Mieszkając na Pomorzu nie możemy narzekać na nudę. Pięknych miejsc nie brakuje. Przyrodniczo Pomorze naprawdę daje radę! Choć na co dzień brakuje nam górskich wędrówek, to każdy kto miał okazję nieco połazić po Pomorzu wie, że bynajmniej płasko tutaj nie jest. Zróżnicowanie terenu jest naprawdę duże i wędrówki po Pomorskich lasach mogą stanowić świetne przygotowanie do późniejszych wędrówek po górach.
Terenem niezwykle urokliwym i atrakcyjnym turystycznie w województwie Pomorskim są Kaszuby. Jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc jest wzgórze Wieżyca o wysokości 328,6 m. n p.m. Jednocześnie jest to najwyższe wzniesienie województwa. Góra składa się z dwóch płaskich szczytów. Rożnica wysokości pomiędzy nimi wynosi zaledwie 2m.
Dawniej wierzono, że jeden szczyt jest dobry, a drugi zły. Podobno toczyła się tutaj walka między diabłem, a aniołem. Diabeł myślał, że wygrał, bo zdobył wyższy wierzchołek. Okazało się jednak, że jest brzydszy, więc turyści niechętnie tu przybywali. Nawet powietrze miało być tu złe. Z kolei drugi, niższy wierzchołek uważany był za zdrowy i pełen słońca. To właśnie na tym dobrym wierzchołku, postawiono wierzę widokową.
Wieżyca wieża widokowa – dojazd
Jadąc z Gdańska najkrótsza droga prowadzi przez Żukowo – Borcz – Egiertowo. Przy czym w sezonie letnim w Żukowie musimy liczyć się z korkami. Korzystając z nawigacji google, każdy trafi bez problemu, zwłaszcza, że pod koniec znajdują się drogowskazy. Po dotarciu na miejsce znajdziecie nieduży leśny parking, na którym można zostawić samochód.
Szlak na wieżę widokową
Spod parkingu na wieżę widokową prowadzi fajny szlak (czarny). Ścieżka jest szeroka i utrzymana w bardzo dobrym stanie. Dojście z parkingu do wieży zajmuje zaledwie około 15-20 min, a dystans do pokonania wynosi ok. 1km. Trasa jest bardzo łatwa, delikatnie pod górę. Prowadzi lasem, także na widoki możemy liczyć dopiero po wdrapania się na wierzę widokową.
Wieża widokowa
Wieża widokowa nosi imię Jana Pawła II. Niedawno przeszła remont, także prezentuje się całkiem nieźle. Aby podziwiać widoki z góry trzeba się namęczyć trochę po schodach. Do pokonania jest 35 metrów w górę i ponad 180 stopni. To o czym trzeba pamiętać, to fakt, że na wieżę można wchodzić tylko w godzinach jej otwarcia (od godziny 9:00 do 20:00 w sezonie letnim i od 10:00 do 16:00 w zimowym) i po zakupie biletu.
Koszt biletu (2021):
- normalny 10 zł
- ulgowy 7 zł
- dzieci do 6 lat za darmo
Pamiętajcie żeby zabrać gotówkę, bo na miejscu nie ma możliwości płacenia kartą. Płatny jest również parking 8 zł.
Fajnym urozmaiceniem na wieży są tablice z oznaczeniem ile km dzieli nas od różnych miejscowości. Nam zabrakło tylko tablic, które wskazywałyby na to co widzimy przed oczami. Przydatne i ciekawe dla osób z kiepską orientacją w terenie 😉
Jeśli już tu jesteście, to warto pójść dalej na dłuższy spacer. Natomiast jeśli macie chęć na nieco inną formę aktywności to warto zajrzeć do Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo-Wieżyca, gdzie szczególnie polecamy zjazd na górskim trójkołowcu. Jeśli macie więcej czasu i szukacie dodatkowych atrakcji to zajrzyjcie do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie szczególnie podobał nam się park linowy.
Miłośnicy jazdy na rowerze powinni bliżej przyjrzeć się ścieżce:
TRASA ROWEROWA “KASZEBSKO STEGNA”
Nie mieliśmy okazji jeszcze sami jechać tą ścieżką, dlatego też nie będziemy jej dokładnie opisywać. Dajemy Wam tylko znać, że jest. Nie jest długa, bo ma ok 20 km ale ze względu na teren po którym prowadzi, jest to raczej opcja dla tych którzy z rowerem lubią się na co dzień, a nie od święta 😉
Trasa prowadzi przez teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
SZYMBARAK | KRZESZNA | STĘŻYCA
Szczegółowy opis trasy dostępny jest na stronie Gminy Stężyca
♥♥♥♥
∴ Jeśli podoba Ci się ten wpis to będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem.