Wrocław to gorące serce Dolnego Śląska. Ma wiele do zaoferowania i oczywiste jest, że nie da się w jeden weekend odwiedzić wszystkich jego atrakcji. Warto dobrze rozplanować co chcemy zobaczyć, by wycisnąć z pobyt jak najwięcej, bo do zaoferowania ma naprawdę dużo!
Co znajdziesz w tym wpisie
Wrocław na weekend – co zobaczyć?
Wrocławski rynek
Nie można przyjechać do stolicy Dolnego Śląska i nie przejść się uliczkami starego miasta. To serce miasta i punkt obowiązkowy każdej wizyty. Przyciąga urokliwymi zabytkowymi kamienicami i niesamowitą atmosferą. Jednocześnie to jeden z największych rynków w Polsce, pełen zabytków i ciekawych miejscówek. Ma kształt prostokąta i prowadzi do niego aż 10 ulic. Dawniej pełnił funkcje placu targowego.
- Wrocławski Rynek zdobią dwie wieżę. Stary i Nowy Ratusz. Stary Ratusz to piękny budynek z wysoką Wieżą Zegarową, na której znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy. Tarcza wygląda jak słońce, a w rogach znajdują się symbole wszystkich pól pór roku. W każdą niedzielę o godzinie 12 można wysłuchać Hejnał Wrocławski grany z wieży. W Starym Ratuszu mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, z kolei w piwnicach znajduje się najstarsza w Europie restauracja-Piwnica Świdnicka.
Z kolei Nowy Ratusz, obecnie jest siedzibą władz miasta. - Przed wejściem do Ratusza (za pomnikiem Fredry) jest duży wybrukowany duży herb miasta.
- Na Wrocławskim Rynku jest około 60 kolorowych kamienic. Warto przejść się dookoła rynku i przyjrzeć się im bliżej. Mamy tu bowiem m.in.: Kamienicę pod Gryfami , Kamienicę pod Złotym Słońcem, Pod Złotą Koroną czy Pod Złotym Psem.
- Odwiedzając miasto z dziećmi, warto rozejrzeć się uważnie po rynku i spróbować policzyć ile jest krasnali na rynku (o krasnalach będzie jeszcze nieco niżej). Uwaga! Może być to bardzo trudne zadanie, bo wydaje się, że jest ich nieskończenie dużo!
- Tuż przy wrocławskim rynku (przy zbiegu ulic Mikołaja i Odrzańskiej.) znajdziecie dwie małe kamienice o ciekawej nazwie Jaś i Małgosia. Domy zamieszkiwali duchowni opiekujący się ołtarzem (altaryści) w kościele świętej Elżbiety. Nazwy „Jaś” i „Małgosia” zostały nadane po II wojnie światowej. Podobno dlatego, że kamieniczki połączone bramą wyglądały jak trzymający się za ręce Jaś i Małgosia z bajki braci Grimm. Mniejsza kamienica, biała, to Jaś. Większa, różowa to Małgosia, jest siedzibą Towarzystwa Miłośników Wrocławia.
Wrocławskie ZOO
Jednym z niemal obowiązkowych punktów jest Wrocławskie ZOO, które znane jest z Afrykarium. To jedyne takie w całej Polsce oceanarium, gdzie nad głowami zwiedzających, w 18-metrowy podwodnym tunelu, pływają piękne, kolorowe i wyjątkowe zwierzęta wodne. Jeśli planujecie odwiedzić Afrykanarium, to warto do ZOO wybrać się z samego rana i swoje kroki skierować właśnie w jego kierunku. W ciągu dnia, w weekendy, tworzą się naprawdę duże kolejki. Oprócz Afrykarium, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym znajdziecie kilkanaście pawilonów tematycznych, takich, jak Ptaszarnia, Małpiarnia, Motylarnia i wiele więcej.
Bilety najlepiej kupić przez internet! Ceny biletów i godziny otwarcia dostępne są na stronie zoo.wroclaw.pl/ . Na wizytę trzeba lekką ręką przeznaczyć pół dnia, nawet bez wizyty w afrykarium. Warto zaopatrzyć się w zdrowe przekąski i zapas wody, bo choć w ZOO jest część gastronomiczna, to warto pójść przygotowanym 🙂 Majówka i wszelkie długie weekendy nie jest jednak najszczęśliwszym momentem na wizytę ze względu na dużą ilość odwiedzających.
Wrocławskie krasnale
Wrocław to miasto krasnali. Cyba nie jest już możliwe ich policzenie, bo stale ich liczba się powiększa. Spacer po ulicach miasta uprzyjemnia poszukiwanie krasnali, o których słyszał już chyba każdy. Grzechem byłoby jednak je pominąć, bo stały się one już symbolem Wrocławia. Na stronie http://krasnale.pl/mapa-poszukiwacza-krasnali znajdziecie mapę z zaznaczonymi krasnalami. Wyruszcie na ich poszukiwanie, a spacer na pewno nie będzie nudny!
