Mieszkamy w Gdańsku od zawsze. Tak już przewrotnie bywa, że tematów z Gdańskiem w roli głównej do tej pory u nas za wiele nie było. Czas to jednak zmienić. Dlatego też dziś przychodzimy do Was z propozycją “Gdańsk na weekend z dzieckiem lub bez”.
Dzień zaczynamy od Europejskiego Centrum Solidarności. Nadal się dziwię, dlaczego dopiero teraz się tu wybraliśmy. Teraz już wiemy, że ECS to miejsce, którego nie można pominąć przy wizycie w Gdańsku. Ogrom, rozmach, nowoczesne wykonanie – naprawdę robi wrażenie!
Zerdzewiały budynek z zewnątrz, prezentuje się dość kontrowersyjnie. Wystarczy jednak zajrzeć do środka, a okazuje się, że to wszystko do siebie pasuje.
Koniecznie skorzystajcie z opcji wyporzyczenia audioprzewodnika, który dostępny jest w kilku wersjach językowych. To pozwoli Wam naprawdę dobrze i wartościowo spędzić czas w środku. Absolutne minimum to 2h.
Polska “Solidarność” to hasło znane chyba na całym świecie. Ważne, aby nie pozostało tylko hasłem znanym z historii. Solidarność to siła. Historia to pokazała. Warto o tym pamiętać na co dzień, nie tylko od święta.
Na parterze ECS znajduje się wydział zabaw, gdzie za dodatkową opłatą można zostawić dzieci (powyżej 5 roku życia) na czas zwiedzania (2h). Jest też bar, kawiarnia i sklepik z pamiątkami. Jeśli jeszcze tu nie byliście to wybierzcie się koniecznie!! Aktualny cennik znajdziecie na stronie ECS (z kartą do kultury jest zniżka!).
Pewnie gdzieś u Was pojawia się pytanie, czy takie muzeum odwiedzać z dzieckiem?
Wracając drugą stroną możecie rozpocząć swoją przygodę ze Szlakiem Gdańskich Lwów – HEWELION.
Spróbujcie złapać lwa i zobaczyć co ma do powiedzenia. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację iLeo, włączyć bluetooh, GPS i ruszyć na poszukiwania. Lwa Heweliona znajdziecie przy Wielkim Młynie i na Ołowiance (a także w ZOO, przy stadionie Energa, na molo, w Gdańskim Centrum informacji turystycznej, w Centrum Hewelianum i na lotnisku).
Westerplatte jest najważniejszym i najbardziej znanym symbolem oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.
mapka z portalu http://www.gdansk.pl/ |
1.Przystań statków pasażerskich 2. Schron i wieża obserwacyjna 3.Placówka “Fort” 4.Czołg T – 34 5.Cmentarz Obrońców – miejsce nieistniejącej Wartowni nr V 6.Wartownia nr I 7.Ruiny Nowych Koszar 8.Pozostałości po “Willi Podoficerskiej” – Wartowni nr III 9.Plac przed kopcem przy zniczach 10.Kopiec – Pomnik Obrońców Wybrzeża
.
To też miejsce corocznych uroczystości, które niezmiennie zaczynają się 1 września, punktualnie o 4:45 (rano!). Byliśmy kilka razy i choć z roku na rok coraz więcej tu polityki, a składanie kwiatów trwa coraz dłużej, to warto się wybrać chociaż raz.