Wyspa Sobieszewska to niesamowite miejsce na mapie Gdańska. Zwykle kojarzy się przede wszystkim z Rezerwatem Ptasi Raj. Tymczasem to nie jedyne piękne oblicze tego miejsca. Wybraliśmy się ostatnio na wycieczkę rowerową dookoła Wyspy Sobieszewskiej i zobaczyliśmy wyspę, jakiej wcześniej nie znaliśmy!
Wyspa Sobieszewska oddalona od centrum miasta o ok. 15 km. Można tutaj dojechać autobusem miejskim (nr 186 lub 112). Pod względem wielkości jest 3-cią największą wyspą polskiego pobrzeża Bałtyku (po Wolin i Uznam). Jednocześnie jest jedyną wyspą w Polsce, która powstała w wyniku działalności człowieka. To ostoja spokoju i dzikiej przyrody. Jest atrakcyjnym miejscem, by wypocząć przy akompaniamencie śpiewu ptaków i szumiącej wody.
Co znajdziemy jadąc szlakiem rowerowym dookoła Wyspy Sobieszewskiej?
- Niesamowity spokój
- Przepiękne zabytkowe budynki
- Pola rzepaku ciągnące się po horyzont
Jak wygląda szlak rowerowy dookoła Wyspy Sobieszewskiej?
- Według mapy na traseo cała trasa ma około 27 km.
- Trasa w większości jest plaska, bez znacznych wzniesień do pokonania. Dzięki temu nawet nie będąc wprawionym rowerzystom, można spokojnie przejechać całą trasę.
- Trasa zatacza pętlę.
- Jeśli wybieracie się samochodem, (z rowerami na bagażniku rowerowym) auto można zaparkować koło kościoła (Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej), tuż za mostem Sobieszewskim, po przejechaniu przez Martwą Wisłę.
- Poziom trudności: łatwy.
Dla nas wycieczka wokół Wyspy Sobieszewskiej była też pierwszą wycieczką rowerową 6-letniej Martyny na nowym rowerze, więc było to dla niej niemałe przeżycie 😉 Dlatego zależało nam, by szlak nie był trudny technicznie i zbyt długi, a przy tym by nie był nudny i monotonny.
Jak się okazało, wybraliśmy świetnie! Choć miałam chwilę zwątpienia, jak zobaczyłam, że spora część trasy prowadzi drogą udostępnioną dla ruchu samochodowego.
Trasa dookoła Wyspy Sobieszewskiej
Pierwszy odcinek trasy Sobieszewo – Świbno, prowadzi drogą asfaltową, na której mogą normalnie poruszać się samochody. Ruch jest znikomy. Minęło nas maksymalnie 8 aut. Wszystkie auta, przejeżdżając koło nas, wyraźnie zwolniły! Droga jest w dobrym stanie (bez większych dziur etc) i jedzie się przyjemnie. Zwłaszcza że widoki są piękne!
*Na mały ruch można liczyć oczywiście poza sezonem. Szczególnie polecamy wybrać się wiosną, gdy pola rzepaku są intensywnie żółte i krajobraz wygląda wyjątkowo sielankowo! W sezonie letnim trzeba się liczyć ze zwiększonym ruchem samochodów.
W Świbnie robimy sobie przerwę przy sklepie. Znajduje się tutaj nieduży sklep spożywczy i budka z goframi, lodami i rurkami z kremem.
Druga część trasy ze Świbna do Sobieszewa prowadzi leśną ścieżką. Początkowo jest dość wąska, a później bardzo szeroka i wygodna. Na samym początku są ze 2 nieduże górki do pokonania. Martyna bez problemu poradziła sobie z pokonaniem całej trasy, choć oczywiście było widać zmęczenie, więc apetyt dopisywał jak nigdy 😉
Nasze wrażenia:
Pomimo początkowych obaw związanych z faktem, że cześć trasy biegnie drogą asfaltową, okazało się, że wybór tej konkretnej trasy był świetny. Mieliśmy wyjątkową okazję poznać Wyspę Sobieszewską z zupełnie innej perspektywy, jako miejsce pełne niezwykłych zabytkowych domów, z sielankowymi krajobrazami wypełnionymi po brzegi rzepakowymi polami. Jestem pewna, że ta wycieczka zapadnie nam w pamięć na długo i wrócimy tu jeszcze nie raz. Po raz kolejny utwierdziła nas w przekonaniu, że nie trzeba jechać nigdzie daleko, by spędzić wspaniały czas, w niezwykłym miejscu.
Gdańsk pełen jest takich niezwykłych miejsc, trzeba tylko otworzyć się na ich odkrywanie. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczę Was, przywołując kadry z Gdańska.
Co jeszcze ma do zaoferowania Sobieszewo?
- długa 11km plaża
- Rezerwat Ptasi Raj
- Rezerwat Mewia Łacha
- dobra baza na wycieczki rowerowe (spotykają się tu dwie międzynarodowe trasy rowerowe R9 i R10. Droga rowerowa R10 jest szlakiem prowadzącym wokół Bałtyku. Droga R9 to trasa łącząca Bałtyk z Adriatykiem.)
- Znajduje sie tutaj sześć leśno-plażowych tras nordic walking.
- W aplikacji Questy VisitGdansk znajdziecie grę plenerową „Śladami Plentego”. Początek gry jest tuż obok Starej Wędzarni.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam, Ola