Spędziliśmy ostatnio weekend w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Także dziś słów parę właśnie o tym miejscu. Byliśmy tutaj kilka ładnych lat temu i od tego czasu bardzo się zmieniło. Powstał duży 3* hotel, mały lokalny browar, restauracjai wiele innych atrakcji.
CEPR – Szymbark położenie
Szymbark to wieś na terenie Szwajcarii Kaszubskiej. Dookoła znajduje się mnóstwo jezior i lasów. Malownicze położenie sprawia, że ta część Pojezierza Kaszubskiego jest chętnie odwiedzana przez turystów. Z Szymbarku rzut beretem do Wieżycy czy Gołubia. Jak się rozejrzeć dookoła to znajdzie się porządny kawał lasu i kilka jezior. Z Gdańska to jakieś 45 km także na upartego można wybrać się nawet rowerem, mniej upartym polecam PKM’kę (do Wieżycy) lub samochód.
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku – atrakcje
Kaszubski świat bajek
Po nazwie spodziewaliśmy się spotkania z Kaszubskimi legendami i baśniami. Natomiast okazało się, że wchodząc do Kaszubskiego Świata Bajek usłyszymy między innymi bajkę o Śpiącej Królewnie, Pinokiu czy Śnieżce. Wędrujemy wśród drzew od jednego do drugiego bajkowego domku. W każdym domku znajduje się inscenizacja bajki. Po naciśnięciu włącznika z głośnika zaczyna dobiegać bajka, a część postaci w domku zaczyna się poruszać. Trzeba się liczyć z tym, że dzieciom ciężko będzie skupić się i odsłuchać wszystkich bajek w całości.
Szkoda, że ta część jest dodatkowo płatna. Naszym zdaniem Świat Bajek powinien być jedną z atrakcji wliczonych w cenę biletu. Niemniej jednak jest to ciekawa opcja. Naszej 4 letniej Martynie się podobało, a była już drugi raz 😉 Na przejście całości (z wysłuchaniem bajek) trzeba przeznaczyć około 40-60min. Atrakcja czynna sezonowo.
Park linowy
To jest absolutny faworyt wśród atrakcji w rankingu Martyny. Uwielbia się wspinać, więc od razu wiedziałam, że ta atrakcja skradnie jej serce. Co fajne jest kilka poziomów zaawansowania.
Martyna sprawdziła dwie trasy. Zieloną – najprostszą. Nie trzeba tu żadnych uprzęży. Płaci się raz i dziecko pokonać trasę może dowolną ilość razy. Trasa ma 65 metrów długości i 12 przeszkód. Z przejściem śmiało powinien sobie poradzić 3 latek.
Jednak to biała trasa spodobała się Martynie najbardziej. Tutaj bowiem trzeba ubrać uprząż, kask i przejść krótkie szkolenie z obsługi karabinków. Trasa znajduje się na wysokości około 100 cm nad ziemią dzięki czemu rodzic śmiało może iść wzdłuż trasy i kontrolować czy dziecko prawidłowo się przepina pomiędzy poszczególnymi przeszkodami. Trasa ma 80 metrów i 13 przeszkód. W sam raz dla przedszkolaków. Choć nie ma tu ograniczeń wiekowych to naszym zdaniem jest to zabawa dla dzieci 4+. Martyna przy niektórych przepięciach musiała stawać na palcach aby wpiąć prawidłowo karabinek.
Na tej i innych trasach kupuje się bilet na każde przejście. Trasy dla dorosłych wyglądały bardzo fajnie ale zabrakło nam czasu na ich przetestowanie. Koniecznie zajrzyjcie w tą część CEPR.
Dom do góry nogami
Tuż obok najdłuższej deski świata, to najbardziej znana atrakcja Centrum. Co tu się dużo rozpisywać o samym domku – stoi do góry nogami i był pierwszą tego typu atrakcją w Polsce! Trzeba samemu wejść i sprawdzić co na to Wasz błędnik 😉
Szymbark naj..
Sporo tutaj naj.. Szymbark jest najwyżej położoną wsią na Pomorzu. Znajduje się tutaj największy fortepian świata (po kaszubsku „Stolëmòwi Klawér”). Instrument mierzy 6,04m długości, 2,52m szerokości, 1,87m wysokości i waży 1,8 tony. Na miłośnikach muzyki klasycznej z całą pewnością wywrze niemałe wrażenie.
Jest również najdłuższa deska świata. Pierwsza deska ma 36,83 metra długości i waży 1100kg. Deska wykonana jest z drzewa daglezji. Nad jej wykonaniem pracowało ponad 100 osób przez 9 dni. Jej transport trwał 16h! Gdy po latach Niemcom udało się pobić rekord, Kaszubi znów wzięli się do pracy i obecna najdłuższa deska świata ma długość 46,53 metra. Tym razem z transportem poszło nieco szybciej. Jeśli mnie pamięć nie myli trwał on 11h, bo sporą część trasy deska pokonała drogą wodną. Przemieszczenie takiej deski to duże logistyczne przedsięwzięcie!
Tuż obok deski, w tym samym pomieszczeniu stoi stół wykonany z jednego kawałka drzewa o długości 35 metrów (stół noblisty). Stół do lekkich nie należy – 6 ton, a jednorazowo może przy nim usiąść 230 osób. Także w sam raz na całkiem sporą imprezę integracyjną. Zwłaszcza, że tuż obok znajduje się spora sala biesiadna z paleniskiem na środku.
