Czy w Pucku jest co robić? Gdzie on w ogóle jest i czy warto wybrać się do Pucka na wycieczkę? Pewnie te i inne pytania pojawiają się w Twojej głowie, gdy zaczynasz myśleć o weekendowych planach. Skoro trafiliście na ten wpis, to musiała pojawić się w Twojej głowie myśl, że coś w tym Pucku jednak jest. W tym poście znajdziesz informację o atrakcjach w Pucku i jego okolicy.
W tym wpisie znajdziesz:
- Puck gdzie on właściwie jest? + odrobina historii
- Atrakcje w Pucku
- Huta Szkła PuckGlas
- Szlaki w okolicy Pucka
- Rezerwat Beka
- Inne miejsce w okolicy Pucka
Puck gdzie on właściwie jest? + odrobina historii
Puck położony jest między Rewą, a Władysławowem. Na Kaszubach, u ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej, w północno-wschodniej części Kępy Puckiej, na Pobrzeżu Gdańskim.
Historycznie początki Pucka sięgają III i IV w. n.e. Wówczas istniała tutaj osada nad brzegiem zatoki. W późniejszym okresie był tutaj gród, należący do cystersów z Oliwy, a jeszcze później kontrole sprawowali Krzyżacy. Puck był także świadkiem nie jednego wydarzenia historycznego.
W 1920 r., gdy Puck wszedł w skład Polski, odbyły się tutaj symboliczne Zaślubiny Polski z Morzem, z udziałem generała Józefa Hallera (wrzucono do Zatoki Puckiej platynowy sygnet). W porcie rybackim przy ulicy Żeglarzy znajdziecie pomnik upamiętniający to wydarzenie. Także w Pucku w tym samym roku, powstała pierwsza jednostka polskiego lotnictwa morskiego. Co ciekawe, aż do 1926 Puck oraz Hel były jedynymi polskimi portami nad morzem.
Atrakcje w Pucku
Molo w Pucku
Puck, jak na swoje nieduże rozmiary, ma całkiem sporo do zaoferowania. Począwszy od mola, które ja polecam szczególnie odwiedzić mroźną zimą, gdy zatoka zamarza. Wygląda wówczas absolutnie wyjątkowo. Jak jest molo, to musi być też promenada.
Puck ma też swoją promenadę, która prowadzi wzdłuż brzegu zatoki. Są tutaj lodziarnie i knajpki. W sezonie jest gwarno i głośno (jak to zwykle bywa przy nadmorskich deptakach).
Wejście na molo, niezależnie od pory roku, jest bezpłatne. Na jego środku znajduje się drewniana tawerna.
park im. Feliksa Nowowiejskiego
Z kolei latem warto wybrać się na spacer w kierunku parku im. Feliksa Nowowiejskiego. Z wizyty w parku szczególnie ucieszą się dzieci, bo jak możecie się domyślić, w parku jest plac zabaw ;). Dorośli też na pewno będą zadowoleni, bo park znajduje się w strefie nadmorskiej, a w wśród roślinności przeważają tu stuletnie buki, kasztanowce i topole.
Warto pójść dalej (mijając plac zabaw) w kierunku dzikiej plaży, znajdziecie wówczas taras widokowy i najbardziej na wschód wysunięty punkt w Pucku. Ponadto po drodze znajdziecie tablice z ciekawostkami, które szczególnie przypadną do gustu dzieciom.
Plaże
Jeśli lubicie plażować, to właśnie w okolicach Pucka można znaleźć pustą plażę, nawet w sezonie! Ja polecam zajrzeć w okolicę plaży Błądzikowo. Co prawda od Starego Rynku w Pucku, dzieli ją około 45-minutowy spacer, ale dzięki temu jest tutaj bardzo spokojnie. Można tu jeszcze odnaleźć odrobinę dzikości nadbałtyckiej przyrody. Będąc w Pucku, możecie poszukać Głazów Dwunastu Apostołów. To pomnik przyrody nieożywionej, znajdujący się nad brzegiem wody, w pobliżu klifu na osiedlu Rozgard.
Huta Szkła PuckGlas
To bardzo ciekawe miejsce na mapie Pomorza. Do huty możecie pójść na pokaz i zobaczyć na własne oczy jak wytwarza się produkty ze szkła. Musicie przy tym pamiętać, że huta szkła w Pucku jest nieduża, a w czasie zwiedzania musicie, ze względów bezpieczeństwa, trzymać się wyznaczonej strefy. W hucie, ze względu na bliskość pieca, jest gorąco! W czasie pokazu zobaczysz, jak dmucha się szkło. Jak zmienia się jego forma, kolor i kształt w poszczególnych etapach. Ten pokaz jest naprawdę godny polecenia.
Dodatkowo warto skorzystać z oferty warsztatowej. Można wykonać własnoręcznie prace z użyciem kawałków szkła. Szczerze powiem, że ku mojemu zaskoczeniu, to jest naprawdę fajna zabawa (zarówno dla dzieci jak i dorosłych). Jest to także ciekawa opcja dla grup zorganizowanych.
Ważne: warsztaty odbywają się w innym miejscu niż pokaz w hucie, ale jest to kwestia 2 minut spacerem.
Co jeszcze znajdziecie w Pucku?
Gdy myślę o Pucku, to pierwsze co przychodzi mi do głowy to molo, dwa porty (jachtowy i rybacki) oraz rynek. Warto zajrzeć na główny plac miasta, czyli plac Wolności. Tutaj skupione są najładniejsze budynki miasta, w tym kamienice z przełomu XIX i XX w. W okresie wakacyjnym działa fontanna, szczególnie lubiana przez dzieci. Z ważnych zabytków należy wspomnieć o gotyckim kościele parafialnym św. Piotra i Pawła z XIII wieku (najstarszy zabytek w mieście). Na rynku znajdziecie też najstarszy sklep w Pucku – Kaszubianka, w którym możecie kupić pamiątki i tradycyjne wyroby kaszubskie. Sklep istnieje od 1899r.
Muzeum Ziemi Puckiej, to miejsce, które warto odwiedzić jeśli macie więcej czasu i chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o tym terenie. Muzeum swoją siedzibę ma niedaleko rynku, w dawnym budynku szpitala.
Ciekawe miejsca i szlaki w okolicy Pucka
Szlak Krawędzią Kępy Puckiej
Okolice Pucka to świetne tereny na piesze wycieczki. Z Pucka możecie ruszyć na niebieski szlak, wytyczony przez PTTK. Szlak ma ok. 33 km. Oczywiście można przejść krótszy dystans.
Pieszo z Pucka do Rewy
To ciekawa propozycja na dłuższy 20 km spacer. Na trasie kilka ciekawych miejsc:
- 3 mola (w Pucku, Rzucewie i Osłoninie).
- Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie
- Zamek Rzucewo
- Plaża Błądzikowo
- Rezerwat Beka z bardzo fajną wieżą widokową.
- Cypel Rewski
Całą trasę znajdziecie w osobnym wpisie Pieszo z Pucka do Rewy.
Rezerwat Beka
Rezerwat Beka znajduje się nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Bałtyku. Jest oddalony ok 11 km od Pucka i 50 km od Gdańska. To świetne miejsce dla wszystkich miłośników natury, zapalonych ptasich fotografów i ornitologów. Rezerwat warto odwiedzić o każdej porze roku. Na terenie rezerwatu wytyczono ścieżkę edukacyjną, a także udostępniono wieżę widokową. Jesienią i zimą ubierzcie się naprawdę ciepło! Szczegółowe informacje przygotowałam dla Was w oddzielnym wpisie Rezerwat Przyrody Beka.
Inne atrakcje w okolicy Pucka
- Groty Mechowskie
- Molo w Jastarni
- Molo w Mechelinkach
- Rezerwat Przyrody „Dolina Chłapowska”
- Molo w Swarzewie
- Cypel Rewski
- Wąwóz Lisi Jar
- Ścieżka Przyrodnicza Torfowe Kłyle.
♥♥♥♥
∴ Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie.
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem.
Pozdrawiam, Ola
2 comments
A ludzie tam mieszkają sobie wyobraź, tak na co dzień. Bożena chyba by nie dała rady, jeżeli jedyną atrakcją jest posąg pirata 😛
Bożena niech sobie wyobrazi.. Mieszka sobie w takim Pucku, dojeżdża do pracy 2h w jedną stronę. Pieniędzy nie wydaje bo nie ma gdzie. Życia mija Ci spokojnie niczym właścicielowi domku w Karkonoszach!