tym co narysowała wcześniej Agnieszka. Zaglądajcie na 321 start diy, bo znajdziecie tam niesamowite rzeczy.
W zeszłym roku wszystkie zadania przygotowałam wcześniej. W tym roku z kolei zmieniłam nieco formę. Wszystkie domki już wiszą, natomiast zadanie pojawia się na odpowiednim domku wieczór wcześniej. Dzięki temu, wiedząc co czeka nas następnego dnia, mogę dostosować zadanie, tak by mieć pewność, że uda nam się je wykonać 😉
Głęboko w szafie trzymam pudełko wypełnione świątecznymi aktywnościami. Wsród nich mnóstwo materiałów do wykonania świątecznych dekoracji. W tej materii nigdy nie zawodzi Empik, Flyinng Tyger czy Pepco. Jakie zadania znajdą się w naszym kalendarzu adwentowym:
- wieszanie świątecznych światełek
- dekorowanie choinki
- zrobienie szopki z szablonu
- przygotowanie dekoracji na drzwi
- zimowy spacer
- wspólne oglądanie świątecznych bajek
- naukę kolend i świątecznych piosenek
- wysłanie kartek do rodziny i przyjaciół
- poznanie świątecznych tradycji
- pieczenie ciasteczek
- robienie świątecznego witrażu
- granie w świąteczne memory
- kolorowanie
Każdy dzień bedzie miał jednak element wspólny. Książki. Czytamy je codziennie, dlatego też w grudniu nie mogło u nas zabraknąć tych o tematyce świątecznej. Co zatem będziemy czytać?
Dobranocki na gwiazdkę
Dobranocki na gwiazdkę to 11 opowiadań rożnych autorów m.in.: Naleśniki Świętego Mikołaja (Beata Ostrowicka), Skarpetkowe Drzewko (Beata Ostrowiecka), czy Gdy się czegoś bardzo pragnie (Barbara Kosmowska). Książka jest pięknie wydana. Prawdziwy majstersztyk z nietuzinkową szatą graficzną, która podkreśla charakter poszczególnych opowiadań.
Każde opowiadanie to zupełnie odrębna historia. Opowiadania są różnej długości. Będą odpowiednie dla przedszkolaów 5+ i starszych dzieci. Młodszym może być ciężko skoncentrować się na długim tekście. Ta książka to dobry wybór na spokojne zimowe wieczory.
Co zatem znajdziemy w środku: historię samotnej myszki Florentyny, wspomnienia świętego Mikołaja i jego historię o naleśnikach czy historię rodziny dla której święta stały się czasem wytężonej pracy i kłótni. 11 zaskakujących i orginalnych historii, skłaniających do refleksji i zastanowinia się nad tym co jest ważne.
Fragment opowiadania Wyjątkowe święta Petunii, Justyny Bednarek:
Bim-bom, bim-bom, bim-bom..
To babcia Danusia dała ten zegar mamie na imieniny. Stoi teraz na pianinie i napełnia nocną ciszę miłymi dźwiękami. Babcia powiedziała, że zegar to serce domu. I coś w tym jest. Kiedy Petunia wsłuchuje się w ciszę, czasem słyszy bicie własnego serca. Całkiem podobnie do zegarowych bimbomów. Zwykle dziewczynka nie boi się nocy. Tata mówił jej, że pod łóżkiem mieszka niewidzialna foka – mięciutka i przytulasta. Jeśli kiedykolwiek z ciemności wylezie straszydło, foka wyskoczy spod łóżka i ugryzie je w nos. A potem otuli Petunie swoim mięciutkim, cieplutkim futerkiem.
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 224
Przedział wiekowy: 6-10
Cena: 59,90
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
IDĄ ŚWIĘTA
O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Świąteczny czas to dla nas celebrowanie małych przyjemności. Uwielbiam ten czas oczekiwania, pojawiające się w domu co rusz świąteczne ozdoby, zapach pomarańczy i książki czytane wieczorami na kanapie przy świetle kolorowych lampek.
Książka, która zachwyciła nas w tym roku najbardziej to: IDĄ ŚWIĘA, O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie. To prawdziwa skarbnica świątecznych zwyczajów i tradycji. Lektura tej książki to jak wspaniała podróż przez adwent, świąteczne jarmarki, chanukę, aż po wizytę u Świętego Mikołaja. Dowiemy się kim byli Trzej Królowie, dlaczego ubieramy choinke, skąd pochodzi gwiazda betlejemska czy dlaczego na wigilijnym stole zostawia się puste miejsce.
Fragemnt ksiażki, rozdział Od gałązki do drzewka
Starożytni Rzymianie przystrajali drzewa, by błagać boga urodzaju o dobre plony. Egipcjanie w najkrótszy dzień w roku zdobili domy liśćmi palm, bo przypominały im o lecie. A dlaczego my ubieramy choinkę?
To podobno mnich Bonifacy wybrał iglaka na bożonarodzeniowe drzewko. Pewnego dnia kiedy mieszkał wśród Celtów (rdzennych mieszkańców obecnych Niemiec), ściął wielki dąb, który dla pogańskiego plemienia był magiczny. Upadające na ziemie drzewo zniszczyło rosnące wokół niego rośliny, oprócz jednej małej jodły.
IDA ŚWIĘTA jest przepięknie wydana. Gruba okładka, piękna grafika, stonowane kolory, przystępnie napisany tekst. To zdecydowanie najlepsza książka jaką możecie kupić o tematyce świątecznej ♥
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 128
Wiek: 6-14
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Dziekujemy za książki Wydawnictwu Nasza Księgarnia ♥ Jeśli szukacie świątecznych inspiracji to zapraszam Was do wpisu:
- Grudniowa biblioteka malucha
- Prezenty dla małch podróżników #3
- Prezenty dla małych podróżników #2
- Prezenty dla małych podróżników
♥♥♥♥
∴ Będzie nam super miło jeśli dołączysz do nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz też do nas zawsze napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl albo zostawić po sobie ślad pod tym postem.