WROCŁAW Z GÓRY – KORONA WROCŁAWIA
Wrocław to przepiękne miasto, na które warto spojrzeć z góry. Będąc we Wrocławiu, mieliśmy w planach zdobycie odznaki Korona Wrocławia. Aby zdobyć odznakę, należy wdrapać się na 5 wież widokowych:
- Wieża Sky Tower (wys. 212 m, ul. Powstańców Śląskich); Na 49. piętro turystów wozi winda, a z góry można podziwiać imponującą panoramę miasta. Bilety można kupić w Punkcie Informacyjnym Galerii Handlowej Sky Tower.
- Wieża archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (wys. 97 m, pl. Katedralny); Na platformę na 97-metrowej wieży można się dostać windą. Wieża jest czynna od czerwca do września.
- Wieża kościoła pw. św. Elżbiety (wys. 91 m, ul. św. Elżbiety); Wieża otwarta jest dla zwiedzających od kwietnia do października;
- Wieża kościoła pw. Marii Magdaleny tzw. “Mostek Pokutnic”/”Mostek Czarownic” (wys.45 m, ul. Szewska);
- Wieża Matematyczna na Uniwersytecie Wrocławskim (wys. 42 m, pl. Uniwersytecki); można z niej zobaczyć Wyspę Słodową oraz Stare Miasto.
Aby zdobyć odznakę trzeba zebrać pieczątki w specjalnej “Karcie zdobywcy Korony Wrocławia”, którą można kupić w siedzibie TMW w “Kamieniczce Małgosia” przy ul. Odrzańskiej 39/40. Niestety w czasie naszej wizyty siedziba była zamknięta. Także mamy powód, by wrócić do Wrocławia! 😉
Mimo wszystko udało nam się wspiąć na dwie wieżę widokowe (archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela i kościoła garnizonowego). Z obu rozpościera się przepiękny widok na miasto.
Inne atrakcje we Wrocławiu
- Będąc we Wrocławiu, nie można zapomnieć o spacerze po Ostrowie Tumskim. To najstarsza i zdecydowanie jedna z najbardziej malowniczych części Wrocławia. Znajdziecie tutaj Stalowy Most Tumski, na którym kiedyś zakochani wieszali kłódki czy katedrę Jana Chrzciciela z 2 wieżami. W jednej z nich jest punkt widokowy, na który warto się wspiąć. Jeśli macie więcej czasu to warto rozważyć rejs po Odrze 🙂
- Jeśli chcielibyście zwiedzać Wrocław alternatywnie, to zajrzyjcie na stronę wrocławskich murali i wybierzcie się na ich poszukiwanie. Jeśli chcecie zobaczyć kolorowe ryby, rajskie ogrody, psy, koty i dinozaury to zajrzyjcie na podwórko przy Roosevelta na Nadodrzu.
- Hala Stulecia, czyli jedno z największych dzieł architektury XX wieku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oficjalnie otwarto ją 20 maja 1913 roku. Wraz z Halą Stulecia powstały inne obiekty wokół niej tj. Pergola czy Pawilon Czterech Kopuł. Hala była świadkiem wielu ważnyc wydarzeń historycznych. Przemawiał tutaj sam Hitler, odwiedził ją także papierz. Obecnie w Hali Stulecia odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne i sportowe, a także koncerty i konferencje.
- Może nie jakaś ogromna atrakcja, ale z pewnością ciekawe miejsce, czyli Most Grunwaldzki, który znajduje się pomiędzy Urzędem Wojewódzkim, a placem Grunwaldzkim. Moast ma ponad 100 lat i 100 metrów długości.
- Fontanna Multimedialna -miejsce, które warto dopisać do swojej listy, jeśli wybieracie się do Wrocławia latem. Pokazy fontanny odbywają się zarówno w dzień, jak i wieczorami, ale oczywiście to te drugie są zdecydowanie bardziej spektakularne. Pokazy w ciągu dnia odbywają się od 10:00, co godzinę do 17:00. Pokazy wieczorne można oglądać w godzinach 19:00-21:40.
Co jeszcze warto zobaczyć będąc we Wrocławiu?
Wrocław jest zazwyczaj jednym z najcieplejszych miejsc w Polsce. W pogodne dni promienie słońca wydobywają piękno kolorowych fasad rynku i czynią to miasto bardzo atrakcyjnym. Co, jednak jeśli w dzień zaplanowanej wycieczki z dziećmi zacznie padać deszcz? Podpowiadam, jakie atrakcje sprawdzą się w przypadku takiego scenariusza.
Z wizytą w muzeum
Wrocław ma wiele fascynujących muzeów, w których można spędzić doskonale czas. Wśród miejsc, które szczególnie warto odwiedzić, są:
- Panorama Racławicka. To jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych we Wrocławiu. Panorama Racławicka to wyjątkowy obraz o wręcz monumentalnych rozmiarach. Ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 r. Na nas to miejsce zrobiło ogromne wrażenie.
Rotunda i Panorama Racławicka znajdują się w parku Słowackiego, zaledwie kilka minut spacerem od Rynku i Ostrowa Tumskiego. Bilety należy zarezerwować przez stronę internetową, na konkretną godzinę. Informację na temat biletów i godzin otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie internetowej muzeum tutaj.
Tuż obok Panoramy Racławickiej znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok. Można też usiąść na ławeczkach i w spokoju odpocząć. - Hydropolis – interaktywne muzeum wody. Miejsce, które powinien odwiedzić każdy. Odwiedzając muzeum, wyruszamy w fascynującą podróż, w czasie której dowiadujemy się między innymi, jakie funkcji pełni woda w ciele człowieka, ale też wielu ciekawostek na temat przełomowych odkryć podwodnego świata czy sposobu wykorzystania wody przez człowieka. Przestrzeń muzealna podzielona jest na 7 stref tematycznych. Informację o biletach znajdziecie na stronie internetowej tutaj.
- Muzeum Pana Tadeusza. To interaktywne muzeum, które wprowadza dzieci w świat epoki romantyzmu opisanej w “Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. W ramach wystawy można wcielić się w postacie z powieści i poznać historię poprzez zabawę. Ośmielę się napisać, że to jedno z najbardziej prorodzinnych muzeów, jakie znam. To właśnie pracownicy Muzeum Pana Tadeusza zainicjowali akcję #muzealniaki, która ma na celu udowodnienie, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi wspaniałą formą spędzania wolnego czasu, a na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie.
Informację o godzinach otwarcia, cenach biletów znajdziecie tutaj. - Muzeum Przyrodnicze. To kolejne miejsce, które warto dodać na listę miejsc do odwiedzenia w przypadku kiepskiej pogody. Ekspozycja podzielona jest na Świat Roślin, Świat Zwierząt, Owady i Człowiek oraz Układ Kostny Kręgowców. Na nas szczególne wrażenie zrobił 15-metrowy szkielet płetwala błękitnego.
Godziny otwarcia i ceny biletów warto sprawdzić przed wizytą na stronie internetowej. Muzeum znajduje się niedaleko Ogrodu Botanicznego i Ostrowa Tumskiego. - Muzeum Poczty i Telekomunikacji – czy zastanawialiście się kiedyś, czy Wasze dziecko potrafi wysłać pocztówkę? Może warto wysłać ją wspólnie, odwiedzając gmach Poczty Głównej na ulicy Krasińskiego 1, a później wybrać się do muzeum. W muzeum zgromadzono dość dużą ekspozycję pocztowych pamiątek. Są to m.in.: powozy i dyliżanse, skrzynki pocztowe i szyldy, ale też telefony i odbiorniki radiowe.
- Centrum Historii Zajezdnia-wizyta w tym muzeum to prawdziwa podróż w czasie. Wystawa wygląda jak miasto, z ulicami, sklepem i szkołą. Warto wziąć mapkę i wyruszyć na poszukiwanie ukrytych w muzeum pieczątek.
PS. Przed muzeum zajdziecie plac zabaw.
Inne atrakcje na niepogodę
- Kolejkowo to wyjątkowe miejsce we Wrocławiu, które zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to jedyna w swoim rodzaju mini makietą regionu Dolnego Śląska, niezwykle bogata w modele i figurki budynków, kolei, mostów, zwierząt i ludzi. Całość została wykonana ręcznie i perfekcyjnie oddaje najdrobniejsze detale wszystkich przedstawianych miejsc. Nazwa „Kolejkowo” wzięła się stąd, że można tam zobaczyć największą ruchomą makietę kolejową w Polsce. Kolejkowo zdecydowanie warto uwzględnić na liście atrakcji wartych uwagi — zwłaszcza w przypadku zimnej lub deszczowej pogody. Co więcej, miejsce to czynne jest codziennie, w tym w weekendy i święta. Informację o biletach i godzinach otwarcia znajdziesz tutaj. Kolejkowo znajduje się nie tylko we Wrocławiu. Znajdziecie je również w Gliwicach.
