Jeśli lubicie leśne wędrówki, to jestem pewna, że w Borach Tucholskich znajdziecie nie jedno naprawdę fajne miejsce. My wciąż poznajemy uroki tych okolic, odkrywając z każdą wizytą kolejne ciekawe miejsce. Z przyjemnością podzielę się z Wami miejscami, które naszym zdaniem warto odwiedzić.
Park Narodowy Bory Tucholskie jest parkiem typowo leśnym. Drzewa pokrywają ponad 80 % procent powierzchni parku, a dominującym drzewem jest sosna zwyczajna. Największym skarbem tego miejsca są jednak jeziora, których jest tu łącznie 21 (największe jezioro Ostrowite, wśród najmniejszych warto wymienić Kacze Oko, Rybie Oko i Kociołek).
Szlakiem po drewnianej kładce
Gdy w internecie natrafię na nieznane mi wcześniej miejsce z drewnianymi kładkami, zawsze serce zaczyna mi bić szybciej z radości. No nic nie poradzę, że uwielbiam takie miejsca. W Borach też znaleźliśmy kładki i to naprawdę fajne!
Auto zaparkowaliśmy w okolicy osady Swory ze miejscowością Małe Swornegacie. Kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku mostu nad Strugą Siedmiu Jezior.
Tuż za mostkiem rośnie ok 600-letni dąb Bartuś. W tym miejscu jest fajna wiata, gdzie można zjeść i odpocząć. Chwilę później zaczyna się główna atrakcja szlaku, czyli kładka prowadząca do jeziora Kacze Oko. Wokół jeziora znajduje się torfowisko, które stopniowo zaczyna zarastać zbiornik wodny.
Wracać można tą samą drogą lub zrobić pętle idąc dalej np zielonym szlakiem Strugi Siedmiu Jezior, lub czerwonym szlakiem kaszubskim.
Warto pamiętać, że wstęp na teren parku jest płatny i powinno zakupić się bilety.
Centrum Edukacji Parku Narodowego Bory Tucholskie
W przepięknym budynku znajduje się wystawa, którą zwiedza się z audioprzewodnikiem. W czasie wizyty dowiadujemy się naprawdę dużo o torfowiskach, okolicznych lasach i jeziorach, ale też o nietoperzach, ważkach, ptakach czy płazach. Informacji jest dość dużo, będą one interesujące dla fanów przyrody w wieku od podstawówki w górę. Młodsze dzieci mogą śmiało przejść wystawę bez audioprzewodnika lub pomijając zbyt trudne rzeczy. Dodatkowo na wystawie znajdziemy karty z ciekawostkami o nietoperzach, grzybach etc.
Czy wiecie, że są fioletowe grzyby? Co można zrobić z trzciny? Dlaczego muchomor ma białe kropki na kapeluszu? Ile żyją nietoperze? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie uważnie przechodząc wystawę.
Ponadto oprócz muzeum można zwiedzać zagrodę pokazową ze zwierzakami, które dawniej występowały na tym ternie (m.in. koniki polskie, krowy białogrzbiety, owce świniarki) oraz ptaki, które ze względu na stan zdrowia np. uszkodzenie / brak skrzydła nie mogą już funkcjonować w naturalnym środowisku (m.in. pustułki, myszołowy, sowa puszczyk, bieliki).
Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne, ale wizytę trzeba zarezerwować przez internet (tutaj).
Kaszubska Marszruta rowerem
Kaszubska Marszruta to szlaki rowerowe na terenie powiatu chojnickiego. Łączna długość wyznaczonych tras to ok. 200 km. Nam do tej pory udało się przejechać jednym ze szlaków.
Kaszubska Marszruta (szlak rowerowy, czarny)
Przebieg trasy: Konarzyny – Żychce – Nowa Karczma – Kiełpin – Binduga – Nierostowo – Zielona Chocina – Jonki – Zielona Huta – Chociński Młyn – Konarzynki – Konarzyny
Długość: 32,6 km. My skróciliśmy do 25 km.
Zdecydowana większa część tej trasy prowadzi drogami asfaltowymi o bardzo małym natężeniu ruchu. Było dość sporo odcinków, gdzie przez dłuższą chwilę nikogo nie mijaliśmy po drodze. W drugiej części trasy za Zieloną Chociną trzeba się liczyć z drogami szutrowymi. My jednak z racji, że byliśmy z dziećmi, które już były nieco zmęczone, skróciliśmy trasę i z Zielonej Chociny pojechaliśmy najkrótszą drogą prosto do Konarzyn, gdzie mieliśmy zaparkowane auto.
Wybierając się na ten szlak, trzeba zaopatrzyć się w zapas wody i jedzenia, ponieważ poza Konarzynami (gdzie jedliśmy przepyszne włoskie lody), nie widzieliśmy żadnych sklepów.
To oczywiście nie wszystkie ciekawe miejsca w Borach. Z całą pewnością co jakiś czas będziemy ten wpis aktualizować 🙂 Wśród miejsc, które mamy na liście w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”:
- Ścieżka botaniczna przy siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach. Dodatkowe info tutaj.
- Wybrać się na zieloną ścieżkę dydaktyczną “Wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno”. Więcej informacji tutaj.
Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie
Siedziba Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.