Gdańsk to fajne miasto, o bogatej ponad 1000 letniej historii. Co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Choć oferta nie jest może jeszcze rozbudowana tak, jak w Warszawie, to z roku na rok przybywa atrakcji dla dzieci. Wszystkie atrakcje pod dachem zebrałam dla Was w oddzielnym wpisie. Znajdziecie w nim mi.in. sale zabaw (jak Klockownia czy Honolulu), muzea (Ośrodek Kultury Morskiej czy Centrum Hevelianum) i klubokawiarnie (Kawa i Zabawa, Budumi). Wystarczy, że klikniecie na przycisk poniżej, a zobaczycie atrakcje dla dzieci w Gdańsku pod dachem. Trochę ich jest więc sprawdźcie koniecznie!
W tym wpisie skupiam się na miejscach na zewnątrz. Znajdziecie tutaj place zabaw, fajne zbiorniki retencyjne czy parki.
Atrakcje dla dzieci w Gdańsku
Gdański ogród zoologiczny
Gdański Ogród zoologiczny to naprawdę fajne miejsce. Jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. ZOO zostało otwarte 1 maja 1954 roku. Położone w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w sercu jednej z dolin w Lasach Oliwskich, zwanej Doliną Leśnego Młyna. Przez ogród przepływa Potok Rynarzewski (w okolicach wybiegu jaków, lam, bawołów i jeleni).
- Wiosną, latem i wczesną jesienią polecam wybrać się do ZOO rowerem, wyjdzie Wam z tego wówczas całkiem fajna rodzinna wycieczka. Tuż przed wejściem do zoo, znajdziecie stojaki rowerowe.
- Wybierając się do ZOO musicie nastawić się na spory dystans do pokonania, bo Gdańskie ZOO wcale małe nie jest. Pamiętajcie przy tym, że na jego teren nie można zabrać hulajnogi. Wiemy, bo kiedyś chcieliśmy zabrać ze sobą 😉
- Można za to wypożyczyć specjalny wózek, którym przewozić bagaże do 40kg oraz dzieci do 7 lat.
- Przy bramie wejściowej do ZOO znajdują się szafki na bagaże. Aby z nich skorzystać trzeba mieć monetę 2zł.
- Na oficjalnej stronie ZOO, znajdziecie mapę poglądową. Dzięki temu możecie wstępnie zaplanować swoją trasę przed wizytą.
- Dzieci mogą zagrać w grę terenową Odkrywca – Zdobywca gdańskiego ZOO. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
- Jeśli posiadacie Kartę Mieszkańca może wykupić dodatek Pakiet Gdańskiego Lwa, który umożliwia wielokrotny bezpłatny wstęp do ZOO w ciągu roku od zakupu. Pakiet dostępny jest w dwóch wariantach: Normalny 80 zł, ulgowy 60 zł
- Z Kartą Mieszkańca raz w roku – wejście za darmo.
- Gdańska Karta Dużej Rodziny upoważnia do bezpłatnego wejścia w pierwszą sobotę miesiąca w okresie od 01.04.2021 r. do 31.10.2021 r. Bezpłatne wejście także dla posiadaczy karty turysty.
- Na terenie ogrodu znajduje się park linowy „MAŁPI JAR” 9dodatkowo płatny).
Zajęcia edukacyjne w ZOO
W ZOO organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolny,. Na stronie udostępniono karty pracy w formacie PDF, przygotowane na zajęcia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byście i Wy z nich skorzystali. Może być to fajny pretekst, abyście wspólnie spróbowali rozwiązać przygotowane zagadki.
My odwiedzamy gdański ZOO co najmniej raz w roku! Lubimy zajrzeć tu późną wiosną, gdy drzewa stają się intensywnie zielone i wczesną jesienią, gdy liście zaczynają już być kolorowe. Za każdym razem podoba nam się równie mocno. Latem musicie liczyć się z większą ilością osób odwiedzających.
Wbrew pozorom oferta gastronomiczna ZOO nie jest zła. Wiadomo nic wykwintnego tu nie zjecie, ale jeśli nagle dopadnie Was głód, to coś się znajdzie. Warto jednak zabrać ze sobą swoje przekąski i zapas wody.
Dodatkowo jak już się wybierzecie do ZOO, to możecie rozpocząć swoją przygodę z Gdańskim szlakiem lwów. Jedna ze statuetek znajduje się właśnie w ZOO., rozglądajcie się więc uważnie.
Gdański ogród zoologiczny znajduje się w jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Pełnej zieleni i niesamowitych zabytkowych domów. Jeśli macie więcej czasu to warto wybrać się na spacer w okolice ulic Kwietnej, Obrońców Westerplatte, Alfa Liczmańskiego. Przy okazji nie zapomnijcie o krótkiej wizycie w Parku Oliwskim. Dla tych, którzy mają jeszcze trochę niespożytej energii, polecam wybrać się na Pachołek (wieża widokowa), by spojrzeć na miasto z góry.
Place zabaw, jako atrakcje dla dzieci w Gdańsku
Gdańsk może i nie ma aż tak rozbudowanej infrastruktury jak Warszawa, pod względem rozmachu na placach zabaw, ale jest w czym wybrać. Poniżej kilka placów zabaw, które lubimy odwiedzać.
Park Reagana
To dość duży park. Znajduje się przy pasie nadmorskim i rozciąga się od mola w Brzeźnie, aż do plaży w Jelitkowie. Nastawcie się na fajny spacer. Nie jest to typowy spacer parkowymi alejkami. Park Reagana ze względu na swoje położenie przy pasie nadmorskim, ma nieco odmienny charakter niż inne parki.
Znajdziecie tutaj całkiem pokaźnych rozmiarów plac zabaw (Kraina Zabawy), który uwielbiają nasze dzieci, a także drewniany pomost nad łąką, nieduże stawy. Z łatwością znajdziecie tutaj fajne miejsce na piknik. Jest też specjalnie wyznaczone miejsce ogniskowe i strefa grilowania. Na granicy parku od strony Brzeźna jest Port Brzeźno (park linowy)
Park Oruński
Jeśli jeszcze nie byliście to koniecznie musicie to nadrobić. Park Oruńskim to trzeci co do wielkości park miejski w Gdańsku. Malowniczo położony nad potokiem Oruńskim, w dolinie ciągnącej się od Łostowic do Kanału Raduni. Park otoczony jest wzgórzami: Góra Łez, Gliniana Góra i Góra Pięciu Braci.
Park jest naprawdę fajny, ze świetnym placem zabaw, podzielonym na różne strefy w zależności od wieku dziecka. W sezonie letnim w parku w weekendy odbywają się różne wydarzenia dla małych i dużych. W tym czasie w parku jest także możliwość kupienia kawy, herbaty, lemoniady czy lodów tzw. Wozownia. To punkt letni kawiarni znajdujący się po lewej stronie placu zabaw, nieopodal Domu Tatarów. Tutaj możecie skorzystać z toalety. Wystarczy poprosić Panią z Wozowni o kluczyk 😉
Jeśli macie ochotę usiąść na kawę i ciacho w klimatycznym miejscu, to blisko parku znajdziecie kawiarnie Kuźnia (ul. Gościnna 10). Szczególnie przyjemnie jest wybrać się tutaj po jesiennym czy zimowym spacerze.
Gdy spojrzy się na mapę to wydaje się, że Park Oruński jest dość daleko. W rzeczywistości można dojechać tutaj w kilka minut, łapiąc autobus spod Galerii Forum w kierunku Pruszcza Gdańskiego.
Gdański Szlak Wodociągowy
Niedaleko parku jest Zbiornik Wody Stara Orunia. Jest on jednym z 3 zbiorników wchodzących w skład Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Może nie jest to typowa atrakcja dla dzieci, niemniej jednak jest to ciekawa alternatywa w ramach urozmaicenia popołudniowego spaceru. Zbiornik można zwiedzać w okresie letnim, po zakupie biletów (z wyprzedzeniem przez internet).
Kolejnym Zbiornikiem Wodnym jest Zbiornik Stary Sobieszki, znajdujący się we Wrzeszczu. Sam zbiornik jest atrakcją sezonową, ale warto tu się wybrać, bo znajdziesz tu jeden z “gdańskich widoków” z fajną platformą widokową. Jest to widok XIII – “Antoni”, znajdujący się na wzgórzu zwanym dawniej Górą Szubieniczną. W sezonie można tu też zrobić piknik 😉 Ponadto znajduje się tutaj niewielki Park Nostalgiczny, który powstał w 2018 roku na terenach zlikwidowanego cmentarza urnowego.
Ostatni z 3 zbiorników to Zbiornik Wody Kazimierz. Tak jak pozostałe zbiorniki jest atrakcją sezonową. Ze zbiornika można podziwiać widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. Wewnątrz są 2 wystawy multimedialne. Jedna z nich prezentuje rolę wieży ciśnień w systemie wodociągowym, druga została poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej.
Jeśli odwiedźcie wszystkie 3 zbiorniki i zbierzecie pieczątki, to możecie otrzymać mała nagrodę. W tym roku (2021) były to puzzle, długopisy i materiałowe siatki.
Plac zabaw na Gdańskim Niedźwiedniku
Niedźwiednik to część gdańskiej dzielnicy Brętowo. Największym jej atutem jest duża ilość zieleni, bowiem ta część miasta położona jest tuż przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Place zabaw na Niedźwiedniku jest oczywiście kilka, ale Waszą uwagę chciałabym zwrócić na 1 konkretny. Mianowicie tuż przy przystanku autobusowym Leśna Góra znajduję się bardzo fajny małpi gaj. To idealne miejsce dla miłośników wspinaczki. Tradycyjny plac zabaw, z boiskiem i niedużą siłownią znajduje się kilka kroków dalej. Dodatkowo jest tutaj także fajna wiata, gdzie możecie zrobić sobie piknik.
Dogodny dojazd autobusem 136 lub 283. Warto przeznaczyć więcej czasu na tą wycieczkę i wybrać się przy okazji na spacer po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Po więcej szczegółów o placu zabaw zapraszam do wpisu Gdańsk Niedźwiednik, plac zabaw.
Podleśna Polana
Czy jest tu ktoś kto nie zna tego miejsca? Jeśli nie to jestem pewna, że się Wam podoba. Zimą jest tutaj genialna górka do zjeżdżania na sankach, z kolei przy fajnej pogodzie, warto zabrać kosz piknikowy i spędzić więcej czasu. Jest tutaj specjalnie wyznaczone miejsce ogniskowe, boisko, plac zabaw z tyrolką, siłownia dla dorosłych, a jeśli dobrze poszukacie to w lesie znajdziecie huśtawkę na drzewie.
Dodatkowo tutaj możecie rozpocząć swoją przygodę z punktami widokowymi “Spojrzenie na Gdańsk”. Powyżej Podleśnej Polany, w samym sercu liczącego blisko 200 lat Parku Jaśkowej Doliny znajduje się Widok II. Jeśli chcielibyście sprawdzić, gdzie znajdują się poszczególne widoki, to pod tym adresem znajdziecie ich mapę.
Pajęczyna na Garnizonie
Na Garnizonie bywamy dość często, przy okazji, na chwilę. Tutejszy plac zabaw nie jest duży, ale pajęczyna działa jak magnez na dzieciaki. Zresztą, to nie chciał by się wspiąć tak wysoko? 😉 Pajęczyna ze względu na swoje pokaźne rozmiary jest przeznaczona raczej dla starszych dzieci, ale myślę, że 6-7 latki mogą już próbować swoich sił. Na mniejsze dzieci czeka obok nieduży plac zabaw (zjeżdżalnia, karuzela etc).
Będąc na Garnizonie jest jeszcze kilka innych miejsc wartych uwagi. W pizzerii Włoszczyzna zjecie naprawdę niezłą pizzę, w Sztuka Wyboru napijecie się pysznej herbaty i przy okazji możecie kupić fajną książkę. Z kolei jeśli macie na pokładzie małą miłośniczkę baletu, to w pobliskim Garnizonie Kultury, znajdziecie studio tańca organizujące zajęcia dla dzieci. Z kolei w Koty na Płoty kupicie ciekawe materiały i zapiszecie siebie lub dzieci (od 7 roku życia) na warsztaty szycia.
Plac Zabaw, Jasień (Tadeusza Jasińskiego 63-59)
To nie jest duży plac zabaw, ale tutejsza zjeżdżalnia jest zupełnie inna niż na znanych nam Gdańskich placach zabaw. To właśnie ona nas tutaj przyciągnęła 😉 Dodatkowo jest też średniej wielkości pajęczyna do wspinania się, bocianie gniazdo i trampolina. Tuz obok jest boisko tradycyjne i piaskowe.
Jeśli po placu zabaw najdzie Was jeszcze chęć na wizytę w kawiarni to niedaleko (3 min pieszo) jest Kawialnia. Fajne miejsce na rodzinne wyjście z małymi dziećmi. Wy będziecie mogli napić się kawy, a Wasze pociechy pobawić się.
Park Linowy Port Brzeźno
Znajduje się dosłownie kilka minut spacerem od molo. Na najmłodszych czeka (od 3 do 10 lat) strefa Dmuchańców oraz Mini Park Linowy (od 3 do 13 lat). Dla bardziej wprawionych , a przede wszystkim dla tych, którzy spełniają warunek minimalnego wzrostu 😉 jest tradycyjny Park Linowy. Ciekawym wydarzeniem organizowanym w Porcie Brzeźno jest nocne przejście.
Nietypowe atrakcje dla dzieci w Gdańsku
Biblioteka Manhattan
Biblioteka Manhattan znajduję się w Centrum Handlowym Manhattan. Ma bardzo fajnie wyposażony dział dziecięcy. W czasie, gdy nie ma obostrzeń związanych z pandemią dzieci mogą się tutaj bawić w specjalnie wyznaczonej strefie. Warto sprawdzać aktualności na stronie biblioteki, bo często odbywają się tutaj ciekawe wydarzenia dla dzieci. Warto sprawdzać także wydarzenia w filii Pod Kotem i Myszą na ul. Lelewela we Wrzeszczu. Aktualne wydarzenia organizowane w poszczególnych filiach możecie sprawdzać na stronie WMBP.
Klub Wrzeszczaka
W Klubie Wrzeszczaka (znajduje się niedaleko Parku Kuźniczki) organizowane są liczne zajęcia dla dzieci m.in Kino na dywanie i tematyczne warsztaty plastyczne. Wszystkie aktualne wydarzenia publikowane są na ich profilu na FB.
Uzupełnieniem tego wpisu jest osobny wpis o tym gdzie można wybrać się na spacer z dzieckiem. Bardzo Was zachęcam, byście kliknęli w poniższy przycisk. Połączenie informacji w 3 postów (Atrakcje dla dzieci w Gdańsku, Co robić z dzieckiem, gdy pada i Gdzie na spacer w Gdańsku) daje naprawdę kompleksowy obraz tego co możecie zaplanować razem z dziećmi.
Inne wpisy, które mogą Was zainteresować?
- Co robić z dziećmi w Gdyni, gdy pada deszcz?
- Wieża widokowa Kolibki
- Park w Wejherowie
- Park w Wojanowie
- Górki Zachodnie
- Rezerwat Ptasi Raj
- Szlak Lwa Heweliona
Czy to jedyne atrakcje dla dzieci w Gdańsku? Oczywiście, że nie! Na pewno sukcesywnie będziemy dodawać kolejne miejsca do tego zestawienia. Jeśli macie jakieś miejsce, które Wam bardzo się spodobało, to koniecznie dajcie nam o tym znać.
Pozdrawiam, Ola
9 comments
WOW! Nawet nie wiedziałam że tak blisko nas tyle atrakcji! Chętnie skorzystałabym z kilku, ale to pewno dopiero w przyszłym roku, bo teraz pewnie już nie zdążymy 🙁
Trochę tego jest i dobrze że oferta coraz większa, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie 🙂
wow super nie znałam tych miejsc tylko Hevelianum – dzięki za podpowiedź!
Cieszę się i zapraszam częściej w Alexowe progi 😉
Świetne miejsca. Gdy spytałam dziś męża czy zabierzemy kiedyś dziewczynki nad polskie morze to powiedział, że tak, ale w zimie, bo szkoda lata. Wiem już co będziemy tam robić 🙂
Polecam wybrać się wiosną lub jesienią 😉 Zimą Panuje u nas przenikliwy chłód znad morza, który powoduje, że nawet przy stosunkowo wysokiej jak na zimę temperaturze to na dworzu bywa mało przyjemnie. Zimę warto spędzać w górach!
Mieszkam tak blisko Gdańska, a w połowie tych miejsc nigdy nie byłam 🙂 Fajny post 🙂
Dzięki! Gdańsk poszerza swoją ofertę idąc w krok w krok z innymi dużymi miastami. Także jest w czym wybierać 🙂
Świetne podpowiedzi 🙂 Sama bym chętnie w kilka miejsc poszła 🙂