Od zawsze mieszkam w Gdańsku. Dla wielu osób wychowanych w Gdańsku, Gdynia to prawie koniec świata i na odwrót. Ja lubię całe Trójmiasto, a do Gdyni ostatnio zaglądamy wyjątkowo często. Po pierwsze dlatego, że możemy tam pojechać kolejką, a to już fajny początek wycieczki dla dzieci. Po drugie.. No właśnie tych powodów jest znacznie więcej, więc przejdźmy do rzeczy.
Spotkajmy się w Gdyni
Wjedźmy kolejką na Kamienną Górę
Najbardziej lubimy po Gdyni spacerować. Mamy już swoje ulubione miejsca. Jedną z ulubionych tras jest spacer od skm Gdynia Główna, dalej przechodzimy koło Pomnika Gdynian Wysiedlonych, po drodze zaglądamy do Informacji Turystycznej na ul. 10 Lutego. Tam bierzemy mapkę centrum i ruszamy dalej. Kolejny przystanek na trasie spaceru to Gdynia Infobox.
W Infoboxie znajduje się makieta centrum miasta, ale główną atrakcją jest 22 metrowa wieża widokowa z której rozpościera się przepiękny widok na miasto.
Idąc dalej ulicą Świętojańską, skręcamy w Armii Krajowej mijając Gdyńskie Centrum Filmowe (tu zaglądamy czasem w weekendy na poranki dla dzieci, polecamy!), docieramy do kolejki na Kamienną Górę.
Kamienna Góra to jeden z najlepszych punktów widokowych w Gdyni na port jachtowy, Skwer Kościuszki i Zatokę Gdańską. Zdecydowanie warto wjechać na górę, zwłaszcza że wjazd jest darmowy.
Mając jeszcze trochę sił w zanadrzu zjeżdżamy z powrotem w dół na Plac Grunwaldzki i kierujemy swoje kroki w stronę Parku Europy. Znajdując się w tym miejscu mamy dwie opcje do wyboru:
1. Przechodzimy centralnie przez Park Europy kierując się na Skwer Kościuszki i wybieramy się na spacer obejrzeć statki zacumowane przy Nabrzeżu Pomorskim. Tutaj godny uwagi jest polski niszczyciel służący w Marynarce Wojennej – ORP Błyskawica. Spacer kończymy w Gdyńskim Akwarium.
2. Mijamy Park Europy, zaglądamy do Muzeum Miasta Gdyni i/lub Muzeum Marynarki Wojennej. Będac z dziećmi prawdopodobnie utykamy na dobre na placu zabaw na przepięknej plaży miejskiej. Jeśli się uda wybieramy się dalej na spacer Bulwarem Nadmorskim mijając po drodze pomnik Rybek i małe molo (można dojść aż do Polanki Redłowskiej).
Spotkajmy się w Gdyni i przejedźmy się trolejbusem
Gdynia jako jedno z niewielu miast zainwestowało w trolejbusy. W Europie jest 150 miast po których kursują trolejbusy. W Polsce – tylko trzy: Gdynia, Lublin i Tychy.
Trajtki są nowoczesne, ładne, czyste i co najważniejsze ekologiczne. Dzięki wbudowanym akumulatorom potrafią pokonać 30 km bez podłączenia do sieci trakcyjnej. Docierają praktycznie we wszystkie zakątki Gdyni. Znaczna część trolejbusów została wyprodukowana przez firmę Solaris, której maskotką jest jamnik. Przyjrzyjcie się koniecznie jak te psiaki wyglądają. Jamniki mają symbolizować niską podłogę, przyjazność dla środowiska, ekonomiczność i wierność klientowi. W zależności od sposobu zasilania autobusu, maskotki nieco się różnią. Jamnik na smyczy – takie właśnie oznaczenie znajduje się na trolejbusach. Z kolei w Krakowie jamniki mają czerwoną czapkę krakusa.
Spotkajmy się w Gdyni i popływajmy po porcie galeonem
Miasto od strony wody zawsze wygląda zupełnie inaczej dlatego choć raz warto wybrać się na takie “wodne” zwiedzanie. Po Gdyńskim porcie pływa piracki statek Dragon. W czasie rejsu zobaczycie cały port gdyński, suche doki, Stocznię Marynarki Wojennej oraz Port Marynarki Wojenne. Rejs statkiem jest atrakcją sezonową (od kwietnia do września).
Spotkajmy się w Gdyni i pójdźmy do muzeum
Wiem, że muzea nadal wielu osobom kojarzą się z nudą ale czas skończyć z wizją archaicznych gablotek. Gdyńskie muzea to najlepszy dowód na to, że może być ciekawie, interaktywnie i nowocześnie. Naszym największym zaskoczeniem jest Gdyńskie Muzeum Emigracji. Wystawa stała jest ciekawa. Przestrzeń jest świetnie zagospodarowana, a pracownicy muzeum organizują mnóstwo fajnych wydarzeń dla dużych i małych. Warto ich śledzić, bo w weekendy (nie tylko) dzieje się tam sporo! Mają też fajny sklepik, przestrzeń dla dzieci i cudowny widok na port. Jest też gdzie zjeść (restauracja MONDO). Czyli wszystko czego do szczęścia potrzeba. Serio fajnie tu, polecamy!
Drugie muzeum, które trzeba odwiedzić będąc w mieście to Muzeum Miasta Gdyni. Mówi się, że muzeum stoi na styku morza i lądu. Przedstawiono tu historię miasta w sposób nowoczesny i interaktywny. Dodatkowo organizowane są wystawy czasowe i mnóstwo innych świetnych działań mających zachęcić mieszkańców i turystów aby zajrzeć do środka. Koniecznie musicie zajrzeć do środka.
W muzeum działa też nieduży sklepik, z naprawdę fajnymi książkami. Nie zapomnijcie go odwiedzić. Jeśli po Gdyni chodzicie z dziećmi to będąc w muzealnym sklepiku koniecznie obejrzyjcie książkę “Gdyńskie wędrówki kota Antoniego”. Lektura książki to niezwykła podróż w czasie, podczas której zobaczycie jak nadmorska wieś zmieniła się w miasto portowe. (Książkę można kupić też przez internet – Gdyńskie wędrówki kota Antoniego ).
Spotkajmy się w Gdyni i pobawmy się w Centrum Nauki Eksperyment
To miejsce pokocha każde dziecko, ale i niejeden dorosły wyjdzie oczarowany. Co zatem znajdziemy w środku?
- Hydroświat czyli zabawimy się w inżyniera projektującego tamy, poznamy działanie śluzy czy stworzymy wir wodny.
- Drzewo życia z fajnym tarasem widokowym. Przekonamy się jak widzą zwierzęta, zrobimy pieczątki ze śladami leśnych zwierząt, posłuchamy odgłosów ptaków.
- Niewidoczne siły – dzięki interaktywnym stanowiskom przekonujemy się jak w praktyce działa magnes, dźwięk i elektryczność.
- Kierunek zdrowie – w tej części umyjemy zęby, udzielimy pierwszej pomocy i zadbamy o zdrowie w wyścigu krwinek.
- Akcja: człowiek – tutaj poznajemy tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Możemy m.in samodzielnie ułożyć ludzkie ograny.
- Wynalazki Leonarda da Vinci – z pomocą darmowej aplikacji ściągniętej na telefon możemy poznać i obejrzeć najważniejsze wynalazki techniczne słynnego geniusza renesansu.
W weekendy i dni wolne od nauki bywa tu naprawdę tłoczno, także jeśli zależy Wam na bardziej “kameralnej” wizycie warto wybrać się z samego rana.
Spotkajmy się w Gdyni i pójdźmy do teatru
W czasach kiedy wiecznie gdzieś się spieszymy, a wyjścia kulturalne często ograniczają się do wyjścia do kina i zjedzenia popcornu warto czasem wybrać się do teatru. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni to największy teatr muzyczny w Polsce. Corocznie odbywa się tutaj m.in Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
Spotkajmy się w Gdyni i pójdźmy na spacer z przewodnikiem
Nawet gdy wydaje się, że dobrze znamy jakieś miasto to zwiedzając je z przewodnikiem możemy poznać je z zupełnie innej perspektywy. Do tej pory mieliśmy okazję dwukrotnie zwiedzać Gdynię z przewodnikiem. Z tego miejsca gorąco Wam polecamy Michała Miegoń z inneszlaki.pl. Bardzo duża wiedza o mieście + poczucie humoru to genialne połączenie, które sprawia, że zakochacie się w Gdyni.
Drugim razem wybraliśmy się na spacer rodzinny organizowany przez Gdynia rodzinna. Przewodnikiem była przemiła Danka Ślipy z Frajda nad morzem, która jest autorką przewodnika Rodzinny przewodnik po Gdyni.
Jeśli szukacie kogoś, kto oprowadzi Was po Gdyni, to gorąco polecam Dankę i Michała. Jestem pewna, że zaplanują Wam genialną wycieczkę.
Spotkajmy się w Gdyni i pójdźmy na obiad
Na głodnego to nie ma zwiedzania. Jdzenie to nieodłączny element wycieczek. Lubimy zaglądać do Ankera (Generała Józefa Bema 50). Nic wykwintnego ale za to w przystępnych cenach. Drugie miejsce do, którego zaglądamy gdy potrzebujemy jakiegoś pewniaka to Pyra bar (skwer Kościuszki 24) serwujący różne wariacje ziemniaka. Na obiad z niesamowitym widokiem warto zajrzeć do restauracji Panorma (Adama Mickiewicza 1/3) na Kamiennej Górze, a poza centrum do restauracji MONDO (ul. Polska 1) w Muzeum Miasta Gdyni.
Jeśli natomiast jesteście na rodzinnym spacerze i marzy Wam się kawa, odwiedźcie koniecznie Ciucibabkę (aleja Piłsudskiego 30). Z kolei zimą na gorącą herbatę podczas spaceru lubimy zaglądać na położonego tuż przy plażu Contrast‘u.
Spotkajmy się w Gdyni i popłyńmy do Szwecji
W Gdyni działa drugi największy port w Polsce specjalizujący się w przeładunkach. Dawniej odpływały stąd słynne transatlantyki, które umożliwiły naszym rodakom przedostanie się do Stanów Zjednoczonych (więcej możecie się o tym dowiedzieć w Muzeum Emigracji 😉 ). Gdyński port stale się rozwija, oprócz olbrzymiego terminala kontenerowego port przyjmuje również statki pasażerskie. To właśnie z Gdyni odpływają promy Stena Line. Jeśli nie byliście nigdy w Szwecji, to czas to zmienić 😉
Gdynia z noclegiem?
Jak w każdym większym mieście oferta noclegowa jest naprawdę rozbudowana. Hoteli w świetnych lokalizacjach jest dużo. Wśród nich jest jednak jeden zupełnie wyjątkowy. Hotel Quadrille Relais & Châteaux to jedyny 5 gwiazdkowy hotel w mieście. Dlaczego jest inny niż wszystkie? Wyróżnia go nie tylko liczba gwiazdek ale przede wszystkim niesamowity wystrój i to, że jest to miejsce tylko dla dorosłych (powyżej 16 lat).
Zwykle piszemy o miejscach przyjaznych dla dzieci, ale takie miejsca jak to też są potrzebne. Dlatego warto o nich pisać. W środku panuje klimat niczym z Alicji w Krainie Czarów. Miejscami może wydawać się nieco kontrowersyjny, ale wszystko tu pasuje do siebie w kazdymcalu. Do tego mają świetną restaurację Biały Królik.
Dlaczego warto spotkać się w Gdyni?
Niespełna 100 letnie miasto, które jeszcze na początku XX wieku było wsią rybacką, dziś jest synonimem nowoczesności i szybkiego rozwoju. Gdynia nieustannie znajduje się w czołówce miast w których żyje się najlepiej. Niewiele jest miejsc w których udało się zbudować w duchu awangardy modernizmu, całe śródmieście oraz ważne obiekty publiczne. W Gdyni się to udało! Także to kolejny powód aby Gdynię odwiedzić. O Gdyni mówi się, że to miasto z wody i marzeń. Koniecznie musicie sprawdzić czy to prawda.
To co spotkamy się w Gdyni?
Pozdrawiam Ola