Książek dla dzieci jest mnóstwo. Nie sposób wręcz ich zliczyć, a tym bardziej przeczytać wszystkich propozycji dla dzieci. Z racji, że lubimy podróże, lubimy Polskę i kochamy miejsce w którym mieszkamy, często zwiedzamy naszą okolicę. Równie chętnie sięgamy po ciekawe książki związane z geografią, Trójmiastem i Polską. Dlatego też, poniżej przedstawiamy kilka książek dla dzieci o Trójmieście (które do tej pory trafiły w nasze ręce).
LICZYPIESKI
Zacznę nietypowo, bo od Sopotu. To moja absolutnie ulubiona książka z zestawienia ♥ Choć nie poznacie tu zabytków, historii miasta, to Sopot jest tłem dla wydarze. Książka idealne dla przedszkolaków.
Niezwykle ciepła historia starszego pana i 10 piesków, które szukają nowego domu. Historia dzieje się w nadmorskim miasteczku Psopocie 😉
Liczypieski to nauka i zabawa w jednym. Czyli najlepsza opcja z możliwych 😉 Na kolejnych stronach poznajemy cyfry, licząc pieski, które pojawiają się w opowiadaniu. Ponadto treść ma formę całkiem zabawnej rymowanki.
Pojawiają się też ciekawe słowa/wyrażenia jak:
- tandem
- skwerek
- anons
- pieski żywot
które nie często można spotkać w książkach dla dzieci.
PEWNEGO DNIA W PARKU, NA SŁUPKU,
W PEWNYM MIŁYM NADMORSKIM MIEŚCIE
POJAWIŁO SIĘ OGŁOSZENIE
TAKIEJ OTO NIEZWYKŁEJ TREŚCI:
Przygarnę psa
lub nawet psy dwa..
Polecamy! BARDZO ♥
Autor: Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: na stronie wydawnictwa podany przedział od 0 do 6. Naszym zdaniem ze względu na formę wydania jak i sam tekst od około 2-2,5 roku.
7 x Gdańsk
Przewodnik dla młodych odkrywców
7 różnych tras po Gdańsku i mnóstwo opisanych ciekawych miejsc, w tym słynne zabytki i zagadki do rozwiązania. Wciągające opowieści i komiksowa forma sprawiają, że to bardzo dobra propozycja dla tych nieco starszych odkrywców. Główni bohaterowie książki to dzieci – Maja i Filip oraz Pan Tomasz. To właśnie z nimi odkrywamy Gdańskie zakątki.
Przy opisie każdej trasy, umieszczono prostą mapkę.
Dawno temu mieszkał w Gdańsku zamożny garncarz. Miał dom, warsztat i kilku czeladników, czyli pomocników. Jednak szybko umarł, a cały majątek odziedziczyła jego piękna żona. Jeden – Zygfryd – był hulaką i awanturnikiem. Drugi, Paweł – człowiekiem pracowitym i pobożnym.
Dodatkowo można pobrać bezpłatną aplikację Adamanda czyta dzieciom. Po zbliżeniu telefonu do strony przewodnika oznaczonej specjalnym symbolem, na wyświetlaczu pojawia się zdjęcie, a lektor czyta szczegółowe informacje.
Autor: Tomasz Małkowski
Rysunki:Bartłomiej Brosz
Wydawnictwo: Adamada
Wiek: Sugerowany wiek to 6+
Jeśli chodzi o przewodniki i inspiracje do wycieczek dla dzieci warto pytać i odwiedzać informacje turystyczne. Bardzo często mają propozycje godne uwagi. Niestety często nakład jest stosunkowo nieduży, ale część z publikacji jest udostępniania w formie PDF.
RODZINNY PRZEWODNIK PO GDYNI
Gdynia to miasto, które działa bardzo prężnie i na jej rzecz pracuje dużo ludzi pełnych pasji. Szczególnie polecam zaglądać na stronę Gdynia Rodzinna. Znajdziecie tutaj informację o organizowanych wydarzeniach, w tym spacerach z przewodnikiem czy mapę placów zabaw.
Wracając jednak do samego przewodnika, możecie o niego pytać w Gdyńskiej Informacji Turystycznej ( 10 Lutego 24). Jeśli będzie niedostępny nic straconego, jest dostępny on-line RODZINNY PRZEWODNIK PO GDYNI.