- Aquapark to świetna opcja na rodzinną rozrywkę w deszczowy dzień. Tam zanurzycie się w różnych basenach, bąbelkowych jacuzzi, lub pozjeżdżacie na licznych zjeżdżalniach. Wrocławski park wodny może być miłym wytchnieniem od zwiedzania zabytków, czy też ciekawą alternatywą na deszczowy dzień. Głównymi atrakcjami są: kryte i odkryte baseny ze zjeżdżalniami wodnymi (w tym zjeżdżalnia multimedialna ze światłami i muzyką), basen ze sztuczną falą, „leniwa rzeka” etc. Informacje o biletach znajdziesz na stronie internetowej tutaj.
Jeśli macie wiecej czasu we wrocławiu
Place zabaw
- Park Mamuta. W tym miejscu odnaleziono wielki cios mamuta. Stało się to inspiracją dla tutejszego placu zabaw -wielkiego mamuta. 8 metrów wysokości, dwa poziomy. Siatki do wspinaczki i ślizgawki. Dzieci będą się tu bawić wyśmienicie.
- Wioska hobbitów na Placu Pereca. Bajkowy plac zabaw z małpi gajem, zjeżdżalnią i trampoliną.
- Samolotowy zawrót głowy, czyli plac zabaw na ulicy Jerzego Bajana 12. Dawniej było tu lotnisko, dziś plac zabaw z dwoma dużymi samolotami i helikopterem.
- Kuźnia Piratów na wrocławskich Kuźnikach. Plac zabaw w kształcie ogromnego statku, to kolejne ciekawe miejsce, które spodoba się dzieciom.
- Żabia Ścieżka – wodny plac zabaw nad Odrą, przy promenadzie Oławskiej. Dzieci mają tutaj okazję zamienić się w inżyniera, przepuszczając wodę przez śluzę, ale też wyszaleć na małpim gaju czy pospacerować po drewnianych pomostach.
- plac zabaw na Wyspie Bielarskiej. Dość duży plac zabaw z atrakcjami dla dzieci w różnym wieku.
Parki
- Park Południowy określany mianem zielonego serca miasta.
- Park Staromiejski-położony w samym centrum miasta (niedaleko Teatru Lalek). Także jeśli w trakcie zwiedzania poczujecie się nieco przytłoczeni pędem miasta, to warto zajrzeć właśnie tutaj. Jest tutaj plac zabaw :), a dla dzieci zdecydowanie największą atrakcją jest karuzela, na której namalowane są znane miejsca Wrocławia, m.in.: Hala Stulecia czy Uniwersytet.
ps. Park jest zamykany na noc. Jest zamknięty między 22, a 7. - Najstarszy park w mieście, czyli Park Brochowski. Główną atrakcją jest labirynt, który jest świetnym miejscem na rodzinną zabawę w chowanego. 😉 W parku znajduje się aż 18 pomników przyrody, co wyróżnia go na tle innych miejsc.
- Ogród Japoński to miejsce wyjątkowe. Znajduje się w Parku Szczytnickim*, niedaleko Hali Stulecia i ZOO. Ogród powstał z podziwu dla japońskiej sztuki ogrodowej, a w jego tworzeniu brali udział specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Historia tego miejsca liczy już ponad 100 lat i sięga roku 1913, kiedy w Hali Stulecia odbywała się impreza na wyjątkową skalę – Wystawa Światowa. Przez ostatnie stulecie ogród przechodził liczne przemiany, jednak prawdziwie japońskiego charakteru nabrał dopiero po ostatnich renowacjach, pod koniec XX wieku. Dziś jest on kawałkiem żywej, orientalnej kultury w środku Europy, który pozwala docenić piękno.
*Park Szczytnicki- największy park w całym Wrocławiu i jednocześnie najstarszy park publiczny. - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego położony jest w samym centrum Wrocławia, niedaleko Ostrowa Tumskiego. Nie ma się co rozpisywać, trzeba się po prostu wybrać na spacer. Co ciekawe ogród powstał w 1811 roku i jest drugim najstarszym tego typu miejscem w Polsce.
Wrocław na weekend to jest wręcz genialny pomysł! Zresztą nie tylko na weekend, a nawet na dłużej! Gwarantujemy, że nudzić się nie będziecie! Są takie miejsca, których po prostu pominąć nie można, gdy jest się we Wrocławiu. Wśród nich są m.in. Panorma Racławicka, którą warto zobaczyć raz w życiu, poszukiwanie krasnali czy spacer po rynku. Jeśli wybieracie się do Wrocławia z dziećmi to warto dodać do swojej listy Kolejkowo, Muzeum Przyrodnicze i Hydropolis.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
3 comments
I u siebie słyszeliśmy o tych słynnych, wrocławskich krasnalach 🙂 Zapraszamy do Jastrzębiej Góry! 🙂
To fakt KRASNALE są rewelacyjne i jest ich mnóstwo, także spacer po mieście pod hasłem poszukiwanie krasnali to niezła wycieczka na cały dzień 😉
Krasnale!! Rewelacja 😀