Przychodzę do Was z propozycją na kolejną wycieczkę. Tym razem łatwy szlak, idealny na rodzinną mikrowyprawę. Celem wycieczki jest schronisko Wysoki Kamień w Górach Izerskich. Zaledwie 20 km od Jeleniej Góry i około 30 km od Karpacza. Dolny Śląsk ma mnóstwo niesamowitych miejsc. Schronisko Wysoki Kamień jest jednym z takich miejsc.
Szlak do schroniska Wysoki Kamień
Żółtym szlakiem z Zakrętu Śmierci
Wędrówkę zaczynamy z zakrętu śmierci w Szklarskiej Porębie. Auto parkujemy na niedużym parkingu tuż przy drodze. Wybieramy żółty szlak, zaglądamy jeszcze na punkt widokowy zakręt śmierci.
Z punktu widokowego dalej idziemy cały czas żółtym szlakiem. Droga jest szeroka, delikatnie pod górę, ale bez większych przewyższeń do pokonania. Jeśli idziecie z małymi dziećmi i obawiacie się, że nie dadzą rady pokonać całej trasy samodzielnie, to zdecydowanie najrozsądniej jest zabrać ze sobą chustę lub nosidło. Odradzamy zabieranie wózka.
Droga do góry prowadzi przez Czarną Górę (wys. 964 m). Po drodze mijamy ciekawe formy skalne, które stanowią duże urozmaicenie dla dzieci. Trasa do góry jest łagodna i prosta nawet dla małych nóżek. Na ostatnich kilkuset metrach żółty szlak łączy się z czerwonym, wówczas czeka Was najtrudniejsze podejście.
Schronisko Wysoki Kamień
Budynek schroniska jest bardzo charakterystyczny i widać go niemal z każdego miejsca w Szklarskiej Porębie. Wysoki Kamień leży na wysokości 1058 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich. Schronisko jest prywatne i jest dziełem Pana Pawła Gołba, emerytowanego nauczyciela i trenera narciarstwa, który odkupił ten teren w 1996 r. za zebrane oszczędności. Powoli, ale z sercem buduje schronisko, efekty są niesamowite! Schronisko cały czas jest w budowie (nie oferuje jeszcze noclegów), ale odwiedzając je, kupując herbatę czy coś do jedzenia w tutejszym barze, przyczyniacie się do jego istnienia. Całą historię możecie przeczytać na stronie schroniska. Przy schronisku znajdują się ławeczki, można więc usiąść, odpocząć i spojrzeć na okolicę.
Dochodząc na szczyt, po lewej stronie idąc od strony Szklarskiej Poręby znajdują się skałki. Z tego miejsca rozpościera się piękny widok na okolicę. Bądźcie jednak ostrożni, nie ma tutaj żadnych barierek.
Na drogę powrotną wybieramy czerwony szlak do skrzyżowania z drogą rowerową 311. Drogą rowerową idziemy aż do samochodu.
Wysoki Kamień- czas wędrówki:
Czas potrzebny na pokonanie trasy jest oczywiście bardzo indywidualny, zależy od tempa marszu i ilości przerw. Idąc spokojnie z dziećmi trzeba mieć w zanadrzu około 4h.
Według mapy droga, z zakrętu śmierci na Wysoki Kamień, żółtym szlakiem to około 3 km i na jego przejście potrzeba 1 h 15 min. Droga powrotna czerwonym szlakiem i później drogą rowerową to niecałe 4 km, na której pokonanie potrzeba około 1h.
Jak widzicie, według mapy czas jest krótszy. Natomiast idąc z dziećmi, trzeba wziąć pod uwagę, że będą szły nieco wolniej niż dorośli, a i przerw zapewne będzie więcej. My szliśmy z 3 i 5-latką, które w całości pokonały trasę na własnych nogach bez najmniejszego problemu.
Schronisko Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby – podsuwanie trasy:
Zdecydowaliśmy się na pętle, czyli tak jak lubimy najbardziej. Ruszyliśmy z zakrętu śmierci, przez punkt widokowy, aż do Schroniska Wysoki Kamień. Po krótkiej przerwie, w drogę powrotną ruszyliśmy czerwonym szlakiem do drogi rowerowej. Czerwonym Szlakiem, można też dojść, aż do skrzyżowania z czarnym szlakiem, który prowadzi do zakrętu śmierci. Z uwagi na fakt, że czarny szlak prowadzi ulicą, odradzamy jego wybór. Dużo bezpieczniejszą, a zarazem przyjemniejszą opcją jest pójście drogą rowerową. Polecamy w pierwszą stronę iść żółtym szlakiem. Jest bardziej urozmaicony, a jednocześnie ma mniej stromych podejść niż szlak czerwony.
Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby to świetny cel na leśny spacer, z przepiękną panoramą i ciekawym schroniskiem na górze.
Łagodne podejście do góry sprawia, że jest to odpowiedni kierunek na rodzinną wycieczkę. Atutem jest fakt, że trasę można zaplanować, tak by przejść pętle i nie wracać tą samą drogą. Nie wiemy, jak dużo osób wybiera to miejsce w sezonie. Natomiast my w czasie naszej wędrówki pod koniec października spotkaliśmy tylko kilka osób w okolicy schroniska.
Jeśli szukacie innych propozycji na wycieczki po Dolnym Śląsku, to polecam również:
- Z Jagniątkowa na Czarną Przełęcz, zdecydowanie dłuższa trasa ale warta każdego pokonanego kilometra. Trasa jest bardzo różnorodna, ale z racji na długość pamiętajcie o dobrym przygotowaniu (również kondycyjnym).
- Rudawski Park Krajobrazowy nas zachwycił, mam nadzieję, że i Wam się spodoba 🙂
- Rodzinny spacer do Perły Zachodu, fajna prosta trasa na rodzinny spacer (można z wózkiem).
- Park Leśny i Park Wrocławski, Lubin, jeśli jeszcze nie byliście w Lubinie to koniecznie musicie to zmienić!
♥♥♥♥
∴ Jeśli podoba Ci się ten wpis to będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania.
Pozdrawiam Ola
(do zobaczenia gdzieś na szlaku)