W tej części CEPR znajduje się ekspozycja zawierająca narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku, do wybuchu II wojny światowej.
Co jeszce znajdziemy w CEPR?
Druga część CEPR poświęcona jest zesłańcom syberyjskim. Możemy obejrzeć mi.in:
- Replikę lokomotywy wraz z wagonami, które wywoziły ludzi na Syberię. Słowa przewodnika sprawiają, że przed oczami pojawiają się obrazy ludzi przewożonych w warunkach gorszych niż bydło.
- Przywieziony spod Irkucka dom Sybiraka, który deska po desce został rozebrany, następnie przetransportowany i postawiony ponownie w Szymbarku.
- Jest również model sowieckiego łagru. Wszystko to ma na celu pokazanie ciężkiej historii Polaków. Warto w tym miejscu na chwilę się zatrzymać i zastanowić.
W Szymbarku odbywają się coroczne spotkania Sybiraków. Zdjęcia z tych wydarzeń można obejrzeć tuż za rekonstrukcją wieży i bramy z drutu kolczastego.
Zwiedzając z przewodnikiem mamy też okazję wejść do kopii bunkru Gryfa Pomorskiego, domu Trapera Kaszubskiego z Kanady, domu powstańca polskiego z Adampola czy malutkiego drewnianego kościółka św. Rafała. Za każdym z tych budynków kryje się ciekawa historia!
Z innych atrakcji warto wymienić również pomnik kaprala Wojtka znajdującego się nieopodal pociągu, na małym oczku wodnym. Według relacji Pani przewodnik, Polscy żołnierze w Iranie odkupili za konserwę, tabliczkę czekolady, garść monet oraz nóż szwajcarski – niedźwiedzia, któremu nadano stopień kaprala i nadano imię Wojtek. Niedźwiedź wraz z żołnierzami pod dowództwem gen. Władysława Andersa przeszedł cały szlak bojowy (z Iranu aż do Włoch i dalej do Wielkiej Brytanii). Wojtek podobno brał także udział w bitwie o Monte Cassino pomagając nosić amunicję.
W CEPR znajdziemy także replikę dworu Salino i pomnik Gryfa Pomorskiego (wielki głaz w kształcie serca).
Jest jeszcze kilka mniejszych ciekawostek jak Statua Świętowida Kaszubskiego w kształcie odwróconego drzewa. Na statule widoczne są cztery postacie zwrócone w różne strony świata, odzwierciedlające główne cechy Kaszubów: religijność, pracowitość, upór i konsekwencję oraz patriotyzm. Statua została zaprojektowana przez nieżyjącego już właściciela Centrum Daniela Czapiewskiego.
Jeśli zasiedzicie się na dłużej to w sali biesiadnej możecie zjeść dania kuchni polskiej i kaszubskiej. Z kolei w Kaszubskiej Chacie serwowane są naleśniki i pierogi. Oprócz tego możecie udać się do tutejszej restauracji „Gościniec pod wielką deską” oraz kawiarni i cukierni, gdzie można zakupić wypiekany na miejscu chleb. Na spragnionych czeka ważone na miejscu piwo Kaszubska Korona!
Hotel
Na terenie CEPR znajduje się jedyny w okolicy hotel 3*. Pokoje są duże i przestronne, a Panie na recepcji uprzejme. Ciekawą opcją dostępną w hotelu są łaźnie piwne, ale niestety tym razem nie mieliśmy okazji wypróbować.
Czy warto odwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku?
Na pewno jest to ciekawe miejsce na imprezy okolicznościowe, większe imprezy firmowe, rodzinne czy wesela. Zwłaszcza, że w czasie wszelkiego rodzaju imprez możliwe jest zorganizowanie pokazu tabaczenia, w czasie, którego będziecie mieli okazję spróbować różnego rodzaju tabaki. Można spróbować także swoich sił przy pieczeniu chleba czy przejechać się wozami drabiniastymi.
Zdecydowanie warto zwiedzać Centrum z przewodniem, bo tylko to daje nam możliwość zajrzenia do takich miejsc jak bunkier czy kościół.
Największym minusem tego miejsca jest dla nas fakt, że wiele atrakcji jest dodatkowo płatnych, co powoduje, że w ogólnym rozrachunku cała zabawa wychodzi drogo. Fakt, że płacimy za wstęp, a dalej natykamy się na liczne atrakcje dodatkowo płatne, a z części nie możemy skorzystać nie mając przewodnika sprawia, że ogólna ocena spada. Ja mam względem takich miejsc duże wymagania. Dlaczego? Jeśli nazwa miejsca sugeruje, że jest to Centrum Edukacji i Promocji Regionu to tego spodziewam się w środku. Natomiast tutaj dostajemy taki misz masz wszystkiego. Zabrakło mi właśnie promocji i edukacji regionu przedstawionego w fajnej formie.
Wstęp do CEPR
Wejście do CEPR jest płatne. 24zł/os. Wstęp bezpłatny dla dzieci do lat 6. Z kartą dużej rodziny 18zł/os. Parking płatny dodatkowo 5zł/samochód.
Centrum jest obiektem całorocznych jednak należy pamiętać, że część z atrakcji jest czynna tylko sezonowo. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów najlepiej sprawdzić przed wizytą na stronie cepr.pl
♥♥♥♥
∴ Będzie nam super jeśli dołączysz do nas na Facebook’u i Instagramie