Jesień to idealny czas, by odwiedzić Dolny Śląsk. Gdy liście na drzewach nabierają kolorów, las i góry wyglądają niesamowicie. Jeśli wybieracie się w okolicę Jeleniej Góry, to warto jeden dzień przeznaczyć na spacer do Gościniec Perła Zachodu.
NASZA TRASA:
JELENIA GÓRA – WIEŻA WIDOKOWA GRZYBEK (WZGÓRZE KRZYWOUSTEGO) – ŻÓŁTYM SZLAKIEM DO GOŚCINIEC PERŁA ZACHODU – CZARNYM SZLAKIEM DO WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE – GÓRY GAPY (PRAWIE) – PERŁA ZACHODU – WIEŻA WIDOKOWA GRZYBEK
Wycieczkę zaczynamy w Jeleniej Górze od Wzgórza Krzywoustego i znajdującej się tam wieży widokowej Grzybek. Bez problemu można tutaj zaparkować auto i ruszyć dalej na spacer. Na początku zaczynamy od zielonego szlaku i dochodzimy do wieży widokowej. Trzeba przyznać, że jesienią wygląda wyjątkowo malowniczo.
WIEŻA WIDOKOWA GRZYBEK
Wieża ma 35 m wys. (taras widokowy jest na wys. 26m). Z góry rozpościera się piękny widok na miasto, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, ale nie zwróciliśmy uwagi, w jakich godzinach jest czynna.
ŻÓŁTYM SZLAKIEM DO GOŚCINIEC PERŁA ZACHODU
Dalej idziemy żółtym szlakiem. Szlak jest niezwykle malowniczy i prowadzi wzdłuż rzeki Bóbr. Ścieżka jest szeroka, od zbocza oddzielona barierkami. Jest to więc idealny szlak na rodzinne wycieczki. Bez problemu przejdziecie go z wózkiem, maluchy śmiało mogą stawiać tu swoje pierwsze kroki czy szkolić rowerowe umiejętności.
GOŚCINIEC PERŁA ZACHODU
Po pokonaniu około 3,5 km ukaże nam się klimatyczny budynek Perły Zachodu. Jest to górskie schronisko PTTK, wzniesione na krawędzi stromego zbocza. Dziś określane jest mianem gościniec i pełni bardziej rolę hotelu i restauracji niż typowego schroniska górskiego. Znajduje się tutaj nieduża kamienna wieża, na którą można wejść i podziwiać okolice z góry.
Jeśli nie macie chęci albo czasu na spacer, to od strony Siedlęcina możliwy jest dojazd do schroniska samochodem.
To, co przyciągnęło nas w tę stronę, poza samym budynkiem Perły Zachodu, to most na jeziorze Modre. Stalowa konstrukcja wygląda wyjątkowo malowniczo na tle otaczającej przyrody.
Planowo Perła Zachodu miała być celem naszej wycieczki. Mieliśmy wracać tą samą drogą do auta. Jednak gdy doszliśmy, świeciło piękne słońce, do zachodu było jeszcze daleko. Pomyśleliśmy, że szkoda marnować tak pięknego jesiennego dnia i ruszyliśmy dalej.
WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE
Dalej poszliśmy czarnym szlakiem, który prowadzi wzdłuż rzeki. Po drodze minęliśmy elektrownie wodną Bobrowice I. Mieliśmy o tyle szczęście, że dziewczyny mogły zobaczyć, jak działa tama. Pan akurat przestawiał tamę, by woda przelała się z 1 części na 2.
Według drogowskazu czas potrzeby na dojście do wieży w Siedlęcinie od Perły Zachodu to 25 min. Sama wieża jest dość ładna, choć widok z góry jakoś specjalnie nie zachwyca. Na pewno przydałoby się tu sporo funduszy, ale odnieśliśmy wrażenie, że pracownicy tego miejsca wykorzystują to, co mają w najlepszy możliwy sposób.
DROGA POWROTNA
Z wieży w Siedlęcinie ruszamy w drogę powrotną. Nie chcąc wracać tą samą drogą, ruszamy drugim brzegiem rzeki Bóbr. Początkowo myśleliśmy, że uda się przejść wzdłuż rzeki, aż do stalowego mostu koło Perły Zachodu. Niestety możliwe jest przejście wzdłuż rzeki tylko do wysokości elektrowni wodnej Bobrowice I.
Po sprawdzeniu na tablicach informacyjnych, gdzie idzie szlak i po zasięgnięciu języka u mieszkańców pobliskiego domu ruszamy dalej w kierunku Góry Gapa. Choć las był piękny, to właściwej ścieżki na Górę Gapy nie odnaleźliśmy. Porównując dane z tradycyjnej mapy i korzystając z aplikacji Mapy.cz, trochę błądząc po leśnych ścieżkach, znaleźliśmy dojście do mostu przy Perle Zachodu.
ŚCIEŻKA POETÓW
Po dojściu do Perły Zachodu są dwie opcje dojścia do samochodu. Można wrócić żółtym szlakiem (prostsza opcja), opcja druga to odbicie na ścieżkę poetów i pójście zielonym szlakiem. Będzie zdecydowanie bardziej pod górę i nierówno niż w przypadku pierwszej opcji. Za to w gratisie dostajemy tu punkt widokowy Trafalgar na wysokości 410 m n.p.m.
Jeśli wybieracie się tylko do Perły Zachodu, to wracając również możecie wybrać między dwiema opcjami powrotu. Jeśli macie ze sobą dziecięcy wózek, wówczas zdecydowanie polecamy żółty szlak w obie strony.
Poniżej mapka z orientacyjną trasą w pierwszą stronę. Nasza trasa zamknęła się w 18 km. Miało być krótko, wyszło jak zwykle 😉 Dziewczyny dzielnie przemaszerowały całą trasę, uznając to za dobrą rozgrzewkę przed kolejnym dniem i wyjściem w góry. Jeśli zdecydujecie się na przejście tylko od wieży widokowej Grzybek do Perły Zachodu i z powrotem, trasa będzie dużo krótsza.
Wybierając się na Dolny Śląsk, polecamy również odwiedzić Rudawski Park Krajobrazowy. Inne ciekawe atrakcje z Dolnego Śląska znajdziesz pod tym adresem.
♥♥♥♥
∴ Jeśli podoba Ci się ten wpis to będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania.