Przywidz to wieś położona na Kaszubach w województwie Pomorskim, położona około 40 km od Gdańska. Jest idealnym kierunkiem na weekendowe wycieczki. Zwykle przychodzi nam na myśl:
- latem, gdy jest ciepło i można skorzystać z uroku okolicznych jezior.
- zimą, jeśli ktoś lubi jeździć na nartach.
O Przywidzu rzadko wspomina się o nim w kontekście leśnych wędrówek, zwłaszcza zimą. Tutejsze lasy i jeziora są piękne, nawet (a może zwłaszcza) zimą są dobrym kierunkiem na spacer. W związku z tym przychodzimy z propozycją pieszej wycieczkę dookoła jeziora Przywidzkiego.
Szlak dookoła jeziora Przywidzkiego
Wybierając się samochodem (co jest zdecydowanie najwygodniejszą opcją), najlepiej zaparkować w okolicy Urzędu Gminy w Przywidzu. Po zaparkowaniu kierujemy się w dół, w stronę jeziora. My zaczynamy spacer od lewej strony jeziora, gdzie znajdujemy oznaczenia szlaków: czerwonego (rowerowy), zielonego, czarnego i niebieskiego. Trasę dookoła jeziora wyznacza szlak zielony, z oznaczeniami nordic walking. Zielony szlak w dużej mierze pokrywa się ze szlakiem czerwonym (rowerowym).
Szlak zatacza pętle. Dla nas dużym atutem jest fakt, że szlak prowadzi tuż przy linii brzegowej jeziora, dzięki czemu praktycznie cały czas mamy świetny widok na jezioro, a jednocześnie drzewa chronią nieco od wiatru. Oczywiście dobry widok na jezioro jest jesienią, zimą, ewentualnie wczesną wiosną, zanim drzewa w pełni się zazielenią.
Trasa wiedzie wzdłuż brzegu, ale teren jest dość urozmaicony. Droga jest na tyle prosta, że można ją zaproponować rodzinom z małymi dziećmi i osobom starszym. Pamiętając przy tym, że szlak cały czas prowadzi delikatnie w górę i w dół.
Ścieżka jest szeroka i wygodna, dzięki czemu zimą można zabrać sanki, a przy braku śniegu dziecięcy wózek. Najlepiej by był to wózek na dużych pompowanych kołach. Ścieżka jest wygodna i szeroka, ale trzeba więc liczyć się z nierównościami terenu (w końcu jesteśmy w lesie).
Trasa dookoła jeziora Przywidzkiego ma około 8 km.
Rezerwat przyrody Wyspa
Idąc szlakiem dookoła, co jakiś czas znajdujemy tablice z najważniejszymi informacjami o tutejszym terenie. W tym o niewielkiej wyspie widocznej z brzegu jeziora, na której został założony rezerwat ok 200-letnich dębów i buków. Rezerwat został utworzony w 1954 roku, a od 2006 roku objęty jest ochroną ścisłą, co oznacza brak ingerencji w naturalne procesy. Wyspa wznosi się nad poziom jeziora na wys. 13 m i ma formę wielbłądziego grzbietu.
– rośliny: dzwonek karkonoski, gnidosz sudecki, goździk lśniący, sasanka słowacka, warzucha tatrzańska
– ssaki: kozica, niedźwiedź brunatny, suseł perełkowany, świstak, wilk, żubr
– ryby: strzebla błotna
Miejsce odpoczynku
Niezależnie od pory roku wybierając się na spacer, warto zabrać ze sobą termos z herbatą i coś do jedzenia, by po drodze zrobić mały piknik. Idąc dookoła jeziora, znajdziecie wyznaczone miejsca piknikowe z ławeczkami tuż nad brzegiem jeziora. Idąc lewym brzegiem jeziora, po ok 3km znajdziecie pierwsze miejsca odpoczynku (jest oznaczone na mapie). Dwa kolejne są po drugiej stronie.
Jezioro Przywidzkie – informacje praktyczne
Powierzchnia: 136 ha
Długość: 4,6 km
Średnia głębokość 5,1 m
Głębokość maksymalna 12,2 m
Znajdujące się na Pojezierzu Kaszubskim jezioro otoczone jest lasami bukowo – sosnowo – dębowymi. Jezioro Przywidzkie jest jeziorem rynnowym i składa się z dwóch akwenów:
– Jeziora Przywidzkiego Wielkiego (Dużego)
– Jeziora Przywidzkiego Małego.
W sezonie letnim nad jeziorem jest strzeżone kąpielisko. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowerki wodne). Pomimo że z jeziora wypływa rzeka Wietcisa, nie jest ono połączone żadnym szlakiem wodnym z innymi akwenami. Wycieczkę kajakiem lub rowerkiem można zaplanować więc tylko po samym jeziorze na około 2-3 godziny (tym czasie można opłynąć całe jezioro).
W pobliżu jeziora jest camping oraz ośrodek wypoczynkowy, w związku z tym w sezonie letnim bywa tu naprawdę tłoczno, dlatego zachęcamy do spacerów poza sezonem.
Szlak dookoła jeziora Przywidzkiego na rowerze?
Dookoła jeziora poprowadzony jest czerwony szlak rowerowy, w związku z tym śmiało możecie planować wycieczki rowerowe na wiosnę! My wrócimy tu na pewno 😉
Jeśli szukacie miejsca na spacer w okolicach Trójmiasta to polecam również zajrzeć do poprzednich wpisów:
- Park w Wojanowie
- Szlak Alicji i szlak Korzeni koło Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie
- Wieża widokowa w Wieżycy
- Spacer dookoła jeziora Otomińskiego
- Las w okolicach Mikoszewa
- Rezerwat Ptasi Raj
- po więcej inspiracji zaglądajcie tutaj.
♥♥♥♥
∴ będzie mi bardzo miło jeśli polubisz nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Możesz do mnie napisać – aleksandra@znalezionenamapie.pl lub zostawić po sobie ślad pod tym postem. Każdy znak od was, że tu byliście, jesteście i zaglądacie to niesamowita dawka motywacji do działania.
Pozdrawiam, Ola