Czas mamy aktualnie taki, że jeśli już w ogóle można wyjść z domu, to gdzieś blisko i z dala od ludzi. Dlatego też uważnie przyglądamy się mapie i wybieramy miejsca, które nie są tymi, które przyszły nam do głowy w pierwszej kolejności 😉 Co najmniej pierwsze 10 można śmiało odrzucić, bo pewnie wpadło na to też pół okolicy.
Wybieramy takie miejsca, na które normalnie nie zwrócilibyśmy pewnie uwagi, skręcamy w te leśne ścieżki, w które jeszcze nigdy nie skręcaliśmy. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, ale leśne spacery w tłumie ludzi to chyba nie jest to czego szukamy przy okazji wyprawy w nature. Niezależnie od tego czy aktualnie panuje pandemia czy nie. Mieszkanie w Gdańsku i okolicach ma niewątpliwie ten plus, że nie tylko mamy na co dzień całkiem ładne plaże, ale też spore połacie terenów leśnych. Warto więc z tego korzystać (ale z głową i odpowiedzialnie).
Niedawno pisaliśmy Wam o Rezerwacie Mewia Łacha i Gdańskich Górkach Zachodnich. Tym razem kilka słów o lesie w okolicach Mikoszewa.
Mikoszewo znajduje się po drugiej stronie Wisły, w stosunku do części rezerwatu Mewia Łacha, o którym pisaliśmy niedawno. Znajduje się na obszarze Żuław Wiślanych, co już nam podpowiada, że będzie tu całkiem przyzwoicie 😉 Lasy w okolicy Mikoszewa podlegają pod Leśnictwo Jantar w Nadleśnictwie Elbląg.
Teren Żuław Wiślanych ma to do siebie, że o ile w sezonie turystycznym bywa tu całkiem sporo ludzi, o tyle poza sezonem wręcz przeciwnie. Warto obrać ten punkt na mapie, jako cel wycieczki. Zwłaszcza poza sezonem.
Jak dojechać do Mikoszewa?
Zdecydowanie najłatwiej samochodem. Innej opcji nie testowaliśmy. Jechaliśmy S7 przez Kiezmark. Można też skorzystać z przeprawy promowej w Świbnie. Większość osób zatrzymuje się na parkingu Leśnym w Mikoszewie. Pamiętajcie jednak, że to nie jedyne miejsce, gdzie można zaparkować samochód, dlatego jeśli tu jest tłoczno, szukajcie dalej.
Idąc od leśnego parkingu w Mikoszewie można dojść do części Rezerwatu Mewia Łacha po prawej stronie Wisły, zahaczając przy okazji o Jezioro Mikoszewskie i plażę.
Warto jednak odbić w zupełnie drugą stronę (w kierunku wsi Jantar). Wówczas mamy do dyspozycji całkiem zacny kawał lasu i plażę. Jest gdzie połazić. Oczywiście może się zdarzyć, że kogoś spotkacie, ale z zachowaniem bezpiecznej odległości nie powinno być najmniejszego problemu 😉
Nie opisujemy konkretnego szlaku, bo tu po prostu trzeba przyjechać i cieszyć się lasem w jego najpiękniejszym wydaniu. Znajdziecie tutaj to prawdziwy piękny las. Taki las jaki ja lubię najbardziej. Jest niesamowicie zielono, pachnie obłędnie i jeszcze niekończący się koncert leśnych ptaków.
Jak by mi ktoś kiedyś powiedział, że spacerując po lesie będę się zastanawiać co to za ptak właśnie przeleciał, to bym się w głowę popukała. Ja proszę Państwa nie potrafiłam rozpoznać wiele więcej poza mewą czy gołębiem.. w zasadzie to dalej nie zrobiłam wybitnych postępów w tej dziedzinie ale na naukę nigdy nie jest za późno. Wypatrywanie ptaków, to jest całkiem przyjemne zajęcie. Mówię Wam. Spróbujcie kiedyś! Jest frajda, zwłaszcza jak już nabierzecie trochę wprawy.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by w te okolice wybrać się rowerem. Teren ten jest całkiem przyjemny na takie eskapady.
Las to miejsce w którym czujemy się dobrze. Łapiemy oddech. Zwalniamy. Nic nie zastąpi aktywności na świeżym powietrzu. Spacerujemy po lesie często. W ten sposób budujemy swoją odporność, dbamy o zdrowie. Namawiamy do tego również Ciebie. Róbmy to jednak wszyscy odpowiedzialnie, tak byśmy mogli cieszyć się tym co oferuje nam natura jak najdłużej ♥
Wybieracie się do lasu? Super! Pamiętajcie, że las to jest dom dla zwierząt, a my jesteśmy tylko gośćmi.
Wszyscy to na pewno wiedzą, ale tylko przypomnę:
- Ogień to największy wróg lasu. Wystarczy niewiele, by stało się bardzo wiele. Od lat Polskie zimy nie wyglądają tak, jak pamiętamy je z dzieciństwa. Brak śniegu i małe opady deszczu, powoduje, że wody jest za mało, a las bardzo suchy.
- Śmieci to kolejny bardzo poważny leśny problem, w dodatku rozpowszechniony na ogromną skale. Nie śmiecimy w lesie! Ani to przyjemne, ani bezpieczne. Jedno, że nam ludziom niezbyt przyjemnie chodzi się po lesie, w końcu wybieramy las, a nie zwiedzanie wysypiska śmieci. Druga sprawa jest ważniejsza. Zwierzęta. Dla nich zjedzenie śmieci zostawionych przez ludzi jest bardzo niebezpieczne! Śmieci niszczą leśny ekosystem. Także zamiast zaśmiecać las, pozbieraj śmieci, które spotkasz w czasie spaceru.
- Nie hałasujemy. Nie mówię by iść w milczeniu. Normalne rozmowy i zabawy nikomu nie zaszkodzą. Natomiast głośna muzyka i krzyki, sprawiają, że burzymy spokój zwierząt, które i tak nie mają z nami (ludźmi) lekko.
- Nie niszczymy – leśny ekosystem działa dobrze, gdy my jako ludzie go nie zaburzamy. Za każdym razem powinniśmy się starać, by nasz pobyt w lesie wywierał jak najmniejsze oddziaływanie na naturalne środowisko.
Grafika #BĄDŹ DOBRY DLA LASU, pochodzi ze strony zielonagora.lasy.gov.pl
Pozdrawiam, Ola
♥♥♥♥
∴ Będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem.