Lubię spacery na których się coś dzieje, na których po drodze mamy coś ciekawego do zobaczenia czy znalezienia. Gdańsk pod tym względem ma do zaoferowania całkiem sporo. Przygotowałam dla Ciebie zestawienie miejsc, które często wybieramy gdy mamy czas i chęć na dłuższy lub krótszy spacer. Wiele z tych miejsc pozwala na swobodną modyfikację trasy i jej wydłużenie lu skrócenie w zależności od pogody.
Gdzie na spacer z dzieckiem w Gdańsku?
Plaża
Jak Gdańsk to oczywiście plaża. Świetne miejsce do spacerowania niezależnie od pory roku. Dodatkowo łatwo możemy skracać bądź wydłużać dystans spaceru. My szczególnie lubimy nadmorskie spacery poza sezonem!
Nasz ulubiony odcinek to od molo w Brzeźnie do mola w Sopocie. W zależności od ilości czasu i zaawansowania spacerowiczów można rozpocząć spacer na molo w Gdańskim Brzeźnie, przy okazji odnajdując tutejszego lwa.
Dalej idąc deptakiem możemy na chwilę zajrzeć do Parku Ronalda Reagana, gdzie na dzieci czekają place zabaw, a na rodziców całkiem sympatyczne miejsce do spacerowania. Ja szczególnie lubię tutejszą drewnianą kładkę ukrytą wewnątrz parku. Kładka ma ok 300 metrów, tuż obok są też stoliki i dużo przestrzeni aby urządzić piknik. Często widujemy tutaj osoby puszczające latawce.
Jeśli uda Wam się wyciągnąć dzieci na dalszy spacer to idąc dalej deptakiem możecie dojść do sympatycznego Parku Jelitkowskiego i dalej aż do molo w Sopocie.
Cała trasa od 1 do 2 mola ma około 5km ale biorąc pod uwagę odwiedziny w parku i na placu zabaw to możecie skrócić ten odcinek lub zdecydować się np tylko na Park Regana.
Zwieńczeniem spaceru może być wizyta w latarni morskiej w Sopocie (czynna cały rok!), na molo w Sopocie (w sezonie płatne). Latem dzieci na pewno ucieszą się z lodów lub gofrów ;).
Gdańsk Główne Miasto
To niezliczone morze możliwości. Serio! Jeśli nie zamierzacie odwiedzać muzeów to proponujemy zacząć spacer przy Bramie Wyżynnej (okolice budynku LOT), przejść ulicą Długą, znajdując przy okazji 3 Neptuny i 2 lwy Heweliony. Dalej przejść się Długim Pobrzeżem wypatrując statków, podziwiając Żuraw i napis “GDAŃSK“, znajdujący się po drugiej stronie Motławy.
Warto dojść aż do Baszty Łabędzia by zacząć drogę powrotną mijając ul. Grobla I (to tutaj znajduje się lwia fontanna). Dalej idziemy w kierunku most Miłości i dochodzimy aż do przepięknego budynku dworca. Cała trasa ma 3 km. Jeśli macie więcej czasu warto oczywiście pobłądzić nieco po uliczkach starego miasta czy usiąść i napić się dobrej herbaty.
Na tej trasie macie okazję złapać kilka lwów, więcej o szlaku przeczytacie w oddzielnym wpisie Szlak Lwa Heweliona.
Jeśli zgłodniejecie to ekonomicznie ale smacznie zjecie w Pyra Bar. Z kolei miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi i mające świetną część zabaw dla dzieci to restauracja KOS, i restauracja KOS na Widelcu.
PARKI
PARK OLIWSKI
Jest najbardziej znanym parkiem Gdańska (obok Parku Oruńskiego). Park prezentuje się ciekawie o każdej porze roku. Wiosną i latem zachwyca piękną roślinnością. Jesienią oczarowuje kolorami. Zimą z kolei można tutaj podziwiać iluminacje świetlne.
Pierwszy park w tym miejscu istniał już w XV wieku. W parku jest Palmiarnia. Obecnie jednak przechodzi gruntowny remont. Jeśli do tej pory nie byliście w Pałacu Opatów, to zajrzyjcie choć raz. W jego wnętrzach swoją siedzibę ma Muzeum Narodowe, Oddział Sztuki Nowoczesnej.
Pachołek
Jeśli macie więcej czasu to przy okazji wizyty w Parku Oliwskim warto wybrać się na pobliską wieżę widokową Pachołek. Wieża jest dostępna do zwiedzania cały rok (niestrzeżona). Wstęp bezpłatny. Aby podziwiać panoramę miasta ze szczytu zielonej stalowej wieży, należy pokonać około 90 stopni. Sama wieża może i nie jest specjalnie urodziwa, natomiast widok z góry jest piękny. Schodząc z wieży możecie także odnaleźć jeden z widoków ze “spojrzenie na Gdańsk”. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie w osobnym wpisie Pachołek punkt widokowy.
Będąc w Oliwie możecie wybrać się jeszcze w miejsce mniej popularne od dwóch poprzednich czyli Dolina Elfów. Aby trafić do doliny musicie wejść w głąb lasu od strony ulicy Polanki na wysokości ulicy Derdowskiego. Jeśli ustawicie nawigację w telefonie, na pewno traficie bez problemu.
My będąc w Oliwie zaglądamy też czasem w okolicę Stawu Młyńskiego. Znajdziecie tutaj nieduży plac zabaw. Przy okazji warto przespacerować się uliczkami Oliwy, szczególnie warto zwrócić uwagę na ulicę: Kwietną, Alfa Liczmańskiego, Obrońców Westerplatte.
Park Oruński
To nasze odkrycie z wakacji, gdy Martyna miała jakieś 2,5 roku, a Agata była dzidzią i szukałam alternatywnych miejsc, by spędzić czas na dworze.
Fajnie zaaranżowany spacerowo teren, do tego świetny, dość duży plac zabaw dla dzieci w różnym wieku. Park jest dość duży, także oprócz placu zabaw możecie wybrać się na spacer po pięknych alejkach parkowych. W sezonie letnim w parku organizowane są fajne wydarzenia. Niedaleko parku znajduje się też przyjemna kawiarnia Kuźnia.
Park Brzeźnieński i spacer na falochron
Kolejne fajne miejsce (zwłaszcza wiosną i latem) do spacerowania to Park Brzeźnieński. Spacer warto rozpocząć od falochronu (widać tutaj wpływające statki), idąc dalej przez Park Brzeźnieński, aż do mola w Brzeźnie. W parku jest całkiem fajny plac zabaw dla dzieci. Jeśli macie więcej czasu to przy okazji możecie zajrzeć do Latarni Morskiej w Nowym Porcie (w sezonie od maja do końca września).
W Parku Brzeźnieńskim znajdziecie też jeden z punktów “Spojrzenie na Gdańsk”.
Podleśna Polana
Na leśny spacer można wybrać do znajdującego się w sercu Wrzeszcza Parku Jaśkowej Doliny. Można wejść zarówno od strony Jaśkowej Doliny jak i Batorego. Obowiązkowym punktem tego spaceru jest Podleśna Polana.
Podleśna Polana fajna jest o każdej porze roku. Znajduję się tutaj plac zabaw, boisko i genialne górki do zjeżdżania na sankach zimą. Oprócz tego znajdziecie tutaj wyznaczone miejsce ogniskowe i stoliki. Świetne miejsce na wiosenny piknik czy urodziny w plenerze 🙂
Niedaleko Podleśnej Polany znajdzie kolejny widok ze “Spojrzenie na Gdańsk”. Widok II znajduje się w samym sercu liczącego blisko 200 lat Parku Jaśkowej Doliny. Można dojść do niego w kilka minut, więc to fajne urozmaicenie na jakieś pogodne popołudnie.
Pusty Staw
Miejsce, które odkryliśmy dość niedawno. Pusty Staw znajduję się na Stogach, na wyspie portowej między ulicami Nowotną, a Stryjewskiego. Jadąc ulica Nowotną tuż za Lidlem.
W XVII wieku na zachodnim brzegu jeziora znajdowały się dwór oraz browar należące do rodziny rajców gdańskich von der Bekę. Później była tutaj także gospoda i przystań dla łodzi, a także leśne kąpielisko i hotel kuracyjny (od XIX w. było to miejsce kuracyjne i wypoczynkowe).
Obecnie jezioro jest zasilane wodami opadowymi, a dookoła niego prowadzi fajna trasa. Idąc co jakiś czas natrafiamy na zjeżdżalnie, drabinki, huśtawki etc oprócz tego na trasie są też ławeczki, przyrządy do ćwiczeń i boisko do koszykówki. Super z dziećmi, bo nie “utykamy” na dłużej w jednym miejscu, tylko co chwilę zatrzymujemy się na moment i idziemy dalej. Fajne zielone miejsce. Jedyne co psuje trochę urok to oczywiście śmieci.
Można się tutaj wybrać komunikacją miejską i rowerem. Autem trzeba się trochę nakombinować, bo nie znaleźliśmy żadnego dedykowanego parkingu. Jest parking przy Lidlu, ale tak naprawdę przeznaczony jest on tylko dla klientów sklepu.
Tereny wokół Gdańskich zbiorników retencyjnych są coraz lepiej zagospodarowane, dzięki temu stanowią świetną alternatywę na krótki spacer. Warto sprawdzić na mapie czy nie macie w pobliżu domu jakiegoś zbiornika. My mamy całkiem blisko. Dookoła prowadzi ładny chodnik z oznaczeniem odległości (świetne dla biegaczy), jest siłownia pod chmurką, a w sezonie dodatkowo działa fontanna. Jeśli mieszkacie w okolicy Moreny to na spacer można wybrać się również Jasień.
Wróbla Staw
Pamiętamy to miejsce z czasów, gdy nie było tu żadnego bloku. Wróbla Staw znajduję się na terenie dawnego poligonu wojskowego. Położony jest na Jasieniu. Bez żadnego problemu można zaparkować samochód na parkingu koło stacji PKM. Dojechać autobusem, lub pkm’ką.
Wróbla Staw to nieduży zbiornik wodny zwany też jeziorem Poligon. Znajdziecie tu bardzo fajnie zagospodarowaną przestrzeń. Są drewniane pomosty, altanka, leżaki i plac zabaw dla dzieci.
Tuż obok znajduję się jeszcze zbiornik retencyjny Jasień, który można obejść dookoła. Fajne miejsce żeby pobiegać, wybrać się na rower czy hulajnogę. Jest tu także nieduży plac zabaw. Jeśli macie więcej czasu, to możecie wybrać się na leśny spacer i dojść np do Matemblewa.
Wróbla Staw i Zbiornik Retencyjny Jasień znajdują się bardzo blisko siebie. Można więc odwiedzić oba miejsca w czasie jednego spaceru.
Westerplatte
Westerplatte z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjne dla spacerowiczów. Ładnie zagospodarowany teren i żywa lekcja historii jednocześnie. Dodatkowo można tutaj dojechać ścieżką rowerową, więc to świetna opcja na całodzienną wycieczkę. Przy okazji jest możliwość oglądania wpływających statków, a jeśli ktoś ma ochotę na krótki rejs to na Westerplatte można dopłynąć statkiem z Gdańska Głównego.
Murale na Zaspie
Spacer pomiędzy blokami to może być świetna przygoda. Zwłaszcza na Gdańskiej Zaspie, gdzie oprócz przyblokowych placów zabaw znajdziecie przepiękne murale. To wyjątkowa kolekcja malarstwa monumentalnego. Obecnie na Gdańskiej Zaspie jest około 60 murali, o różnorodnej tematyce. Na muralach pojawiają się słynne postacie historyczne, elementy historii, miasto Gdańsk, ale także obrazy o tematyce miłości czy wolności. Więcej informacji znajdziecie na stronie Murale Gdańsk Zaspa.
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Miejscem, które często wybieramy na leśne spacery jest Trójmiejski Park Krajobrazowy. Po pierwsze dlatego, że mamy go pod samym nosem, a po drugie mnóstwo tu większych i mniejszych górek, więc to świetne przygotowanie do górskich wędrówek. Im więcej będziecie wędrować z dziećmi, tym chętniej będą Wam towarzyszyć. Z czasem dzieci zaczynają widzieć w lesie ogrom możliwości do zabawy. My lubimy szczególnie wędrować w okolicy Matemblewa, Niedźwiednika, Doliny Radości, Doliny Samborowo.
Park jest bardzo rozległy i jest tu mnóstwo możliwości układania tras spacerowych, nie tylko w Gdańsku ale i w innych częściach Trójmiasta. Przez park przebiega 6 szlaków, którymi dalej z parku można wędrować do innych atrakcyjnych miejsc:
- Wejherowski (czerwony): Wejherowo – Sopot Kamienny Potok
- Zagórskiej Strugi (czarny): Wejherowo – Gdynia (Wzgórze Św. Maksymiliana)
- Kartuski (niebieski): Sopot Kamienny Potok – Kartuzy
- Skarszewski (zielony): Sopot Kamienny Potok – Skarszewy
- Trójmiejski (żółty): Gdańsk – Gdynia
- Wzgórz Szymbarskich (czarny): Sopot – Gołubie Kaszubskie – Kamienica Królewska
Jeśli macie chęć na więcej szlaków pieszych w Gdańsku i okolicach to koniecznie zajrzyjcie na stronę pomorskieszlakipttk.pl znajdziecie tam opisy wraz z podaną długością w km oznakowanych szlaków na terenie Trójmiasta i okolic.
Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej
Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się absolutnie niezwykłe miejsce na mapie Gdańska – PTASI RAJ. Rezerwat znajduję się na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej. Choć można by powiedzieć, że to zwykły las to naszym zdaniem jest to miejsce absolutnie wyjątkowe.
Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Gniazduje tu 45 gatunków ptaków ale mając nieco więcej szczęścia i wiedzy aby je rozpoznać można zobaczyć ponad 200 gatunków ptaków! Przez Ptasi Raj prowadzi 8 kilometrowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, oznaczona na drzewie malunkiem kaczki. Poszukiwanie kaczek na drzewach może być świetną zabawą! Zresztą będąc na Wyspie Sobieszewskiej warto poświęcić nieco więcej czasu by odwiedzić tutejszą plażę (najdłuższa Gdańska plaża -11km), przepiękne lasy czy położony nieco dalej ptasi rezerwat Mewia Łacha. Wyspę Sobieszewską można objechać dookoła rowerem specjalnie wyznaczonym szlakiem.
Inne miejsca w Gdańsku na spacer z dziećmi
- Wieża widokowa Kozacza Góra – Kozacza Góra to nieduże wzniesienie (75,4 m n.p.m) na Gdańskim Ujeścisku. Wieża ma 17 metrów wysokości i z jej szczytu widać okoliczne blokowiska. Może nie jest to jakiś bardzo imponujący widok, ale warto się tu wybrać w ramach urozmaicenia i lepszego poznania miasta. Dodatkowo w drodze na Kozaczą Górę znajduje się plac zabaw dla dzieci 🙂
- Plac zabaw na Niedźwiedniku – warto wybrać się na leśny spacer i zakończyć go na placu zabaw i małpim gaju na Niedźwiedniku.
- Górki Zachodnie – leśny spacer.
- Szlak Lwa Heveliona – to ciekawa alternatywa i możliwość odwiedzenia różnych zakątków Gdańska. Małe statuetki z lwami znajdują się w różnych częściach miasta m.in przy stadionie, na lotnisku, w ZOO etc. Warto zaplanować wycieczki, których celem będzie odnalezienie poszczególnych statuetek.
- We wpisie Atrakcje dla dzieci w Gdańsku, znajdziecie inne fajne miejsca.
- Zajrzyjcie jeszcze do wpisu Co robić z dzieckiem w Gdańsku, gdy pada deszcz?
- Jeśli szukacie innych atrakcji poza Gdańskiem, to polecam Co robić z dzieckiem w Gdyni, gdy pada deszcz? a także Pruszcz Gdański i okolice – atrakcje.
Jeśli lubicie punkty widokowe to na mapie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni znajdziecie listę nietypowych miejsc, z których możecie zobaczyć fajne widoki.
Jeszcze słowem zakończenia powiem, że warto wybierać się w inne rejony miasta komunikacją miejską. Już sam zakup biletu, skasowanie i droga będą świetną atrakcją!
Nie zapomnijcie, że podstawą udanego spaceru są m.in wygodne buty! Warto zabrać ze sobą także coś do picia i jedzenia, bo zwykle tuż po zamknięciu drzwi od domu, dzieci zaczynają być głodne 😉
Macie swoje ulubione miejsca na spacer z dziećmi? Jeśli tak to koniecznie podzielcie się z nami, chętnie odkryjemy nowe miejsca!
Na zakończenie małe wyjaśnienie
Ten wpis jest aktualizowany co jakiś czas. Dodaje nowe miejsca, uaktualniam informację. Warto więc go sobie zapisać na przyszłość. Niech Was też nie zdziwi fakt, że zdjęcia są bardzo różnorodne, a moje dzieci na nich w różnym wieku. Wynika to właśnie z faktu, że staram się uaktualniać informacje w tym wpisie.
♥♥♥♥
∴ będzie mi niezmiernie miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od Was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania ♥
∴ Jeśli spodobała Ci się dzisiejsza inspiracja, to będzie mi bardzo miło jeśli będziesz do nas zaglądać częściej.
Pozdrawiam Ola