W przewodniku przeczytacie o takich miejscach jak Centrum Nauki Eksperyment, Akwarium Gdyńskie czy Kamienna Góra. Ponadto znajdziecie informację gdzie znajdują się gdyńskie rybki i wiele ciekawostek, w tym: parę słów o muralach, bucie w rozmiarze 80 czy torpedowni na Babich Dołach.
Co to jest ten modernizm? To nic innego jak styl architektoniczny, według którego w latach 30. XX wieku powstawały w Gdyni budynki. Miały być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Wyglądem nawiązywały do figur geometrycznych, często też przypominały ogromne statki. Materiały wykończeniowe elewacji miały jasne kolory, co spowodowało, że Gdynię szybko zaczęto nazywać białym miastem.
Autorką przewodnika jest Danuta Ślipy, która prowadzi bloga frajdanadmorzem.pl i jest jednocześnie przewodnikiem po Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Jeśli chcielibyście zwiedzić Trójmiasto z przewodnikiem to polecam z całego serca.
Na stronie Gdynia rodzinna znajdziecie dział Książeczki gdynieczki. Znajdują się tam udostępnione w formie PDF:
- Kolorowa Gdynia – kolorowanki związane z Gdynią
- Legenda o Gdyńskich rybkach – książeczka
- Ja, moja rodzina i Gdynia – album do uzupełnienia
- Co latarnia wdziała – książeczka
- Koniki Gdyńskie – książeczka
- Ławeczka w widokiem na szczęście – książeczka
- Zapraszamy ptaki do Gdyni – książeczka
- Nasze podwórko – ksiażeczka
KSIĄŻKA OTWARTA NA ŚWIAT
PODRÓŻE PO MUZEUM EMIGRACJI I NIE TYLKO
Muzeum Emigracji w Gdyni to jest zaskakujące miejsce. Spodziewałam się nudy, a wyszłam zachwycona ♥ Tutaj dzieci są mile widzianymi gośćmi. Jest nawet miejsce, gdzie dzieci mogą się pobawić i poczytać książkę. Jest miejsce, z którego można oglądać wpływające statki. No i oczywiście świetna wystawa stała.
Okazuje się, że pracownicy muzeum stworzyli świetny rodzinny przewodnik po muzeum. To nie jest zwykły przewodnik. To książka pełna niespodzianek, zakamarków i niezwykłych zadań. Co ważne i fajne można z nią zwiedzać muzeum, ale można też czytać w domu.
Dawna Polska to właśnie świat wielu kultur. Ludzie żyli razem, pod wspólnym niebem. Posługiwali się różnymi językami, możesz usłyszeć je w pierwszej sali na naszej wystawie.
Polska była krajem GOŚCINNYM i TOLERANCYJNYM – stawała się domem dla ludzi różnych kultur i wyznań, którzy musieli uciekać ze swoich ojczystych krajów, często z powodu trwających tam wojen.
Niestety po jakimś czasie to Polacy musieli szukać tej gościnności w innych krajach..
Jeśli wybieracie się do Muzeum Emigracji to koniecznie zapytajcie o tę książkę. Naprawdę warto!
Gdynia ma chyba najbogatszą ofertę jeśli chodzi o książki związane z miastem dla dzieci. W Muzeum Miasta Gdynia dostępna jest książa Gdyńskie wędrówki kota Antoniego. Jeszcze nie miałam okazji przeczytać jej w całości, ale zapowiada się obiecując. Także przy najbliższej wizycie w muzeum albo w bibliotece przyjrzymy jej się bliżej.
Co Zbroiła Zbrojownia
czyli zwariowany przewodnik po Gdańsku
To jest dość specyficzny przewodnik po Gdańsku 😉 ale Martynie się podoba, i ku mojemu zaskoczeniu co jakiś czas przynosi by go przeczytać. To chyba lokalny patriotyzm, bo co innego?!
Raz żuraw zakochał się w wildze, bo myślał, że to rajski ptak. Wyobraził sobie, że rosną mu skrzydła i podskoczył, by polecieć za nią. Ale wyobraził sobie zbyt słabo, bo zamiast pofrunąć, z wielkim pluskiem wpadł do Motławy. Prosto na żółtą łódź podwodną, która właśnie zwiedzała Gdańsk.
Na kolejnych kartkach poznajemy takie zabytki jak: Zbrojownia, Twierdza Wisłoujście, Kościół Mariacki, Brama Żuławska czy Latarnia Morska w Nowym Porcie.
W zasadzie to nie wiem czy polecam tą książkę. Ilustracje są ok, co do „zabawnych historyjek” to zupełnie nie trafiają do mnie. Każdy zabytek opisany jest również w sposób tradycyjny. Także książka może stanowić pewien dodatek. Bardziej więc NIE polecam, niż polecam. Najlepsza wiadomość odnośnie akurat tej książki jest taka, że nie musicie jej kupować, bo jest dostępna w PDF –> Co zbroiła Zbrojownia
Autor: Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko
Wydawca: Urząd Miejski w Gdańsku
Bolek i Lolek zwiedzają Polskę
Choć nie ma tu słowa o Trójmieście, to jest za to cała masa przepięknych zakątków Polski. Pomyślałam, że to dobra okazja by przypomnieć Wam o istnieniu tej książki, bo to jedna z moich ulubionych. Tym bardziej teraz, gdy podróże możemy odbywać tylko palcem po mapie.
-Bolek. Bolek! BOLEK!
-Mmm?
-Wstawaj! No, rusz się!
Bolek zupełnie nie rozumiał , co się dzieje. Dlaczego ktoś skacze po jego łóżku? Dlaczego go budzi? Przecież dopiero co pojechali do Krakowa na wakacje…
Bolek i Lolek przyjechali na wakacje do Krakowa. Nie interesuje ich Wawel czy starówka. Chcą zobaczyć prawdziwego SMOKA. Najpierw następuje wielki rozczarowanie, gdy okazuje się, że krakowski smok to tylko żelazna figura. Jednak gdy przy wejściu do smoczej jamy znajdują mapę ze słowami
„Tu byłem. Wawelski”
wyruszają w prawdziwą, pełną przygód podróż po Polsce, w poszukiwaniu smoka Wawelskiego. Odwiedzają wiele niesamowitych zakątków, w tym: Wieliczkę, Katowice, bajkowy zamek w Mosznej, Bielsko-Białą czy nasze ukochane Bieszczady.
Na końcu książki znajdują się zagadki do tekstu. Świetny pomysł! Dodatkowo na stronie wydawnictwa pod linkiem wydawnictwoznak.pl znajdziecie jeszcze więcej zagadek. Można je oczywiście wymyślać samemu 😉
Tą akurat książkę lubię za to, że odbywamy świetną podróż po całej Polsce. Lubię też za piękne ilustrację i całkiem przyjemny tekst!
Tekst: Zuzanna Kiełbasińska
Ilustracje: Anna Nowacka
Wydawnictwo: znak emotikon
To jak? Wyruszacie na wycieczkę po Polsce z Bolkiem i Lolkiem?
Miało być tylko o Trójmieście, a będzie znów nie na temat, no cóż chyba nie bez powodu nie umiałam w liceum pisać prac zgodnie z kluczem 😉 I choć nie jest to ksiażka o Trójmieście, to warto o niej wspomnieć.
ALFABET POLSKI
ALFABET POLSKI to nie jest książka, którą czyta się od deski do deski. To trochę jak encyklopedia, tyle, że dla dzieci i o Polsce.
Są takie hasła których się spodziewaliśmy i nawet na nie czekaliśmy, jak:
- andrzjejki
- hejnał mariacki
- Koziołek Matołek
- lany poniedziałek
- polonez
- Wawel
Były też takie, które zupełnie nas zaskoczyły:
- althamer
- uczta wierzynka
- limeryki
- gronostaj
Fakt jednak pozostaje faktem, że ta książka to ogromny zbiór wiedzy. Wiedzy przekazanej dość konkretnie i treściwie, wzbogaconej całkiem przyjazną dla oka grafiką.
Kto choć raz w poniedziałek wielkanocny był na Podhalu, ten wie, co to znaczy być przemoczonym do suchej nitki. W tym dniu górale oblewają się nawzajem wodą wiadrami, a najchętniej polewają nią ceprów, czyli nie górali. Lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem, to zwyczaj znany w całej Polsce, a nawet za granicą – tam, gdzie mieszkają Polacy. Dawniej na wsiach gospodarze wychodzili tego dnia o świcie na pola i kropili je wodą święconą. [..] Tego dnia wiejscy chłopi polewali też wodą dziewczęta, które im się podobały. [..] A dziś.. już wszyscy wszystkich oblewają wodą.
Tekst: Anna Kkowrońśka
Grafika: Agata Dudek i Małgorzta Nowak
Wydawnictwo: Muchomor
To chyba na tyle! Może wy też znacie jakies fajne książki o Trójmieście?
♥♥♥♥
∴ Będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem.