Wracając ostatnio z Jeleniej Góry szukaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy się na chwilę zatrzymać i zobaczyć coś fajnego. Przeszukując mapę i internet natrafiliśmy na miasto Lubin, położone ok 100 km od Jeleniej Góry. Znaleźliśmy prawdziwy SZTOS! Wrócimy tu na pewno, by w pełni nacieszyć się tymi dwoma parkami, potrzeba znacznie więcej czasu niż 2-3h. Powiem szczerze, że po odwiedzeniu obu miejsc, szczerze pozazdrościłam mieszkańcom Lubina. Żaden znany nam park w Trójmieście nie dorównuje Parkowi Leśnemu i Parkowi Wrocławskiemu.
PARK LEŚNY, LUBIN
Park Leśny w Lubinie może samym rozmiarem nie imponuje, choć trzeba przyznać, że jak na średniej wielkości miasto na Dolnym Śląsku, to nie jest małym parkiem. Zachwyca czym innym.
Park Leśny zachwyca tym co ma do zaoferowania, czyli plenorowymi wystawami historycznymi, placem zabaw i dużym parkiem linowym.
Wystawa “Bitwa o Anglię”
Zaraz przy wejściu do parku znajduje się bardzo fajnie przygotowana plenerowa wystawa “Bitwa o Anglię“, która przedstawia historię jednej z największych bitew lotniczych w czasie II Wojny Światowej, która toczyła się w 1940r. pomiędzy brytyjskim RAF-em, a lotnictwem Luftwaffe. W centrum wystawy stoi makieta Hawkera Hurricane (myśliwca, którym latali polscy lotnicy). Trzon wystawy znajduje się w 3 kontenerach, gdzie przygotowano multimedialną wystawę przedstawiającą bitwę o Anglię z perspektywy Polskich Sił Powietrznych.
Co ciekawe forma przedstawienia i przygotowania materiałów spowodowała, że nasze dziewczyny nie chciały stąd wychodzić.
Plac zabawy i park linowy
Teren parku linowego można podzielić na dwie części. Pierwsza to plac zabaw z ogromną piaskownicą, wielkim krokodylem i linowym torem przeszkód. Ta część dostępna jest niezależnie od pogody.
Druga część czyli właściwy park linowy jest udostępniana tylko w czasie dobrych warunków atmosferycznych. W czasie naszej wizyty, chwilami delikatnie kropił deszcz. Z tego też powodu, park linowy tego dnia był zamknięty.
Z parku linowego mogą korzystać dzieci powyżej 4 roku życia (pod opieką dorosłych), a szybka zjeżdżalnia przeznaczona jest dla dzieci od 12 lat. Ta część parku jest naprawdę imponująca.
“WIELKA WOJNA” – śladem I Wojny Światowej
Ta wystawa robi nie mniejsze wrażenie niż pozostałe części parku. Wystawa Wielka Wojna to plenerowa część wystawy Muzeum Historycznego. Trasa prowadzi poprzez okopy jakie budowano w czasie wojny, co obrazuje w jakich warunkach musieli funkcjonować żołnierze. Wystawa jest doskonale wpleciona w pozostałości po strzelnicy artyleryjskiej.
Nasze wrażenia z Parku Leśnego
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jakości wykonania wystaw i rozmachu z jakim został stworzony Park Linowy. Zwłaszcza, że park udostępniony jest bezpłatnie. Z pełnym przekonaniem piszę, że ten park znacząco wyróżnia się na tle wszystkich innych parków jakie mieliśmy okazję odwiedzić w Polsce.
Godziny Otwarcia:
Park Leśny 6:00 do 22:00.
Park Linowy pon – czw 11:00-19:00, pt-nd 12:00-20:00,
Wystawy codziennie 10:00 do 18:00.
PARK WROCŁAWSKI, LUBIN
Drugie miejsce również wyróżnia się na tle innych parków jakie mieliśmy okazję do tej pory odwiedzić. W Parku Wrocławskim znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej.
Co znajdziemy w Parku Wrocławskim?
Szlak Ptaków
To zdecydowanie największa kolekcja zwierząt tutejszego zoo. Wśród ptaków jakie możemy obserwować są bażanty (zagrożone wyginięciem), różnego rodzaju sowy, żurawie czy gęsi. Łącznie można tutaj podziwiać przeszło 50 gatunków ptaków.
Szlak zwierząt gospodarskich
Na ternie parku mieszkają także takie zwierzęta jak kuce, kozy, owce czy osły. Możliwość obserwowania zwierząt to dla dzieci zawsze niesamowita atrakcja. Bardzo ważne! Zwierząt nie wolno dokarmiać. Mają zapewnioną odpowiednią ilość pożywienia. Dokarmianie zwierząt niejednokrotnie wywołało u zwierząt choroby, a nawet śmierć!
Szlak Dinozaurów
Na terenie ogrodu znajdziemy sporo figur przedstawiających dinozaury. Chyba większość dzieci przechodzi etap fascynacji tymi zwierzętami, także nie można pominąć tej częsci parku. Figury rozmiarem odpowiadają naturalnie występującym niegdyś dinozaurom. Największy, diplodok, ma 33 m wysokości! Przy każdym eksponacie znajduję się tablica informacyjna.
Nasze wrażenia z Parku Wrocławskiego
Świetny park udostępniony za darmo. Park Wrocławski jest przykładem, że pieniądze publiczne mogą być dobrze wydane. Połączenie bardzo dobrego pomysłu z jeszcze lepszym wykonaniem. Dinozaury, duży plac zabaw, altanki i ławeczki, a także zwierzęta, które dzieci mogą obserwować. Polecam, bardzo!
Z kategorii Dolny Śląsk polecam też:
♥♥♥♥
∴ Jeśli podoba Ci się ten wpis to będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania.