W Rosji pierwsze dni stycznia to dla wielu osób to czas wolny od pracy. Moment przeznaczany na rodzinne spotkania i odpoczynek. W tym czasie wiele muzeów otwiera swoje drzwi i umożliwia zwiedzanie wystaw za darmo. Każdego roku ponad 80 miejsc, podlegających pod Departament Kultury miasta Moskwy, umożliwia zwiedzanie bez opłat. Są wśród nich Moskiewskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Kosmonautyki, Muzeum Darwina, Muzeum-Rezerwat Kołomienskoje i wiele innych. Będą w Moskwie w pierwszych dniach stycznia, grzechem było by nie skorzystanie z tej możliwości. Jednym z muzeów, które udało mi się w tym czasie odwiedzić było moskiewskie Muzeum Historii Gułagu.
Jedna rzecz o której trzeba pamiętać to fakt, że darmowe wejście, oznacza sporą ilość chętnych. Także najlepszym momentem na wizytę w muzeum są godziny jego otwarcia. Choć w przypadku tych, najbardziej popularnych miejsc, już w momencie otwarcia muzeum danego dnia, może utworzyć się spora kolejka do wejścia.
Takiego problemu nie było jednak w przypadku Muzeum Gułagu, które nie jest aż tak znane jak choćby Muzeum Kosmonautyki.
Muzeum Historii Gułagu
Zgodnie ze stroną internetową muzeum Muzeum Historii Gułagu to ośrodek badań, refleksji i otwartej dyskusji nad historią masowych represji w ZSRR. Jego misją jest opowiadanie o masowych represjach, a tym samym zachęcanie do refleksji nad wartością życia ludzkiego. Stała ekspozycja Muzeum przedstawia etapy powstawania systemu karnego w latach 1918-1956.
Muzeum zostało założone w 2001 roku przez Antona Władimirowicza Antonowa-Owsienkę, znanego historyka, publicystę. Pierwsza ekspozycja została otwarta w 2004 roku w budynku przy ulicy Petrovka. Częścią ekspozycji była rekonstrukcja szczegółów codziennego życia obozu: fragment baraku więźniarskiego, cela karna, wieża wartownicza na dziedzińcu. Główna powierzchnia wystawiennicza zajmowała tylko 100 mkw. To właśnie tą ekspozycję, miałam okazję odwiedzić.
W 2012 roku decyzją rządu na potrzeby Muzeum Historii Gułagu przydzielono nowy budynek w pasie 1 Samotyochny. Jego powierzchnia jest 4 razy większa od wszystkich pomieszczeń muzealnych na Petrovce. Przez dwa lata prowadzono przebudowę na potrzeby muzealne. Pierwsza wystawa w nowym budynku została otwarta 30 października 2015 roku. Tej wystawy niestety nie miałam niestety okazji odwiedzić, choć mam nadzieję, że to się zmieni i będą mogła wzbogacić wpis o zdjęcia z aktualnej wystawy.
1 comment
Patrol pierwsza klasa 😀