Uczenie się tylko i wyłącznie z książek może zniechęcić. Dużo łatwiej jest uczyć się nowych rzeczy próbując, testując i bawiąc się. Niezależnie od tego czego chcemy się nauczyć, dużo szybciej i łatwiej nam to przyjdzie jeśli znajdziemy sposób aby naukę zamienić w zabawę. Gdy coś sprawia nam przyjemność, od razu lepiej nam idzie. I tak jak nie da się nauczyć rysować bez próbowania, tak czytanie też trzeba ćwiczyć.
Nauka czytania wielu dzieciom nie przychodzi łatwo. Sama pamiętam ze swojego dzieciństwa jak zapamiętywałam czytanki na pamięć, wcale nie umiałam ich przeczytać, choć moja pani nauczycielka była przekonana, że z czytaniem świetnie sobie radzę.. Warto więc naukę czytania urozmaicić. Dobry elementarz to podstawa w uczeniu się ale warto sięgać po gry i inne ciekawe rozwiązania.
Pierwsze próby czytania zaczęły się u nas od literowania pojedynczych słów z książek i prób czytania wszelakich napisów w czasie spacerów. Później zaczęłyśmy powtarzać literki przy pomocy Literkowej książki. Gdy wstępnie opanowałyśmy z Martyną litery, stworzyłyśmy wspólnie puszkę, do której wrzuciłyśmy karteczki z zapisanymi sylabami. Co jakiś czas losujemy sylaby i próbujemy je przeczytać 🙂 Całkiem fajna zabawa. Jak już się nieco wciągnęłyśmy w czytanie podjęłyśmy pierwsze próby czytania z elementarzem i tu złapałam Martynę na tym, że ma równie dobrą pamięć jak ja w dzieciństwie (szkoda że już tak nie mam). Tak więc aby ćwiczyć czytanie sylab i prostych słów musimy korzystać z różnorodnych materiałów. Tu z pomocą przychodzi nam gra:
BÓJKA NA CZYTANIE
Gra “Bójka na czytanie” składa się z 105 kart w trzech kolorach, na których znajdują się wyrazy z nazwami zwierząt i przedmiotów codziennego użytku, a także wesołe kolorowe ilustracje.
Poszczególne kolory kart, oznaczają różny stopień trudności:
- jedno i dwusylabowe (z sylabami otwartymi)
- dwusylabowe (z sylabą zamknięta) i trzysylabowe
- z polskimi znakami
Czas gry jest zależny od sił i chęci dziecka ale przeciętnie około 15-20 minut. My jesteśmy na razie na etapie pierwszym, czyli żółtym, próbując swoich sił w czytaniu jedno i dwusylabowych słów. Gra jest przeznaczona dla dzieci od 6 lat, ale tak naprawdę zależy to od tego, w jakim czasie wasze dzieci zaczną interesować się literami i czytaniem. Warto poczekać, aż to dziecko wykaże inicjatywę w tym temacie, wykorzystując jego naturalne zainteresowanie.
Gra polega na odnajdywaniu par (słów i obrazków). Przy okazji wiec, poza czytaniem, ćwiczymy spostrzegawczość i koncentrację, a w tej materii ćwiczeń nigdy za wiele!
“Bójka na czytanie” to fajna propozycja gry wspomagającej naukę czytania. Można grać zarówno z przedszkolakiem jak i starszakiem dostosowując poziom trudności do dziecka.
BÓJKA NA MOŻENIE
Równolegle z “Bojką na czytanie“, wyszła druga gra wspierająca naukę mnożenia. Mnożenie to ten dział matematyki, którego opanowanie często przysparza sporo problemów dzieciom. Zaraz za nimi w szeregu stoją ułamki 😉
“Bójka na mnożenie” opiera się na tej samej zasadzie, co poprzednia gra. Są trzy poziomy trudności:
- mnożenie 1, 2, 3, 4, 5 i 10
- mnożenie przez 6, 7, 8 oraz 9
- cała tabliczka mnożenia w zakresie do 100
- do gry dołączono dodatkowe karty z zapisem mnożenia przez poszczególne cyfry
“Bójka na mnożenie” to gra dla dzieci w wieku powyżej 8 lat. Warto pamiętać, że matematyka ma to do siebie, że aby zrobić krok do przodu, trzeba najpierw porządnie opanować poprzedni materiał. Także warto siadać do mnożenia, gdy dodawanie i odejmowanie jest już dobrze opanowane!
Obie gry to fajne urozmaicenie i ciekawa forma połączenia zabawy z nauką. Wprowadzone w odpowiednim czasie mogą znacznie ułatwić dziecku nabycie nowych umiejętności.
Obie gry dostępne są na stronie wydawnictwa EDGARD GAMES:
Bójka na czytanie
Bójka na mnożenie
Bardzo dziękujemy za udostępnienie gry do recenzji wydawnictwu EDGARD GAMES. Jeśli lubicie gry i szukacie innych propozycji to zajrzyjcie do kategorii DZIECKO, gdzie znajdziecie inne ciekawe gry i książki ♥
Pozdrawiam, Ola
♥♥♥♥
∴ Cieszę się, że poświęciłeś swój czas na przeczytanie tego posta. Będzie nam BARDZO miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do nas napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem.