Lubię góry, a wydmy mają co nieco wspólnego z górami. Można się zmęczyć równie mocno, co zdobywając górskie szczyty! 😉 Słowiński Park Narodowy uważany jest za jeden z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych zakątków województwa Pomorskiego i jednocześnie jest to jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy ruchomych wydm i unikatowe torfowiska. Przyrodniczo ten teren zachwyca (zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie).
Park słynie z ruchomych wydm, co oznacza, że pod wpływem silnego wiatru piasek z wydm przemieszcza się, zasypując lasy. Szacuje się, że co roku wydma przesuwa się o kilka metrów. Warto poświęcić, choć chwilę czasu i spróbować poobserwować to ciekawe zjawisko.
Słowiński Park Narodowy – miejsca, które warto odwiedzić
Wydma Czołpińska
Wydma Czołpińska, podobnie jak Wydma Łącka, położona jest na terenie niezwykle urokliwego (i nietypowego na tle innych polskich parków narodowych) Słowińskiego Parku Narodowego.
Trasa rozpoczyna się przy leśnym parkingu i prowadzi czerwonym szlakiem. Odcinek, który prowadzi przez wydmę ma około 1,5 km. Można iść oczywiście w dwie strony tą samą trasą, ale zdecydowanie fajniejszą opcją jest zrobienie niedużej pętli, która łącznie ma niecałe 8 km.
Informacje praktyczne:
- Wejście na teren parku jest płatne.
- Auto możecie zaparkować tutaj.
Latarnia Morska w Czołpinie
Dodatkowo będąc, tutaj nie można pominąć latarni morskiej. Warto ją zobaczyć, chociaż z zewnątrz! Zwiedzanie i wdrapanie się na jej szczyt możliwe jest tylko w sezonie.
Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego
Muzeum znajduje się w zabytkowej przepięknie odrestaurowanej „Osadzie Latarników” z końca XIX wieku. Muzeum można zwiedzać z audioprzewodnikiem (w cenie biletu) i tutaj fajna rzecz oprócz standardowego audioprzewodnika jest także wersja dla rodzin z dziećmi oraz wersja rozszerzona dla pasjonatów. Podczas zwiedzania poznacie ciekawostki o florze i faunie oraz będziecie mieli okazję obejrzeć eksponaty do nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego. Ponadto dowiecie się, jaka była historia powstania Słowińskiego Parku.
Zatopiony las
Ciekawym miejscem, które znajduje się w pobliżu, jest tzw. Zatopiony las, nazywany też Martwym lasem. Są to pozostałości po obumarłych drzewach pradawnych lasów. Pnie bukowo-dębowej prapuszczy datowane są na okres sprzed ponad 2 tys. lat! Jest to raczej wycieczka dla tych nieco wytrwalszych, bo aby dojść do tego niezwykłego miejsca, trzeba iść plażą około 5 km od latarni w Czołpinie na zachód.
Wieża widokowa Rokowół
Wzgórze Rokowół położone jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego niedaleko wsi Smołdzino. Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa (wejście płatne), z której można podziwiać okolicę.
Najkrótszy szlak na Rowokół prowadzi ze Smołdzina. Samochód możecie zaparkować obok stacji benzynowej na bezpłatnym parkingu. Stąd zaczyna się niebieski szlak prowadzący na wieżę. Czas potrzebny na przejście to około 30 min (1 km) w jedną stronę. Trasa jest prosta, ale na końcowym odcinku czekają schody.
Wydma Łącka
Wydma Łącka znajduje się niedaleko Łeby. Jest położona pomiędzy Jeziorem Łebsko i Morzem Bałtyckim. Jest chyba najpopularniejszym miejscem w Słowińskim Parku Narodowym, ale po sezonie można tu spotkać zwykle zaledwie kilka osób.
Ze względu na swoją wysokość nazywana jest Górą Łącką (ok. 42 m n.p.m.). Wydma Łącka wchodzi w skład ruchomych wydm ze względu na przemieszczający się piasek. Każdego roku wydma przesuwa się o kilka metrów. Co ważne, aby chronić przyrodę, władze parku udostępniły do zwiedzania tylko niewielką część ruchomych wydm.
Spacer na wydmę Łącką to jedna z tych atrakcji województwa pomorskiego, która wymaga odrobinę większego wysiłku, ze względu na odległość do pokonania. Aby dojść do wydmy, trzeba przejść przez las ok. 6 km. Warto rozważyć zaplanowanie trasy w formie pętli, by droga powrotna byłą plażą. W tym przypadku trasa będzie miała ok. 15 km, dlatego jest to wycieczka na względnie dobrą pogodę, bez dużych wiatrów.
Po około 3,3 km dochodzimy do czynnego sezonowo Muzeum Wyrzutni Rakiet. Dalej droga prowadzi już do wydm. Podejście na wydmę jest dość stromę, ale warto wdrapać się na szczyt, by zobaczyć niekończące się piaski z jednej strony, morze z drugiej, a jezioro z trzeciej.
W sezonie letnim trasę przez las można pokonać rowerem lub meleksem.
Samochód można zaparkować przy wejściu do Słowińskiego Parku Narodowego (54°45’12.3″N 17°30’57.5″E).
Jezioro Łebsko
Jezioro Łebsko jest trzecim co do wielkości jeziorem w Polsce, powierzchniowo ustępuje tylko Śniardwom i Mamrom. Znajduje się na Obszarze Słowińskiego Parku Narodowego.
Jezioro można podziwiać z 2 wież widokowych. Pierwsza znajduje się w Rąbce (najpopularniejszy punkt wyjścia by zwiedzać Słowiński Park Narodowy). Druga znajduje się po stronie przeciwnej, w miejscowości Kluki, w której działa warte odwiedzin Muzeum Wsi Słowińskiej.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.