Jeśli macie przed sobą wolny dzień i właśnie zastanawiacie się, gdzie pójść na spacer to dobrze trafiliście. Dziś przyglądamy się Gdyni i polecamy Wam miejsca, które lubimy w Gdyni najbardziej. ♥ Wszystkie te miejsca można odwiedzić zarówno z dzieckiem, jak i bez.
1. GDYNIA ORŁOWO
Spacer rozpoczynamy od promenady Królowej Marysienki, kierując się w stronę mola. Tuż przed wejściem na molo znajduje się plac zabaw, także prawdopodobnie utkniecie tu na co najmniej 15 minut 😉 Krótki spacer po molo i kierujemy się w stronę klifu orłowskiego mijając po drodze Domek Żeromskiego, w którym można napić się dobrej kawy, a nieco dalej kupić pyszną wędzoną rybę, kabanosy z łososia itp.
*Królowa Marysieńka była żona króla Jana III Sobieskiego, który był jednym z właścicieli Pałacu w Kolibkach.
Molo w Orłowie
Pierwsze drewniane molo powstało w czasie I wojny światowej. Molo miało maksymalnie 430 metrów długości i było przystosowane do cumowania statków. Zimą 1949 roku uległo zniszczeniu w czasie sztormu. W 1953r. zostało wyremontowane i obecnie molo ma 180 m długości. Stając na jego końcu mamy z jednej strony świetny widok na klif, z drugiej na piaszczystą plażę. Wybierając się tutaj, zwłaszcza jesienią i zimą, należy pamiętać o silnym wietrze, który jest tu obecny niemal zawsze. Nawet jeśli na co dzień nie przepadacie za czapkami, tu mogą się przydać 😉
Klif Orłowski
Orłowski Klif, który tak naprawdę jest Klifem Redłowskim. Znajduje się bowiem na stromym brzegu Kępy Redłowskiej, w granicach dzielnicy Redłowo. W pewnym sensie miejsce to stało się wizytówką Gdyni.
Klif rozciąga się na długości około 650 metrów. Zbocze klifu jest systematycznie podmywane przez fale, w efekcie ściany osuwają się do wody. Przyjmuje się, że każdego roku klif cofa się o około 1 metr.
Można iść plażą – idąc od mola, możemy dojść aż do gdyńskiego bulwaru nadmorskiego. Ten odcinek plaży jest niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych zakątków na polskim wybrzeżu. Druga ścieżka poprowadzona jest górą, przez bukowy las. Pamiętajcie jednak, że klif ma tendencję do osuwania się, dlatego nie polecamy iść przy samym jego brzegu ze względów bezpieczeństwa!
My najbardziej polecamy przejść w jedną stronę piaszczystą plażą wzdłuż urwistego brzegu, a w drugą górą.
Pamiętajcie, że dokarmiając łabędzie można wyrządzić więcej szkody niż pożytku, gdyż przestają one szukać same pokarmu. Dlatego wiosną, latem i jesienią nie dokarmiamy ich.
Gdynia Orłowo praktycznie:
- Jadąc samochodem weźcie pod uwagę, że o miejsce parkingowe nie jest tu łatwo;
- Jeśli zdecydujecie się na komunikację miejską to od SKM Gdynia Orłowo czeka was ok 15 min spaceru;
- Wybierając się na spacer promenadą + molo (bez spaceru plażą do klifu) warto zabrać dla dziecka rower/hulajnogę (poza sezonem);
- W weekendy i latem bywa tu bardzo tłoczno. Aby w pełni nacieszyć się urokiem tego miejsca w sezonie najlepiej być tutaj w dni powszednie, a w weekendy z samego rana.
2. GDYNIA CENTRUM
Jeśli jesteście z okolic Trójmiasta to polecamy zamienić auto na komunikację miejską. Wówczas spacer rozpoczynamy od SKM Gdynia Główna, idąc w stronę informacji Turystycznej na 10 lutego (po drodze mijamy Pomnika Gdynian Wysiedlonych). Nasz kolejny przystanek na trasie to Gdynia Infobox. Tym co interesuje nas w tym miejscu najbardziej jest 22 metrowa wieża widokowa z której rozpościera się przepiękny widok na miasto. Idąc dalej ulicą Świętojańską, skręcamy w Armii Krajowej mijając Gdyńskie Centrum Filmowe, docieramy do kolejki na Kamienną Górę.
Kamienna Góra to jeden z najlepszych punktów widokowych w Gdyni na port jachtowy, Skwer Kościuszki i Zatokę Gdańską.
Nasza ulubiona trasa dalej wiedzie koło Parku Europa, w pobliżu Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Po drodze robimy sobie zdjęcie przy pomniku Rybek i zaglądamy na małe molo. Alternatywnie przy Parku Europy można odbić w drugą stronę i podziwiać statki zacumowane przy nabrzeżu w tym udostępniony do zwiedzania w sezonie – ORP Błyskawica. Fajnym zwieńczeniem spaceru z dziećmi jest wizyta w Gdyńskim Akwarium. W zależności od tego ile będziecie robić przerw na plaży i placach zabaw ta trasa można pochłonąć naprawdę sporą część dnia.
Uprzedzam od razu abyście nie mieli zbyt wielkich oczekiwań względem Akwarium. Ze względu na miejsce w którym się znajduje możliwości jego rozwoju są dość ograniczone. Część wystaw nie zachwyca, ale jeśli jesteście z Trójmiasta to raz można się wybrać 😉
3.Bulwar Nadmorski i plac zabaw w Śródmieściu
Ten punkt częściowo pokrywa się z poprzednim, ale z uwagi na fakt, że ten odcinek wybieramy najczęściej to postanowiłam go ująć osobno. Samochód można zaparkować na parkingu przy Polance Redłowskiej. Zazwyczaj na ten spacer zabieramy ze sobą hulajnogi. Idziemy cały czas Bulwarem Nadmorskim i dochodzimy do Plaży miejskiej w Gdyni. Jesienią i zimną zwykle zaglądaliśmy na gorącą herbatę do Contrust Cafe Gdynia, latem z kolei mamy długi postój na placu zabaw.
4. Góra Donas
Podobno Gdynia jest jednym z najbardziej górzystych miast w Polsce. Najwyższe wzniesienie Trójmiasta znajduje się właśnie w Gdyni. Mowa o Górze Donas na gdyńskiej Dąbrowie (205,6 metrów n.p.m). Na jej szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa (70 metrów wys.), z tarasem widokowym. Aby dotrzeć na górę Donas i spojrzeć na miasto z lotu ptaka musicie odnaleźć na mapie żółty szlak pieszy (szlak Trójmiejski) prowadzący z dworca PKS w Gdańsku do dworca PKP w Gdyni.
Jeśli macie ochotę na nieco dłuższą wycieczkę to z Góry Donas, można dojść na stary i zapomniany cmentarz ewangelicki. Dalej warto skierować swoje kroki do Leśnego Bagna. Okolica jest niezwykle urokliwa, a taka trasa pozwoliła nam zatoczyć pętle i wrócić do auta zaparkowanego w okolicy.
5. Wieża widokowa Orange Gdynia Kolibki
Wieża widokowa znajduje się przy ul. Spółdzielczej w Gdyni Orłowo, na obszarze Kolibek. Wieża ma 50 m. wysokości, natomiast sam taras widokowy znajduje się na wysokości 28 metrów. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, ale jest otwarta tylko od 1 kwietnia do 31 października, w godz. 8 do 18 (przy dobrych warunkach pogodowych). Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie we wpisie Wieża widokowa, Kolibki. To miejsce możemy polecić na krótki spacer, bądź jako urozmaicenie dłuższej wycieczki rowerowej.
6. Leśny ogród botaniczny Marszewo
Trójmiasto pełne jest niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest Leśny Ogród Botaniczny. Tuż koło niego poprowadzono dwa całkiem interesujące szlaki. Oba krótkie, a więc idealne dla małych nóżek. Nam szczególnie przypadł do gustu szlak Alicji, który ma 624 metry.
Drugi szlak to mający około 1,5 km szlak Korzeni. Główną atrakcją tego szlaku są małe domki, przypominające nieco te z książki o hobbitach. Niestety są czynne tylko w godzinach pracy ogrodu (obecnie nieczynne z uwagi na COVID). Mimo wszystko warto się wybrać 😉
Po więcej informacji zapraszam do wpisu Szlak Alicji i szlak Korzeni.
7. Babie Doły – Torpedownia
Są takie miejsca, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Jednym z takich miejsc jest Torpedownia. Trzeba przyznać, że szczególnie ciekawie wygląda w czasie mroźniej zimy.
Czym jest Torpedownia?
Centralny obiekt niemieckich ośrodków badawczych torped, budowanych na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Torpedownia była bowiem wielką halą montażową oraz magazynem sprzętu do próbnych strzelań. Z widocznej z daleka wieży, obserwowano bieg torped. Ruiny w Babich Dołach były częścią wielkiego poligonu torpedowego, jaki Niemcy urządzili podczas wojny na terenie Zatoki Gdańskiej.
Znajduje się około 300 metrów od brzegu. Z daleka kształtem przypomina nieco opuszczony zamek.
8. Bulwar Oksywski
Bulwar Oksywski jest zdecydowanie mniej znany od Bulwaru Nadmorskiego, o którym wspominałam wcześniej. Dzięki temu jest też tu zdecydowanie mniej ludzi. Od razu na wstępie zaznaczam, że dojście do niego dla niektórych może być utrudnione. Prowadzą do niego dość długi i wąskie schody. Dlatego też wycieczka z dziecięcym wózkiem jest utrudniona. Gdy pokonamy pierwszą trudność w postaci schodów, mamy już tylko długą prostą drogę z fajnym widokiem m.in na Torpedowanie.
Bulwar ma długość około 1,7km. Choć tak naprawdę jest to droga techniczna będąca częścią inwestycji, której głównym celem było zabezpieczenie morskiego brzegu, to ze względu na położenie jest tu niezwykle przyjemnie.
To miejsce jest poza listą najbardziej popularnych kierunków na spacer w Gdyni, ale zdecydowanie warto zobaczyć poza utarte szlaki i znaleźć chwilę na spacer w tym miejscu. To dobre miejsce na spokojny spacer bez tłumów.
Z całą pewnością jest jeszcze nie jedno miejsce w Gdyni, które warto wybrać na spacer. Wciąż odkrywamy Gdynię i jeśli tylko znajdziemy inne ciekawe miejsce, to na pewno dorzucę je do tego zestawienia. Jeśli znacie inne miejsca, koniecznie dajcie znać w komentarzu, chętnie je odwiedzimy.
♥♥♥♥
∴ będzie mi bardzo miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania.
Pozdrawiam, Ola
1 comment
Bardzo fajny i przydatny poradnik. Przy okazji swoich wypraw do Trójmiasta nie miałam jeszcze okazji odwiedzić wszystkich tych miejsc także będę nadrabiać :)!
Ja zawsze przy okazji wizyty w Trójmieście korzystam z usług wypożyczalni samochodów, moja ulubiona to
mscar.pl/, z czystym sumieniem polecam!